PL / EN
DRESS CODE NA WIMBLEDONIE

DRESS CODE NA WIMBLEDONIE

To jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń w sporcie, gdzie dress code czasem wysuwa się na pierwszy plan.

DRESS CODE NA WIMBLEDONIE

Wimbledon od dawna uznawany jest w sportowym kalendarzu za jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń na świecie. Podczas turnieju członkowie rodziny królewskiej mieszają się z gwiazdami Hollywood i najwierniejszymi fanami tenisa, podczas gdy na korcie dominuje śnieżnobiały dress code.

Ale zasady ubioru na kortach Wimbledonu obowiązują zarówno tenisistów, jak i publiczność - i są bardzo restrykcyjne, a za ich nieprzestrzeganie grozi grzywna lub zakaz wstępu na arenę – dlatego przeczytajcie uważnie!

ZASADY UBIORU NA WIMBLEDONIE: TENISIŚCI

To żadna nowość, że rywalizujący ze sobą tenisiści i tenisistki od dawna zobowiązani są do noszenia białych strojów. Ale sprawa wyjścia na kort jest znacznie bardziej skomplikowana: w ubiegłym roku sędziowie karali sportowców za nieprzepisowe opaski frotte na głowę, czy kolor biustonosza.

WIMBLEDONSerena Williams podczas wielkoszlemowego Wimbledonu (fot. @Wimbledon/Instagram)

Zgodnie z regulaminem wielkoszlemowego turnieju, tenisiści mogą rozpocząć pojedynek jedynie w w całości śnieżnobiałym stroju (dosłownie: the colour of new fallen snow). Punkt drugi wyklucza przybrudzoną biel i kremowy odcień, zastrzegając równocześnie, że zasada dotyczy również tyłu, lewej strony, czy lamówki poszczególnych elementów ubioru, a nawet podeszwy buta. Oznacza to, że zabronione są również jakiekolwiek dodatkowe znaki brandingowe firm lub naszywki sponsorskie – Wimbledonu nie interesuje, kto reprezentuje danego atletę.

Dress code obowiązuje tenisistów zarówno podczas meczu, jak i na treningu – jedynie na kortach sparingowych Aorangi Park regulamin zezwala na mniej formalny wygląd.

WIMBLEDONLucie Safarova i Maud Watson podczas gry na najstarszym trawiastym korcie na świecie w Birmingham (fot. @Wimbledon/Instagram)

ZASADY UBIORU NA WIMBLEDONIE: GOŚCIE

Chociaż większości gości teoretycznie nie obowiązują pisane zasady dotyczące ubioru, są zachęcani przez organizatorów do przygotowania się na każde warunki pogodowe i założenia odpowiedniego obuwia (zgodnie z zaleceniami odpadają klapki i buty na obcasie). Jednak tak swobodny dress code dotyczy tylko zwykłej publiczności – w nieco bardziej ekskluzywnych strefach wymaga się od szczęśliwych zaproszonych minimum stylu smart casual (odpadają jeansy, czy sneakersy). Marynarka i krawat nie są jednak obowiązkowe.

ZOBACZ TEŻ: NAJLEPSZE ADRESY SHOPPINGOWE W LIZBONIE - LAMODE POLECA

W strefie VIP, dress code jest najmocniej zdefiniowany. Dżentelmeni zobowiązani są założyć kompletny garnitur lub dowolnie dobraną marynarkę, koszulę, krawat, eleganckie spodnie oraz buty. Podobny standard dotyczy pań – sukienka nie powinna być zbyt krótka, a buty, jeżeli na obcasie, zbyt wysokie. Preferowane są odcienie bieli, beżu, granatu oraz kwiatowe wzory.

WIMBLEDONAthlea Gibson podczas Wimbledonu w 1951 roku (fot. @Wimbledon/Instagram)

DRESS CODE NA WIMBLEDONIE: CIEKAWOSTKI

O przypadku i konsekwencjach związanych z nieprzestrzeganiem dress code’u na Wimbledonie opowiadają Agata Tanter i dr Irena Kamińska-Radomska w książce Dress code dla kobiet. Zasady dobrego stylu i wizerunku:

Mistrz świata Formuły 1 Brytyjczyk Lewis Hamilton naraził się na nieprzyjemności ze względu na swój nieodpowiedni strój. Otrzymał zaproszenie do loży królewskiej na finał Wimbledonu, z czego był bardzo dumny, ale kiedy przybył w kolorowej koszuli i bez marynarki, nie został wpuszczony. A były tam takie gwiazdy jak Kate Winslet, Hugh Grant, Bradley Cooper – wszyscy ubrani wyjątkowo elegancko, zgodnie z ustalonym i wymaganym dress codem.

POLECAMY: NAKRYCIA GŁOWY - KAPELUSZE I FASCYNATORY ZGODNE Z DRESS CODEM

video

BOTTEGA VENETA JESIEŃ ZIMA 2020/21

tagi: WIMBLEDON | WYDARZENIA | DRESS CODE |

podobne artykuły