PL / EN
NAJDROŻSZE ZEGARKI ŚWIATA

NAJDROŻSZE ZEGARKI ŚWIATA

Jak dużo potrafi kosztować najdroższy zegarek świata i co decyduje o jego wysokiej cenie?

Początkowo zegarki były przedmiotem typowo użytkowym. Jednak z biegiem lat pojawienie się i masowe upowszechnienie telefonu komórkowego spowodowało zmianę w postrzeganiu zegarków. Dziś pełnią one funkcję codziennego dodatku i ekskluzywnej biżuterii. Jak dużo potrafi kosztować najdroższy zegarek świata i co decyduje o jego wysokiej cenie?

Co sprawia, że zegarki są takie drogie?

Na cenę zegarków ma wpływ kilka czynników. Choć dużego prestiżu każdemu zegarkowi może nadać idąca za nim historia marki, to najważniejszą kwestią pozostaje zawsze jego serce - czyli znajdujący się w środku obudowy mechanizm. Współcześnie wysoko wyszkoleni mikro-mechanicy opracowują modele nowych mechanizmów i modułów na komputerach, zanim zostaną one wykonane. Ten proces może trwać latami. Zwłaszcza jeśli istnieje pragnienie stworzenia czegoś wyjątkowego lub komplikacji, które są trudne do wykonania. Werki zegarków są nie tylko drogie w wymyślaniu, ale także kosztowne jest, aby perfekcyjnie działały oraz były trwałe.

Ogromną rolę odgrywają także materiały. Mowa tu nie tylko o złocie i platynie, ale także zaawansowanych wojskowych kompozytach, skałach księżycowych, czy kopertach z szafirowego kryształu. Najlepsze surowce wymagają ogromnej uwagi lub pracy. Podczas gdy maszyny są często wykorzystywane do produkcji drobnych części, zegarki z najwyższej półki zatrudniają zespoły ludzi, sprawdzających każdą część. W sposób szczególny na uwagę zasługują ręcznie wykonywane zdobienia, wymagające prawdziwie mistrzowskiego kunsztu.

 

1. Patek Philippe Nr ref. 1518 - 11 milionów dolarów

Ikoną najdroższych zegarków świata jest wydany w 1941 roku Patek Philippe Nr ref. 1518. Był to zarówno pierwszy zegarek na rękę wyposażony w chronograf oraz kalendarz wieczny, jak i pierwszy na świecie model wyprodukowany seryjnie. Wewnątrz znajduje się znakomicie wykończony, ręcznie nawijany kaliber 13 ”” 130 Q firmy Patek. Choć z daleka zegarek wygląda dość prosto, prawdziwy artyzm tkwi w szczegółach. Patek Phillippe 1518 jest jednym z czterech limitowanych zegarków tej marki. W 2016 roku został sprzedany na aukcji za oszałamiającą kwotę 11 milionów dolarów. Wykonano go z różowego i żółtego złota.

 

2. Graff Fascination - 40 milionów dolarów

Chociaż Fascination by Graff kosztuje 40 milionów dolarów, to niektórych może zachęcić do kupna fakt, że ten zegarek może służyć również jako pierścionek. Zegarek, który firma zaprezentowała w 2015 roku, zawiera 152,96 karatów wspaniałych białych diamentów. Skrywa on w sobie zdejmowany pierścionek z brylantem o masie 38,13 karata. Kto by pomyślał, że marki z wyższej półki też robią ofertę w stylu „2 w cenie 1”?

 

3. Louis Moinet Meteoris Collection - 3.5 milliona dolarów

Kolejny najdroższy zegarek świata został nazwany na cześć Louisa Moneta, słynnego XVIII-wiecznego ojca zegarków z chronografem. Mimo wszystko astronomiczna cena modelu jest całkiem zrozumiała, biorąc pod uwagę użyte materiały. Każdy zegarek z kolekcji Moinet Meteoris zawiera kamienie szlachetne i kawałki meteorytu wbudowane w tarczę. Na ich tarczach znajdziemy fragment meteorytu Jiddat al Harasis 479, czyli autentycznego kawałka planety Mars sprzed 180 milionów lat, który spadł na Ziemię. Co ciekawe, marsjańskie meteoryty mogą kosztować nawet 1000 dolarów za gram — to ponad 15 razy więcej niż cena złota.

