PL / EN
HERMES

HERMES

ZAŁOŻYCIEL

Thierry Hermès

DATA ZAŁOŻENIA:

1837

SIEDZIBA:

Paryż, Francja

Hermès – luksusowy francuski dom mody, założony przez Thierry’ego Hermèsa w 1837 roku w Paryżu, we Francji. Jego siedziba znajduje się przy ulicy Rue de Faubourg Saint-Honoré w 8 dzielnicy Paryża.

HISTORIA

Thierry Hermès otwiera swój pierwszy sklep z akcesoriami jeździeckimi w Paryżu. Umiejętności związane z rzemiosłem są efektem jego zamiłowania do koni; jako dziecko ma dostęp do wersalskiej szkoły jeździeckiej, w której może podziwiać wyścigi i pogłębiać swoją wiedzę z tego zakresu. Dzięki pracowitości i niezwykłej przykładności, uzyskuje poważanie w środowisku, a kilkanaście lat później zdobywa pierwsze prestiżowe nagrody, które gruntują jego pozycję. Produkty oferowane przez Hermèsa odznaczają się wysoką jakością oraz innowacyjnością, co zostaje docenione na Wystawie Światowej w 1867 roku, kiedy firma otrzymuje Medal Pierwszej Klasy. Wśród klienteli znajdują się osobistości takie jak rosyjski car Aleksander II, który zakupuje u Hermèsa siodła. Po śmierci właściciela w 1880 roku, na czele francuskiego domu staje jego syn, Charles-Emile. Przenosi sklep na Rue du Faubourg Saint-Honoré, gdzie znajduje się obecnie flagowy butik. Nowy przedstawiciel nastawia się na sprzedaż detaliczną oraz dokonuje przełomu, wprowadzając do skórzanych ubrań i akcesoriów – zamek błyskawiczny.

fot. Instagram/ @hermes

KULTOWE TOREBKI: HERMES KELLY BAG I JANE BIRKIN

W latach 20. zostaje wprowadzona pierwsza kolekcja ubrań Hermès’a. W 1935 roku powstaje słynna damska skórzana torebka, którą zakupuje księżna Monako, Grace Kelly. Tym samym projekt przechodzi do historii mody i zapisuje się w niej pod nazwą „Kelly Bag” (od ang. torebka Kelly). Dwa lata później, symbolem marki staje się jedwabny szal. Precyzyjność wykonania oraz wyjątkowa technika farbowania, sprawiają, że czas trwania produkcji może wynieść nawet trzy lata. Do miłośniczek jedwabnego dodatku zaliczają się Elizabeth Taylor, Audrey Hepburn oraz Sharon Stone.

W 1884 roku Kelly Bag ma swoją następczynię. Dyrektor artystyczny domu mody, Jean-Louis Dumas spotyka aktorkę Jane Birkin w podróży. Obydwoje rozmawiają o torebkach, które zdaniem gwiazdy są niefunkcjonalne. Opinia Jane wraz z cennymi wskazówkami stanowią źródło inspiracji dla kreatora, który tworzy kolejną kultową torebkę – najbardziej pożądany model na świecie. Niektóre z wyrobów szacuje się na kwotę kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Dodatek zostaje nazwany na cześć modelki i aktorki – Hermes Birkin. Model w pełni ręcznie wykonany, na którego zamówienie klientki są w stanie czekać nawet rok. 

fot. Instagram/ @gracekelly

HERMES – INNE LUKSUSOWE PRODUKTY

Firma Hermès poszerza ofertę o kolejne luksusowe produkty: biżuterię, zegarki i perfumy; tworząc kolekcję prêt-à-porter, która z impetem wkracza na rynek amerykański. Jednak kryzys lat 70. obiega świat i wymusza na marce odświeżenie wizerunku; Hermès wprowadza do swojej linii spodnie ze skóry strusia oraz kurtki z pytona.

W latach 90. Hermès osiąga taką skalę popularności, że sprzedaje nawet elementy zastawy stołowej. Jednak wciąż jest znany jako lider w produkcji wyrobów skórzanych. Wartość rynkowa firmy szacuje się na około 300 mld dolarów.

HERMES – CIEKAWOSTKI

Wszystkie produkty francuskiej marki są produkowane we Francji, a nad wykonaniem danej rzeczy z kolekcji, od początku do końca, czuwa przeważnie jedna i ta sama osoba. Uszycie jednej torebki zajmuje od 18 do 24 godzin pracy, a nić potrzebna do utkania 1000 apaszek ma niemalże taką samą długość jak dystans pomiędzy Ziemią, a Księżycem.

HERMES – LOGO

Francuski dom mody jest znany z doskonałej jakości wyrobów oraz niebanalnego logo. Powóz zaprzężony w konia to symbol marki, a samą inspiracją jest zabawka z dzieciństwa syna cesarza, następcy tronu.

POLECAMY: LOGO HERMES – SKĄD SIĘ WZIĘŁO?

fot. Instagram/ @hermes

HERMES – DYREKTORZY KREATYWNI

Wśród dyrektorów kreatywnych Hermès znajdują się takie nazwiska jak: Jean Paul Gaultier, Christophe Lemaire oraz Martin Margiela. To dzięki projektantom marka jest kojarzona ze strojami dla kobiet.

HERMES – KAMPANIA W STYLU RETRO

Kampanie marki Hermès cieszą się ogromną popularnością. W sezonie jesienno-zimowym 2013 tłem kolekcji są baśniowe alpejskie krajobrazy. Co ciekawe, to nie ubrania występują w roli głównej, chociaż nie brakuje tu flagowego produktu marki – luksusowej, wzorzystej apaszki. Na pierwszy plan wysuwają się filozofia i estetyka marki – dynamika połączona z nostalgią. Motywem przewodnim jest „A Sporting Life” – fotografie przedstawiają rozmaite dyscypliny sportowe, a estetyka zostaje utrzymana w stylu retro. Gwiazdą kampanii jest ikona modelingu Iselin Steiro. Kolekcja to dzieło Christophe’a Lemaire’a.

podobne artykuły