Stanowią inspirację dla miłośników świata fashion i produkcji kostiumowych. Wydarzenia polityczne rozgrywające się w nich oraz zmiany społeczne obrazują rewolucyjne trendy, takie jak New Look Diora po okresie II wojny światowej. Oto najlepsze filmy i seriale z modą w tle!
MODA I POLITYKA W SERIALU „THE CROWN”
„The Crown” to brytyjski serial oparty na sztuce „The Audience” Petera Morgana, będącego również autorem scenariusza. Skupia się na panowaniu Elżbiety II od śmierci jej ojca do czasów obecnych i dotyczy nie tylko samej królowej, ale także okresu historycznego, w którym rządzi (od 1947 roku).
Poza rozgrywającymi się wydarzeniami politycznymi w „The Crown”, miłośnicy filmów kostiumowych, mają okazję zaobserwować modę, która narodziła się po okresie II wojny światowej, kiedy prym wiedli tacy projektanci, jak Christian Dior. Serial jest oparty na autentycznych wydarzeniach, dlatego, scenografia i stroje z taką dokładnością oddają epokę. Za stylizacje odpowiada Michele Clapton, która wraz z kilkudziesięcioosobowym zespołem przygotowała tylko do samego pierwszego sezonu ok. 350 kostiumów głównych i ponad 7000 dodatkowych. Wiele strojów, które miała na sobie tytułowa Elżbieta II było replikami. Rozkloszowane spódnice midi, garsonki dekorowane eleganckimi guzikami oraz sukienki balowe eksponujące ramiona i talię osy zestawione z rękawiczkami i diamentową biżuterią przewijają się przez cały serial. Do autentycznych miłośniczek kreacji Christiana Diora należała księżniczka Małgorzata, w postać której wcieliła się Vanessa Kirby. To właśnie siostra królowej Elżbiety II nosiła często kreacje francuskiego projektanta w odcieniach pudrowego różu, misternie obszyte haftami, koralikami i błyszczącymi dekoracjami – w ten sposób symbolizując ultra kobiecość, szlachetność i elegancję.
Dla miłośników seriali o polityce z modą w tle, Netflix przygotował kolejną niespodziankę: czwartą i piątą odsłonę „The Crown”, w której zobaczymy m.in. księżną Dianę, która przeszła do historii jako ikona stylu.
Moda w serialu „The Crown”
MODA I POLITYKA W FILMIE „ŻELAZNA DAMA”
„Żelazna dama” to brytyjski dramat biograficzny w reżyserii Phyllidy Lloyd, przedstawiający dojście do władzy oraz rządy Margaret Thatcher, trzykrotnej premier Wielkiej Brytanii w latach 1975-1990. W roli głównej wystąpiła Meryl Streep. Aktorka przygotowując się do roli, wzięła udział w posiedzeniu Izby Gmin, gdzie podpatrywała deputowanych i ich zachowania.
W filmie nie brakuje trendów nawiązujących do idei power dressing zgodnie z którą, kobieta aktywna zawodowo, jest tak samo jak mężczyzna twórcza, silna i aspiruje do osiągnięcia sukcesu. Taka też była Margaret Thatcher i wizerunek „żelaznej damy” w polityce wyrażała poprzez strój. Do elementów jej garderoby zaliczały się: garsonki z poszerzanymi ramionami zwłaszcza w kolorze niebieskim (barwa partii konserwatywnej), koszule z wiązaniem, okazałe broszki oraz perły w postaci klipsów i naszyjników. Thatcher bazowała na ubiorze biznesowym, a do swoich stylizacji przemycała tkaniny i kroje charakterystyczne dla domu mody Chanel. Zwracała także szczególną uwagę na kroje i dopasowane marynarki, dlatego niezwykle często korzystała z usług krawców.
POLECAMY: „ANNA KARNENINA” CZY „KSIĘŻNA”? – NAJLEPSZE FILMY KOSTIUMOWE
W galerii prezentujemy filmy i seriale o polityce, ale z modą w tle. Który planujecie obejrzeć w zimowe wieczory?