 

4. Franck Muller Aeternitas - 2,7 miliona dolarów

Franck Muller Aeternitas mógłby spokojnie spełnić funkcję zegarka Jamesa Bonda. Oznaczony jako „mistrz komplikacji” przez miłośników zegarków, posiada aż 36 różnych dodatków. Złożony ręcznie z 1483 elementów zegarek wyposażony jest m.in. w kalendarz na 1000 lat, 2 strefy czasowe, tourubillion i wiele innych. Jego prostokątna koperta została zawieszona na ręcznie szytym pasku ze skóry aligatora, a przezroczysty dekiel wykonano z szafiru.

 

5. Zegarek kieszonkowy Breguet Marie-Antoinette Grande Complication – 30 milionów dolarów

Pełen wyróżnień w każdym znaczeniu tego słowa, jest zegarek kieszonkowy Breguet Marie-Antoinette Grande Complication. Zamówiony został on przez jednego z niesławnych kochanków francuskiej królowej z XVIII wieku. Według legendy zbudowanie tego modelu zajęło aż 40 lat. W rezultacie zarówno królowa, jak i jej kochanek już dawno nie żyli. Został natomiast zegarek wyposażony w złotą kopertę i szkieletową tarczę. Model został skradziony z muzeum jerozolimskiego pod koniec XX wieku, by w cudowny sposób pojawić się ponownie w 2007 roku. Obecnie jest w posiadaniu Mayer Museum w Los Angeles, a jego wartość ocenia się na 30 milionów dolarów.

Nie tak drogie, ale również wyjątkowe zegarki kieszonkowe można kupić tutaj: https://www.zegarek.net/zegarki/kieszonkowe.html.

 

6. Joaillerie 101 Manchette - 30 milionów dolarów

Wysokie miejsce w rankingu najdroższych zegarków należy do jubilerskiego modelu Joaillerie 101 Manchette zbudowanego przez szwajcarską markę Jaeger-LeCoultre. Zegarek wykonany jest w bransoletki z małym mechanizmem zegarowym, który wymaga ręcznego nakręcania. Tarcza zegara jest srebrna i pokryta szafirowym szkłem. Bransoletka wykonana z czystego białego złota. Egzemplarz zdobi 11 onyksowych kamieni szlachetnych i imponujący zestaw 576 diamentów. Jego mała tarcza jest dosłownie przepełniona drogocennymi kamieniami. Trzy najważniejsze klejnoty o masie 38 karatów to diamenty w kształcie serca w kolorach białym, niebieskim i czerwonym.

Według niektórych podobny model został przedstawiony królowej Elżbiecie II na cześć 60. rocznicy jej urzędowania na brytyjskim tronie.

Gdyby ktoś chciał kupić trochę taniej doskonałe zegarki szwajcarskie, to polecamy stronę: https://www.zegarek.net/zegarki/szwajcarskie/index.html.

 

7. Jacob & Co. Billionaire Watch cena: 18 milionów USD

Billionaire bardziej przypomina masywną bransoletkę pokrytą diamentami niż zegarek. Ten jeden z najdroższych zegarków świata model jest ozdobiony 260-karatowymi diamentami o szlifie szmaragdowym. Podkreśla on blask diamentów, które są osadzone w stylu odwróconej piramidy. Cała koperta i bransoleta zegarka z 18-karatowego białego złota jest wysadzana diamentami z kamieniami o masie aż trzech karatów każdy. Zegarek Billionaire ma prostokątną kopertę i tarczę ze szkieletowym mechanizmem wyposażonym w wychwyt z tourbillonu.

To już wszystkie na dzisiaj najdroższe zegarki świata, jakie chcieliśmy Wam przedstawić. Mogą one być inspiracją, do zakupu zegarka w bardziej przystępnej cenie. Polecamy sklep internetowy: Zegarek.net (Najlepszy w swojej kategorii wg rankingu Opineo).

 

fot. materiały prasowe

Artykuł sponsorowany

video

GUCCI LINK TO LOVE

tagi: zegarki |

podobne artykuły