PL / EN
CLARE WAIGHT KELLER

CLARE WAIGHT KELLER

ZAWÓD:

Projektantka mody, stylistka

URODZINY

19.08.1970

NARODOWOŚĆ

Polska

Clare Waight Keller urodziła się 19 sierpnia 1970 roku w Birmingham w Anglii. To brytyjska projektantka, stylistka i dyrektor kreatywna Givenchy.

CLARE WAIGHT KELLER – EDUKACJA I KARIERA

W wieku 21 lat, kilka tygodni po ukończeniu edukacji w Royal Collage of Art w Londynie, dostała pracę w koncernie Calvin Klein, po tym jak twórcy marki zachwycili się jej kolekcją dyplomową. Odpowiadała tam za projektowanie linii damskiej. Cztery lata później przeszła do Ralph Lauren, gdzie współpracowała z głównym projektantem nad inauguracją nowej linii męskiej – Purple Label. To doświadczenie dało kreatorce głębokie zrozumienie i uznanie dla eleganckiego krawiectwa, które przejawiło się w precyzyjnym nakreśleniu sylwetki Chloé, którą po dziś dzień charakteryzuje nonszalancki sznyt sprawiający wrażenie jakby ubrania były „zapożyczone z męskiej garderoby”.

Kolejnym interesującym punktem w portfolio Waight Keller była praca dla domu mody Gucci. Kiedy Tom Ford szukał nowego członka do zespołu Gucci w Londynie, od razu pomyślał o Brytyjce, która zajęła stanowisko starszej projektantki. Clare obok Forda, współpracowała tu z Francisco Costa (wtedy Calvin Klein) i Christopherem Bailey`em (wówczas Burberry). Odeszła po rezygnacji ówczesnego dyrektora kreatywnego w 2004 roku.

W 2015 roku Clare została także mianowana dyrektor kreatywną Pringle of Scotland, która dzięki jej działaniom przeistoczyła się w prestiżowy dom mody. W 2007 roku projektantka otrzymała nagrodę The Scottish Fashion Award w branży fashion – wyróżnienie w zakresie materiałoznawstwa i wykorzystaniu kaszmiru. Keller zrezygnowała jednak z pozycji w Pringle of Scotland w 2011 roku i w tym samym roku przeprowadziła się do Paryża. Swoją decyzję umotywowała słowami: „Energia w Paryżu jest zupełnie inna. W stolicy Francji istnieje napięcie pomiędzy tutejszą nowoczesnością a dziedzictwem – to bardzo wpływa na moją postawę” – powiedziała Brytyjka. I tak, Keller została  dyrektor kreatywną Chloe, tworząc nowy kanon piękna i umiejętnie zestawiając ze sobą kontrasty: ultra kobiecość + nonszalancja + świeżość, które paradoksalnie zbudowały spójny obraz dziewczyny Chloe. Na tym jednak się nie skończyło, bo już w 2017 roku Clare przejęła stery nad domem mody Givenchy, projektując kolekcje haute couture i ready-to-wear dla kobiet oraz mężczyzn. Clare tym samym zastąpiła Riccardo Tisci i przeszła do historii jako pierwsza kobieta, którą objęła rządy w firmie.

CLARE WAIGHT KELLER: „CHLOE GIRLS”

Projektantka wpadła na pomysł, żeby nazywać kobiety, które ubierała i podziwiała mianem „Chloé Girls”. To osoby utożsamiające wspomnianego wyżej ducha marki, o których stylu można było mówić „siostrzany”. Wśród fanek francuskiego domu mody znajdowały się światowe trendsetterki i ikony stylu, jak Elena Perminova, Anna Dello Russo, Florence Welch, Chiara Ferragni, a także polska topmodelka Anja Rubik.


CLARE WAIGHT KELLER – SUKNA ŚLUBNA MEGHAN MARKLE

Do ostatniego dnia kreacja panny młodej Meghan Markle była jedną wielką zagadką. Wszyscy zadawali sobie pytanie, na jakiego projektanta padnie wybór i w jakiej sukni amerykańska aktorka stanie na ślubnym kobiercu obok księcia Harry’ego. Meghan zaufała talentowi Clare Waight Keller, dyrektor kreatywnej Givenchy, współpracując z nią nad ostatecznym efektem projektu. Suknia ślubna uosabiała ponadczasową minimalistyczną elegancję, nawiązującą do kodów kultowego domu mody Givenchy i prezentującą mistrzowskie rzemiosło światowej sławy paryskiej pracowni couture założonej w 1952 roku" - oficjalny komunikat Givenchy.

POLECAMY:  ŚLUB KSIĘCIA HARRY'EGO I MEGHAN MARKLE 

Kreacja projektu Keller została wykonana z potrójnej jedwabnej organzy. Zdobiona długim trenem, subtelnym i otwartym dekoltem oraz rękawami ¾ symbolizowała wyrafinowanie i nowoczesność. Doskonałe linie i kształt sukni osiągnięto za pomocą sześciu precyzyjnie ułożonych szwów, a całość porównywano do ponadczasowego stylu Audrey Hepburn.

podobne artykuły