PL / EN
NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY NA ŚLUBACH I WESELACH

NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY NA ŚLUBACH I WESELACH

Najważniejsze punkty wskazuje nasza ekspertka dr Irena Kamińska-Radomska.

Jakie błędy popełniamy na ślubach i weselach?

Ślub i wesele to szczególne okazje i skomplikowane pod względem dress code`u. Łatwo więc o faux-pas. Jakie błędy najczęściej popełniamy w roli pana młodego lub panny młodej oraz będąc gościem? Na najważniejsze punkty zwraca uwagę nasza ekspertka, dr Irena Kamińska-Radomska:

Na ślubach i weselach popełniamy błędy, które różnią się w zależności od tego, w jakiej występujemy roli. Zacznijmy od państwa młodych, którzy w dniu ich ślubu są głównymi postaciami. Panna młoda zakłada w tym dniu suknię w kolorze białym lub écru z najwyższego szczebla dress code’u, określanego w protokole dyplomatycznym jako biała mucha lub z języka angielskiego – white tie. Krój tego stroju ma charakter balowy, co oznacza, że suknia sięga do ziemi, może być rozkloszowana i posiadać tren. Jeszcze nie tak dawno ważnym dodatkiem do tego stroju był biały welon i wianuszek, jednak ze względu na swą symbolikę i zmianę obyczajów panny młode zrezygnowały z tych elementów wizerunku. Współcześnie włosy mogą zdobić kwiaty lub biżuteria.

Błąd, jaki zdarza się pannom młodym, to założenie sukni ze zbyt głębokim dekoltem i brak okrycia ramion w kościele podczas uroczystości. Ubiór w kościele zawsze powinien być skromny. 

Pan młody, gdyby chciał dostosować się swoim strojem do panny młodej, powinien wystąpić w stroju również z najwyższego szczebla dress code’u, czyli we fraku z odpowiednimi dodatkami albo w żakiecie. Lepszym wyborem byłby frak, jeśli przewidziane jest wesele i całonocna zabawa, ponieważ żakiet jest strojem o charakterze tylko dziennym. Jednak w Polsce (i nie tylko) rzadko panowie na okazję własnego ślubu zakładają tak uroczysty strój. Raczej sięgają po garnitur, kierując się względami ekonomiczno-praktycznymi. I tu już można by uznać, że to błąd dress code’u, jednak ze względu na swą powszechność – zupełnie nierażącym. Jedynie radziłabym panom młodym nie zakładać jasnego garnituru, jeśli nie zamierzają go zmienić na wieczorne przyjęcie. Jasny garnitur nosi się jedynie do godziny 18.00 lub do zmroku.

Panowie w roli gości na ślubie i weselu, jeśli nie ma innej informacji na zaproszeniu, zakładają ciemnogranatowe garnitury, białe koszule i czarne sznurowane buty. Granatowy kolor w przypadku garnituru jest uniwersalny, ponieważ odpowiedni jest zarówno na dzień, czyli podczas uroczystości ślubnych, jak i wieczorem – podczas wesela.

Błędy, jakie zdarzają się mężczyznom przy tych okazjach, to ubranie się strojniej niż pan młody albo dostosowanie się kolorystyczne do swojej partnerki. Bardzo dużym błędem jest założenie na tę uroczystość ciemnej/czarnej koszuli, a obnażeniem braku obycia – ozdobienie jej krawatem. Do ciemnych koszul nigdy nie zakłada się krawatów.

W przypadku kobiet w roli gości najlepsza będzie sukienka wizytowa o bardzo uroczystym charakterze, jednak jeśli ma być uniwersalna, czyli zarówno na ceremonię w kościele, jak i na wesele, to do kolan i niebłyszcząca. Największy błąd, jaki może popełnić kobieta w roli gościa, to założenie białej lub czarnej sukienki. Warto też powstrzymać się przed założeniem czarującej kreacji w czerwieni. Pozwólmy, żeby cała atencja skierowana była na pannę młodą. To jej dzień. 

 

Irena Kamińska-Radomska

Dr Irena Kamińska-Radomska, wykładowca i trener, założycielka firmy szkoleniowej The Protocol School of Poland. Wiedzę z zakresu międzynarodowego protokołu i etykiety biznesu oraz wystąpień publicznych zdobywała w The Protocol School of Washington pod okiem największych ekspertów m.in. u szefa protokołu Białego Domu, uzyskując certyfikat i międzynarodową licencję. Przeszkoliła ponad dwadzieścia tysięcy osób z zakresu etykiety biznesu, dress code’u, protokołu dyplomatycznego oraz wystąpień publicznych. Autorka wielu publikacji, w tym również książek: Etykieta biznesu, czyli międzynarodowy język kurtuazji, Kultura biznesu, normy i formy, Współczesna etykieta biznesu w codziennej praktyce w Polsce. Współautorka książki Dress code dla kobiet. Zasady dobrego stylu i wizerunku. Wykładowca na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach oraz na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Prowadzi zajęcia z komunikacji międzykulturowej oraz protokołu dla studentów z całego świata. Mentorka programu Projekt Lady emitowanego przez TVN.

video

VALENTINO JESIEŃ ZIMA 2020/21

tagi: ślub | wesele | DRESS CODE | Dr Irena Kamińska-Radomska |

podobne artykuły