PL / EN
BLACK TIE

BLACK TIE

Wyjaśniamy, co oznacza ten typ stroju na zaproszeniu.

Dostaliście zaproszenie z informacją, że wymagany dress code to BLACK TIE? Co oznacza ten typ stroju? Odpowiadają nasze ekspertki – dr Irena Kamińska-Radomska i Agata Tanter (fragmenty książki „Dress Code dla kobiet. Zasady dobrego stylu i wizerunku”, Wyd. Świat Książki).

Tekst na zaproszeniu: black tie, czarna mucha, smoking, cravat noir.

Typ stroju: strój półformalny.

Strój damski: wieczorowa długa (ewentualnie do kolan) suknia lub kostium o wieczorowym charakterze; materiał: jedwab.

Okazja: gale, premiery, uroczyste jubileusze.

Czarna mucha – strój wieczorowy 

Inne określenia na tym szczeblu dress code’u to black tie, smoking, semi-formal, półformalny.

Jeśli organizowane jest przyjęcie, na którym gospodarze najchętniej widzieliby gości w stroju półformalnym, taka informacja powinna znajdować się na zaproszeniu. Nawet gdyby okazja i okoliczności wydarzenia sugerowały włożenie stroju wieczorowego typu black tie, brak takiej informacji będzie skutkował przyjściem gości w strojach wizytowych, które są na niższym szczeblu w gradacji strojów. I wcale nie będzie można posądzić gości o nietakt, ponieważ tak się już przyjęło, że pominięcie takiej informacji w zaproszeniu odbierane jest jako informacja o strojach wizytowych.

Jeśli goście, czytając zaproszenie, uznają, że istnieje pewna sprzeczność informacyjna: okazja lub miejsce nie korespondują z notatką na temat stroju, wówczas powinni dopytać gospodarzy, jak mają to rozumieć. Przykładem może być doroczna gala połączona z uroczystością wręczania nagród. Taka okazja wymagałaby stroju typu czarna mucha. Jeśli jednak gospodarze nie umieścili w rogu zaproszenia takiej informacji, goście mają prawo przyjść w strojach wizytowych. Sytuacja może jednak okazać się niezręczna, jeśli nieliczni goście lub pojedyncza para przybywa w strojach typu czarna mucha, szczególnie kiedy kelnerzy ubrani są w smokingi. Dlatego tak ważne jest, żeby gospodarze organizujący przyjęcie zawsze udzielali wyczerpujących odpowiedzi co do obowiązującego na nim dress code’u.

Black tie – na jaką okazję

Mimo że black tie nie jest na najwyższym szczeblu dress code’u, w praktyce – wieczorem – ze względu na coraz rzadsze okazje, kiedy wymagany jest frak i suknia balowa, staje się najwyższy. Jeśli więc gospodarze oczekują od gości przyjścia w smokingach i wieczorowych sukniach, powinni zadbać o odpowiednią oprawę i wystrój miejsc, do których zapraszają. Galowe przyjęcia mogą być organizowane w eleganckich hotelach, w przybytkach kultury – teatrach, operach, filharmoniach, a także w pałacach, eleganckich restauracjach.

Kiedy

Po godzinie 18.00 lub po zmroku, kiedy zaczyna się odzieżowy wieczór, podczas uroczystych przyjęć, premier operowych, gali z wręczaniem nagród, takich jak na przykład Oscary i Grammy. Strój typu czarna mucha nigdy nie ma zastosowania w porze dziennej lub przynajmniej nie powinien w zgodzie z zasadami, ale na przykład w USA jest popularnym strojem na śluby, co jest niewątpliwie błędem. Ceremonie ślubne na ogół nie odbywają się wieczorem.

Czarna mucha dla kobiet – suknia wieczorowa

Czarna mucha w gradacji strojów jest niżej niż biała mucha i jest to strój jednoznacznie wieczorowy. Dla kobiety oznacza to wieczorową suknię, najlepiej długą, lub kostium z długą spódnicą, ewentualnie strojny kostium ze spodniami (spodnium). Zarówno suknia, jak i spódnica w kostiumie mogą ewentualnie mieć długość do kolan ze standardowymi odchyleniami sześciu centymetrów w górę lub w dół od środka kolana. Suknia i kostium powinny być uszyte z materiałów przeznaczonych na stroje wieczorowe, takich jak jedwabne szyfony, tafty, tiule, koronki, aksamity i atłasy.

