KULOTY: KRÓTKA HISTORIA KRÓTKICH SPODNI
W ostatnich sezonach kuloty świętują definitywny powrót, ale opinie na ich temat są bardzo spolaryzowane – niektórzy twierdzą, że są bardzo wyraziste i szykowne, inni, że wyjątkowo nieseksowne. Każdy będzie miał ich względem inne odczucia, ale nie ma wątpliwości, że te krótkie, sięgające połowy łydki spodnie są wygodne i dość uniwersalne – latem sprawdzają się do klapek, a zimą do wysokich kozaków z wąską cholewką. To model, który zasługuje na szczególną uwagę również ze względu na swoja historię, sięgającą korzeniami aż do XVIII-wiecznej mody męskiej.
XVIII-WIECZNE CULLOTES
Poza walorami modowymi, to jeden z pierwszych modeli spodni, na który światło rzuca historia. Kuloty bowiem (z fran. cullotes, czyli krótkie spodnie) wywodzą się z XVIII-wiecznej mody męskiej. Geneza słowa sięga renesansu – wtedy to mężczyźni z wyższych klas społecznych nosili tzw. breeches (bryczesy), które we Francji przemianowano na culottes. Jednak ich ówczesna wersja znacznie różniła się od spodni noszonych obecnie przez kobiety – były bardziej dopasowane, szyte z jedwabiu, kończyły się tuż za kolanem i zapinały na okrągłe, obciągane materiałem guziki.
Powyżej: Johann Justinian Georg von Holzhausen (1789) i Monsieur Seriziat (1795), fot. La Couturiere Parisienne
MODA NA KRÓTKIE SPODNIE
Na pierwszy rzut oka kuloty to zwykłe spodnie i nic więcej. Jednak ubiór ten od początku swojego istnienia wywoływał skandal. W czasach Rewolucji Francuskiej nosili je najbogatsi i szybko stały się symbolem klasy wyższej i opresji. Do tego stopnia, że rewolucjoniści byli nazywani sans culotte (bez kulotów), co miało podkreślić ich, stojące w opozycji do arystokratów, poglądy. Sans cullotes nosili natomiast zwykłe spodnie, budując w ten sposób wizualną, między klasową granicę.
Powyżej: Moda berlińska (1770) i model renesansowych kulotów męskich, fot. La Couturiere Parisienne
Współczesne kuloty (fot. materiały prasowe)
KULOTY: TRENDY JESIEŃ ZIMA 2017
Rewolucja Francuska to jednak nie koniec historii kulotów, które wkrótce przerodziły się w feministyczny ubiór dla kobiet, będący już nie tyle symbolem bogactwa, co wyzwolenia. Damskie cullotes pojawiły się w erze wiktoriańskiej, kiedy kobiety zaczęły uaktywniać się w wielu nowych dziedzinach: jeździe konnej, jeździe na rowerze, czy tenisie. Wyglądem zaczęły przypominać klasyczną, ale rozciętą spódnicę, która pozwalała na wykonywanie tych czynności, zachowując jednocześnie kobiecy wygląd. Aby stworzyć iluzję optyczną, nogawki przyozdabiano falbanami lub dodatkowymi zakładkami. Kolejne dziesięciolecia przyniosły zmiany w konstrukcji tych nowatorskich spodni, które co raz bardziej odchodziły od modelu tradycyjnej spódnicy.
Kuloty z szeroką nogawką przypominające krojem spódnicę (fot. materiały prasowe)
Dziś kuloty noszą gwiazdy, blogerki i wszystkie miłośniczki mody. A Wy?
POLECAMY: FENOMEN KOSTIUMÓW W KULTOWYM SERIALU TWIN PEAKS