PL / EN
DAVID BAILEY – WYSTAWA FOTOGRAFII W NATIONAL PORTRAIT GALLERY W LONDYNIE

DAVID BAILEY – WYSTAWA FOTOGRAFII W NATIONAL PORTRAIT GALLERY W LONDYNIE

W National Portrait Gallery w Londynie, będzie miała swoją premierę wystawa poświęcona jednemu z najważniejszych fotografów mody – Davidowi Bailey. Sprawdźcie szczegóły.

Naczelny fotograf „swingującego Londynu” lat 60, wybitny portrecista, znany imprezowicz, niepoprawny flirciarz i wielbiciel kobiecego piękna. Fotografował The Rolling Stones i Beatlesów, jego muzami były Catherine Deneuve i Jane Shrimpton. David Bailey to nie tylko jeden z najlepszych fotografów mody i portrecistów gwiazd, to również doskonały reportażysta.

 

„Trochę się w nim zakochałam. To było zaraz po tym, jak rozstał się z Jean Shrimpton. Jednak on miał wokół siebie harem pięknych dziewcząt, które zawsze były dla niego na wyciągnięcie ręki. Co więcej słynął z dość rozwiązłej reputacji” – pisze w swojej książce Grace Coddington.

 

O szalonym życiu brytyjskiego artysty krążą już legendy. Nic dziwnego, że zainspirował Michelangelo Antonioniego, a jego nietuzinkowa osobowość stała się pierwowzorem postaci głównego bohatera „Powiększenia”, fotografa mody granego przez Davida Hemmingsa.

 

A wszystko zaczęło się w 1959 roku, kiedy Bailey pracował jako asystent Johna Frencha, a chwilę później został zatrudniony jako fotograf mody dla magazynu Vogue. Jak powiedział stacji BBC, fotografią mody już się nie zajmuje, ale czasem wraca do niej, żeby „wkurzyć innych i udowodnić, że cały czas potrafi to robić”.


Wystawa „Bailey’s Stardust” (tytuł wzięty od ulubionej piosenki fotografa – „Stardust” autorstwa Hoagy Carmichaela) w londyńskim National Portrait Gallery, będzie jedną z największych ekspozycji w galerii, na której zostanie zaprezentowanych ponad 250 dotychczas niepublikowanych zdjęć brytyjskiego fotografa. Oprócz jego najnowszych prac, znajdziemy specjalnie wyselekcjonowane przez artystę, portrety ludzi ze świata filmu, muzyki, polityki, mody i sztuki. Oprócz tego na wystawie zostanie pokazany nowy portret Kate Moss. Nie zabraknie również zdjęć reportażowych z jego podróży do Afryki, czy Papui-Nowej Gwinei.

 

Ekspozycja będzie otwarta od 6 lutego do 1 czerwca 2014

 

 

video

CHANEL HAUTE COUTURE WIOSNA 2022

tagi: David Bailey | David Bailey wystawa | David Bailey National Portrait Gallery | National Portrait Gallery | National Portrait Gallery w Londynie |

podobne artykuły