Wybór tego rodzaju stroju może budzić pewne wątpliwości, ponieważ długa suknia jest również bazowym elementem stroju typu biała mucha. Jakie więc są różnice, jeżeli w obu sytuacjach rozważamy przyjęcie wieczorem?

Z tego zestawienia wynika, że prędzej kreacja kobiety w stroju biała mucha będzie nadawała się do zastosowania w kategorii stroju czarna mucha niż na odwrót. Podpowiedzią dla rozróżnienia tych dwóch rodzajów stroju jest wyczucie różnicy między suknią wieczorową a suknią balową, jeśli jako suknię balową wyobrazimy sobie kreację na ślub, z tą tylko różnicą, że w różnorodnych barwach.

W razie możliwości włożenia sukni wieczorowej, kiedy partner wystąpi w smokingu, lepiej zapomnieć o zasadzie underdressed, która mówi, że przy jakimkolwiek odstępstwie od dress code’u, wskazane jest być ubranym mniej strojnie niż zbyt strojnie. Mała czarna na okazje półformalne to za mało. Ta suknia musi mieć charakter wieczorowy, galowy. I jednocześnie nie może gubić wyrazu.

Kostium do stroju black tie

Kostium, który jest zestawem topu ze spódnicą, w większości wypadków jest lepszym wyborem od zestawu ze spodniami. Oczywiście mowa tu o kostiumie o charakterze wieczorowym, który nie przypomina służbowej garsonki. Jeśli chcesz dobrze wyglądać i być ubrana zgodnie z zasadami dress code’u, to zmysł praktyczny na niewiele się zda. Sekret dobrze ubranej kobiety tkwi między innymi w umiejętności kompletowania różnej garderoby na różne okazje, a nie manewrowania wokół jednej sukienki lub garsonki, którą tu i tam się wykorzysta. Oczywiście, czasem jest to możliwe, ale są pewne granice i ograniczenia, które wynikają właśnie z zasad dress code’u.

A dlaczego nie spodnie, skoro dress code dopuszcza je do stroju typu czarna mucha? Powód jest dosyć prozaiczny, chodzi o wygląd kobiecych nóg. Kobieta, która uważa, że ma niezgrabne nogi, nie czuje się komfortowo eksponując je, stara się je ukryć, wkładając właśnie spodnie. A prawda jest taka, że spodnie na ogół podkreślają niedoskonałości budowy ciała od pasa w dół. Zdecydowanie więcej można zdziałać krojem sukni lub spódnicy, w szczególności na tym szczeblu dress code’u,

który dopuszcza długość do ziemi, chociaż nie tylko. Istnieje jeszcze kwestia, które nogi są na tyle zgrabne, żeby wyglądały dobrze w spodniach. Wiele kobiet uważa, że ma nieatrakcyjne nogi, chociaż nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością. Polki są bardzo krytyczne w stosunku do siebie – podobno są na drugim miejscu na świecie pod tym względem – zaraz po Japonkach. Zgrabność to też w pewnym sensie sprawa indywidualna, subiektywna.

Dlatego pamiętajmy, że w doborze odpowiedniego stroju najważniejszy jest nasz komfort jego noszenia. Warto zatem sięgać po ubranie, które pozostając w zgodzie z dress codem zapewni nam dobre samopoczucie.

Biżuteria do stroju wieczorowego

Rodzaj biżuterii do wieczorowego stroju semi-formal mieści się pomiędzy formalnym dziennym i formalnym wieczorowym. Czyli dopuszczalne są kamienie szlachetne jak w stroju biała mucha, ale wskazany jest umiar jak w stroju formalnym dziennym. Do tego stroju w żadnym wypadku nie będzie pasował zegarek. Zresztą przy takich okazjach, na które wkładamy strój półformalny, zegarek nie powinien być nam potrzebny. Przegub dłoni ozdobi bransoletka. Przy czym nie jest ona konieczna.

