PL / EN
DLACZEGO WARTO ZAINWESTOWAĆ W KASZMIR ZE ZRÓWNOWAŻONEJ PRODUKCJI?

DLACZEGO WARTO ZAINWESTOWAĆ W KASZMIR ZE ZRÓWNOWAŻONEJ PRODUKCJI?

Na tropie kaszmiru przyjaznego i człowiekowi, i środowisku. 

Czym charakteryzuje się kaszmir wytwarzany w zrównoważony sposób i jak wyśledzić markę, za którą stoi odpowiedzialna produkcja? Jak świadomie wybrać idealny kaszmirowy sweter czy szal, a jak równie świadomie go nosić i o niego dbać, żeby stał się inwestycją na pokolenia? O niekwestionowanej gwieździe w świecie wełen, która jest przyjazna i człowiekowi, i środowisku, rozmawiamy z Natalią Rochacką, twórczynią marki MINOU Cashmere.

Kaszmir to niekwestionowany król wśród wełen. Co właściwie ma kaszmir, czego nie ma żadna inna tkanina?

Kaszmir wyróżnia się niesamowitą miękkością, lekkością, a przy tym jest wyjątkowo ciepły. Jest to też jedyna wełna, która oddycha, co oznacza, że oddaje wilgoć na zewnątrz, nie pozwalając się przegrzać. Inaczej mówiąc, ma właściwości termoregulacyjne. Jest to też jedyna wełna, która z czasem zyskuje na jakości, staje się coraz bardziej miękka i puszysta. Wszystkie te cechy powodują, że kaszmir jest najbardziej pożądaną i najbardziej luksusową wełną na świecie.

Oprócz samej tkaniny, ważna dla Ciebie jest również odpowiedzialna produkcja. Czym jest kaszmir pozyskiwany i przetwarzany w zrównoważony sposób w przypadku MINOU Cashmere? 

Od początku istnienia MINOU, źrodło, z którego pochodzi kaszmir jest dla mnie niezwykle istotne pod kątem odpowiedzialnej produkcji. Żebyśmy mogli mówić o zrównoważonym procesie produkcji, potrzebne jest spełnienie warunków w zakresie poszanowania praw pracowników w manufakturach, etycznego sposobu pozyskiwania surowca oraz ekologii, czyli dbałości o środowisko naturalne.

CZYTAJ WIĘCEJ: 7 powodów, dla których warto zainwestować w kaszmirowy szal

Kaszmirowy sweter z golfem camel MINOU Cashmere

Pomówmy najpierw o ekologii. Jak wytwarza się kaszmir z poszanowaniem środowiska i jak to się przekłada na ostateczny produkt?

Proces powstawania wyrobów z kaszmiru składa się z wielu faz i jest bardzo pracochłonny. Część tego procesu można przyspieszyć używając wyrobów chemicznych, jednak produkcja ekologiczna nie stosuje takich półśrodków. Wszystkie używane przez nas barwniki są pozbawione toksycznych substancji. Świadomie wykluczyliśmy też fazę obróbki chemikaliami, które powodują szybsze zmiękczanie wełny. Taki proces produkcji kaszmiru jest zdecydowanie wolniejszy, ale bezpieczny dla środowiska.

Clou biznesu MINOU tworzy CSR. Jak wdrażasz koncepcję społecznej odpowiedzialności biznesu w swojej marce w przypadku pracujących dla Ciebie podwykonawców?

Społeczna odpowiedzialność biznesu jest dla mnie tematem równie ważnym, co jakość kaszmiru i naszych produktów. Oznacza to, że produkty, które powstają dla nas w Azji, są tworzone w małych manufakturach, które szanują pracowników i dbają o nich. Co więcej, prowadzą one często programy socjalne dla pracowników, na przykład dla samotnych matek. Kobiety najpierw są uczone zawodu, potem zatrudniane w manufakturze i regularnie doszkalane. Otrzymują oczywiście też wynagrodzenie w odpowiedniej wysokości. Po długich poszukiwaniach udało mi się znaleźć partnerów biznesowych, którzy traktują swoich pracowników w etyczny sposób.

Nierzadko w kontekście produkcji kaszmiru mówi się nie tylko o wykorzystywaniu ludzi, ale i zwierząt. Jak to jest w przypadku kóz „pracujących” dla MINOU?

Kwestia nieetycznego pozyskiwania kaszmiru jest obecnie szeroko dyskutowana. Zostały nagłośnione przypadki strasznych praktyk, które niestety nadal mają miejsce. Jeżeli chodzi o MINOU, to mam absolutną pewność i gwarancję w postaci certyfikatów wydawanych przez międzynarodowe organizacje, zajmujące się oceną produkcji, że kaszmir MINOU spełnia wszelkie wymagania dotyczącego etycznego pozyskiwania wełny.

Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, żeby w przypadku wełny, która będzie używana do produkcji produktów najlepszej jakości, miały miejsce nieetyczne praktyki. Jest to dla mnie jedna z podstawowych kwestii i mam na to potwierdzenie w postaci regularnie przedłużanych certyfikatów.

Sweter z dekoltem w serek z kaszmiru MINOU Cashmere

Kaszmirowy szal typu mgiełka MINOU Cashmere

Dopiero zaczynamy dostrzegać i czytać certyfikaty, jakie marki doszywają przy swoich metkach. Jakie certyfikaty stoją za MINOU i jak należy je czytać?

