HISTORIA
Gucci to włoski domy mody założony we Florencji w 1921 roku przez Guccio Gucciego.
Gucci otwiera swój pierwszy butik w Rzymie w 1938 roku. Od tego czasu tworzy dla rozmaitych marek. W 1947 roku projektuje torbę bamboo, która jest sztandarowym produktem firmy. Z żoną Aidą Calvelli ma sześcioro dzieci. Po śmierci Gucciego, jego syn Aldo rozwija zasięg działalności firmy i otwiera butiki w Londynie, Paryżu i Nowym Jorku. W 1960 roku powstają kolejne sklepy w Hongkongu i Tokio. Aktualnie, Guccio Gucci S.p.A. jest spółką zależną w ramach francuskiego holdingu Kering, który skupia producentów produktów markowych.
O ZAŁOŻYCIELU MARKI: GUCCIO GUCCI
Guccio Gucci przychodzi na świat w 1881 roku we Florencji, a umiera w 1953 roku w Wielkiej Brytanii. Jest synem włoskiego kupca. Pod koniec XIX wieku pracuje jako windziarz w pięciogwiazdkowym hotelu Savoy w Londynie, gdzie nabiera zamiłowania do piękna i elegancji. Po powrocie do rodzinnej Florencji, w 1906 roku otwiera mały rodzinny sklep, który specjalizuje się w sprzedaży toreb bagażowych. W latach 20. XX wieku mężczyzna rozpoczyna produkcję skórzanych akcesoriów przeznaczonych do jazdy konnej. Bardzo szybko zyskuje zaufanie klienteli, którzy cenią sobie wysoką jakość oraz warsztat produktów.
Widząc lukę na rynku mody, Gucci rozpoczyna sprzedaż torebek i zakłada oddział w Rzymie. Dorastający synowie mają duży wkład w rozwój biznesu. W 1951 roku otwierają sklep w Mediolanie, a dwa lata później na Manhattanie, budując modowe imperium w Stanach Zjednoczonych.
fot. Instagram/ @Gucci
GUCCI – KULTOWE PRODUKTY W XX WIEKU
Realizowany przez synów pomysł kontynuowania interesu po ojcu opłaca się. Jackie Kennedy lansuje torebkę marki Gucci, której nazwa zostaje przemianowana na Jackie. Kolejnym sztandarowym produktem jest apaszka w kwiaty zamówiona przez księżną Grace Kelly z Monako. Wzór Flora do dziś znajduje się w linii marki. Kultowa torebka marki Gucci Bamboo w kształcie kuferka z bambusową rączką jest rozchwytywana przez gwiazdy, arystokratki Hollywood i Nowego Jorku.
MARKA GUCCI UPADEK
Do lat 80. firma rozwija się prężnie – w sprzedaży są dostępne ubrania, perfumy i zegarki. Logo Gucci jest tak rozpoznawalne, że paradoksalnie zaczyna szkodzić reputacji marki. Pojawiają się pytania o to, czy produkty włoskiego domu mody są ekskluzywne, czy może zbyt ogólnodostępne. Wraz ze spekulacjami, marka napotyka na trudności finansowe.
Władzę w firmie przejmuje wnuk Gucciego, Maurizio. Sprzedaje rodzinny interes w latach 90., bo przerasta go prowadzenie biznesu w branży mody.
ODRODZENIE MARKI GUCCI
Nowi właściciele zmieniają strategię firmy; stawiają nie tylko na kultowe torby, ale produkują też ubrania. Tom Ford zostaje dyrektorem kreatywnym Gucci w 1994 roku i sprowadza markę na tory sukcesu. Kolekcje Forda są kobiece, seksowne i reprezentują najwyższą półkę. Gwiazdy chętnie wybierają jego kreacje na czerwone dywany. Ford po 10 latach pracy dla firmy, odchodzi z niej na rzecz rozpoczęcia działalności pod własnym szyldem.
Projektanta domu mody Gucci, Toma Forda zastępuje Włoszka Frida Gianinni, która wcześniej zajmuje się działem akcesoriów. Odświeża kultowy model torebki Gucci Bamboo, tworzy nowe it-bags i zdobywa przychylne recenzje za swoje projekty. W 2015 roku, na stanowisko dyrektora kreatywnego awansuje Alessandro Michele, który odchodzi od dotychczasowej estetyki domu mody. Projektuje ubrania przerysowane, trochę kiczowate i oryginalne, jednak nową koncepcją podbija serca redaktorów i blogerów modowych.
POLECAMY: PRZEPROWADZKA DOMU MODY GUCCI
fot. Instagram/ @gucci
GUCCI – ESTETYKA
Dom mody Gucci lansuje nowe trendy. Seksualność zastępuje eklektyczną mieszanką blichtru i wprowadza retro-babcine fasony z lat 70. Ubrania marki są oryginalne i nietuzinkowe, ale nigdy wulgarne czy tandetne. Alessandro Michele przywraca świetność bomberek z satyny w wersji wieczorowej, spódnic solejek oraz kurtek ramonesek z haftowanymi wzorami. Z tymi modelami kojarzymy markę Gucci.
POLECAMY: ZMIANA FORMUŁY POKAZÓW GUCCI
GUCCI — KAMPANIE
Kampanie Gucci zyskują rozgłos na całym świecie. Obalają stereotypy w świecie mody dotyczące tego, że modelka np. musi być nadmiernie wychudzona, a piękno to kwestia wieku. Alessandro Michele, dyrektor kreatywny włoskiego domu mody zaprasza do kampanii Gucci Cruise 2017, 80-letnią Vanessę Redgrave. Aktorka pasuje do estetyki kolekcji i scenerii zainspirowanych arystokratyczną Anglią. Projekty topowej marki prezentowane są na tle posiadłości Chatworth House należącej do księcia i księżnej Devonshire. W kolekcji znajdują się kwieciste sukienki, wiktoriańskie fasony, klasyczna czerń oraz odcienie beżu skontrastowane z narodowymi barwami. Ubrania Gucci stają się popularne dla każdej kategorii wiekowej.