Black tie (sukienka, kolczyki, makijaż) (fot. East News)

Rajstopy do stroju wieczorowego

W wypadku stroju wieczorowego trudno mówić o rajstopach kryjących, czyli najwłaściwsze będą cienkie. Wieczorem nie muszą być matowe, więc nawet o grubości 15 DEN będą do zaakceptowania.

Właściwe kolory to wszelkie cieliste, a przy czarnej kreacji – cieliste lub czarne. Strój wieczorowy pozwala włożyć ciemne rajstopy, ale pamiętaj, żeby nie były one ciemniejsze od stroju: jasna suknia i czarne rajstopy to błąd!

Buty do stroju wieczorowego

Do sukni wieczorowej odpowiednie będą wsuwane czółenka – atłasowe lub skórzane; skóra może być zarówno lakierowana, jak i matowa. Możliwe jest również włożenie sandałów o charakterze wieczorowym, które mogą być wyszywane paciorkami lub złotą nitką. Jeżeli sandały lub czółenka, mają na przykład odkryte pięty lub noski, nogi powinny być gołe, bez rajstop. Zanim więc podejmiesz decyzję, co włożysz na nogi, musisz mieć pewność, że twoje łydki i stopy są idealnie zadbane i nie będą potrzebowały optycznego filtru, którym są nawet najcieńsze rajstopy.

Do stroju wieczorowego rajstopy nie muszą być cieliste. Jeśli wybierasz się na przyjęcie zimą, to koniecznie weź buty do przebrania, błędem będzie pozostanie w kozakach.

Torebka do stroju wieczorowego

Maleńka na pasku, łańcuszku lub do ręki – w zależności od tego, na jakie przyjęcie się wybierasz. Na zasiadane możesz wziąć kopertówkę, ale na standing party weź torebkę na pasku lub łańcuszku, żeby mieć wolne ręce. To nieładnie dawać mężczyźnie torebkę do przytrzymania. On też dba o swój wizerunek.

Makijaż do stroju wieczorowego

Do stroju wieczorowego może być nieco mocniejszy. Rzeczywiście tylko nieco wyrazistszy i to przy uwzględnieniu typu kolorystycznego urody. Wiosna bez względu na rodzaj spotkania i typ stroju zawsze będzie najlepiej wyglądała w delikatnym makijażu, którego głównym celem jest jedynie wyrównanie niedoskonałości cery i rozświetlenie twarzy. Czyli najważniejszymi kosmetykami dla wiosny do stroju wieczorowego będą korektory, podkłady, puder, róż i bronzer. Dopełnieniem makijażu wiosny będą delikatne cienie i brązowa maskara oraz szminka i błyszczyk na usta (bez konturówki). Pozostałe typy urody, czyli lata, jesienie i – przede wszystkim – zimy mogą zastosować mocniejszy makijaż wieczorowy: kreski, smoky eyes i bardziej nasycone w kolorach szminki. Makijaż wieczorowy dopuszcza też brokatowe cienie, przedłużone rzęsy i tym podobne zabiegi. Zwróć też uwagę na to, jaki makijaż jest aktualnie modny i czy odpowiada twojej urodzie. Makijaż również jest tą sferą wizerunku, która podlega modowym zmianom, niemniej jedna zasada pozostaje uniwersalna i ponadczasowa: makijaż ma tylko poprawić i podkreślić twoją naturalną urodę, również na okazje wieczorowe.

Najczęstsze błędy w stroju wieczorowym

• Założenie zegarka.

• Włożenie kapelusza. Nigdy nie wkłada się kapelusza do sukni wieczorowej ani do żadnego innego stroju o charakterze wieczorowym.

• Duża torebka.

• Torebka o charakterze dziennym bez względu na jej wielkość.

• Torebka-kopertówka na przyjęciu na stojąco.

• Odkryte ramiona przy stole.

• Kozaki.

 

Więcej porad dotyczących dress code`u znajdziecie w książce „Dress code dla kobiet. Zasady dobrego stylu i wizerunku autorstwa dr Ireny Kamińskiej-Radomskiej i Agaty Tanter. Do kupienia TUTAJ!

W galerii znajdziecie inspiracje prosto ze światowych wybiegów! 

video

CALVIN KLEIN WIOSNA LATO 2019

tagi: Irena Kamińska-Radomska | książka | DRESS CODE | Agata Tanter |

podobne artykuły