Certyfikaty, o których mówiłam, są wydawane wytwórcom wełny, z której potem w manufakturach w Nepalu i w Mongolii powstają nasze kolekcje. Są to świadectwa potwierdzające etyczny sposób powstawania produktów, warunki pracy z poszanowaniem pracowników i odpowiedzialny sposób pozyskiwania wełny. Jest to również zaświadczenie o ekologicznym procesie produkcji, bez użycia szkodliwej chemii. Certyfikat potwierdza zrównoważony sposób produkcji, w tym przypadku wełny, która potem jest używana przy powstawaniu kolekcji MINOU.

Każdy produkt MINOU ma swój indywidualny hologram, który świadczy o jego jakości i daje możliwość poznania jego historii. Powiedz proszę, dlaczego się na takie oznaczenie zdecydowałaś i na czym dokładnie polega.

Hologram przy produktach MINOU Cashmere, które powstają w Nepalu, jest to oznaczenie wydawane przez organizację Chyangra Pashmina, czyli stowarzyszenie zrzeszające wytwórców najlepszej jakości wyrobów z kaszmiru powstających w Nepalu. Warunki kwalifikacji do tego stowarzyszenia są bardzo rygorystyczne. Trzeba przejść przez laboratoryjne testy potwierdzające jakość kaszmiru oraz ilość mikronów włókna – im jest cieńsze, tym wełna jest bardziej jakościowa, luksusowa i tym lepsze są produkty z niej wykonane.

Wytwórcy, którzy mogą poszczycić się taką jakością swoich wyrobów, dostają możliwość posługiwania się logo Chyangra Pashmina. Każdy produkt dostaje wtedy swój indywidualny numer, który jest na hologramie przyczepionym do metki. Ten numer można sprawdzić na stronie Chyangra Pashmina i potwierdzić autentyczność produktu, jego pochodzenie i sposób powstawania

Zależy mi na pokazaniu, że wyroby MINOU Cashmere to najlepsza jakość kaszmiru, że ich pochodzenie jest łatwe do potwierdzenia, a jakość jest regularnie badana i potwierdzana certyfikatami.

Sam kaszmir jest drogi. Jeśli dodamy do tego odpowiedzialną produkcję, ostateczna cena jeszcze bardziej wzrasta. Ceny w MINOU Cashmere są wyższe niż w przypadku marek komercyjnych, a jednocześnie atrakcyjne porównując do kolekcji np. luksusowych domów mody. Jaka jest polityka cenowa MINOU?

Moim zamysłem przy tworzeniu MINOU Cashmere było dostarczenie klientom kaszmirowych produktów najwyższej jakości, które powstają w zrównoważony sposób, a ich cena odpowiada tym standardom. Zależy mi, aby ceny kolekcji były możliwe do zaakceptowania na naszym rynku i pozwoliły jak najszerszej grupie osób zapoznać się z tym, czym jest kaszmir. Chciałabym go spopularyzować, chciałabym, żeby jak najwięcej osób mogło doświadczyć tego, jak cudowna jest to wełna i cieszyć się powstającymi z niej produktami. 

Szal z kaszmiru MINOU Cashmere

Dla wielu z nas 800 zł za szal i 1000 zł za sweter to nadal niemało. Jak przekonać niezdecydowanych, że produkty z wysokiej jakości, „zrównoważonego kaszmiru” to dobra inwestycja na długie lata? 

Kaszmirowy sweter, szal, czapka czy rękawiczki wyglądają wyjątkowo pięknie, dają niezwykłe ciepło i otulają przemiłą miękkością. Noszenie tych rzeczy to wielka przyjemność i prawdziwy komfort. Te stworzone z najlepszej jakości kaszmiru przetrwają wiele sezonów i wiele lat. Jeżeli dba się o nie odpowiednio, można je nosić naprawdę długo, są to bardzo często rzeczy wręcz „nie do zdarcia”.

Co ważne, tego rodzaju produkty z czasem stają się coraz bardziej miękkie, coraz bardziej puszyste. To jest jedyna wełna, która z wiekiem zyskuje na jakości. A to kolejny argument za zainwestowaniem w produkty z kaszmiru premium.

SPRAWDŹ: Zrównoważona polska moda: marki w duchu slow fashion

Jak dbać o kaszmir, żeby służył nam w pełnej krasie jak najdłużej?

Kaszmir potrzebuje oddychać i odpoczywać. Ważne jest przechowywanie go np. na półce, tak żeby miał dostęp powietrza, żeby nie był schowany w szufladzie czy pudełku. Kiedy swobodnie oddycha, odpoczywa. Wbrew temu, co czasem się słyszy, że kaszmir wystarczy wietrzyć i że nie należy go prać, wytwórcy kaszmiru, z którymi współpracuję, manufaktury, które zajmują się kaszmirem od pokoleń, zalecają chemiczne bądź ręczne pranie produktów, w zależności od tego jak produkt jest utkany lub dziany. Kaszmir odświeża się w praniu i staje się jeszcze bardziej miękki. Jest to coś w rodzaju serwisu dla kaszmiru, który odpowiednio zadbany odwdzięcza się swoimi wyjątkowymi walorami przez wiele, wiele lat.

Sweter i czapka z kaszmiru MINOU Cashmere

 

Sklep MINOU Cashmere: minou.pl

Instagram MINOU Cashmere: @minou.cashmere

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez LAMODE.INFO (@lamodeinfo)

video

GUCCI LINK TO LOVE

tagi: MINOU Cashmere | Natalia Rochacka | Zrównoważona moda |

podobne artykuły