Logotyp serwisu lamode.info
CHANEL CHANCE – HISTORIA SZANSY

CHANEL CHANCE – HISTORIA SZANSY

Jak wybitny artysta Jean-Paul Goude przyczynił się do sukcesu CHANEL CHANCE.

Spis treści

1. SZANSA NA DRODZE JEAN-PAUL GOUDE

2. OBRAZ SZANSY

3. SZANSA = FORTUNA

4. GRA O SZANSĘ

5. WYKORZYSTAĆ SZANSĘ

6. NOWE OBLICZE SZANSY

7. CHANEL CHANCE – ZAPACHY

Premiera nowego zapachu z rodziny CHANEL CHANCE – Eau Tendre Eau De Parfum stała się idealnym pretekstem do retrospekcji. Niemal dwudziestoletnie olfaktoryczne wizje szansy według paryskiego domu mody każą nam zadać pytanie: w czym tkwi fenomen „małej okrągłej butelki”?

SZANSA NA DRODZE JEAN-PAUL GOUDE

Jean-Paul Goude wciąż pamięta tę chwilę z 2001 roku kiedy to Jacques Helleu, niezwykle elegancki Dyrektor Artystyczny CHANEL, odpowiadający za zapachy, urodę, zegarki i biżuterię, w bezceremonialny i zmyślny sposób położył przed nim szklaną butelkę o okrągłym kształcie. Wyjaśnił, że to flakon nowego zapachu CHANEL, który miał nosić nazwę CHANCE i należy jeszcze stworzyć do niego wizualną opowieść. Żaden z nich nie mógł sobie wtedy wyobrazić, że ten moment zapisze się w dziejach francuskiej marki jako początek długiej przygody, do której wciąż powstają nowe rozdziały. Już prawie dwadzieścia lat.

Jestem niezwykle wymagający w kwestii jakości. Tak samo jak CHANEL. W tym względzie jesteśmy podobni: dążymy do perfekcji na swój własny sposób. Bez traktowania siebie zbyt poważnie i zawsze z odrobiną humoru” – tak mówił Goude o swojej zawodowej relacji z paryskim Domem, który jednocześnie znaczył, że od samego początkuje czuje ducha Coco Chanel i ma wrażenie, jakby pracował dla niej samej.

Wieloletnia, pełna sukcesów współpraca Jean-Paula Goude i CHANEL trwa już dekadę. Jacques Helleu wypatrzył francuskiego artystę rok przed dwusetną rocznicą rewolucji francuskiej w 1989 roku, ale ponieważ reżyser był autorem niesamowitej parady celebrującej jubileuszowe święto narodowe, Dyrektor Artystyczny CHANEL musiał zaczekać aż Goude zakończy wszystkie swoje dotychczasowe projekty. Wiemy, co było dalej: sfilmowana opera, otwierające się i zamykające okna w „ÉGOÏSTE” z 1990 roku, rajski ptak śpiewający w pozłacanej klatce COCO w kolejnym roku, Estella Warren jako nimfa CHANEL N°5 w opływającej jedwabnej sukience w 1999 roku… Niezliczone obrazy, które pozostawiły trwały ślad w kreacji reklamowej oraz masowej świadomości tamtych czasów. 


CHANEL CHANCE - kampania 2019

OBRAZ SZANSY

W pewnym sensie CHANCE była punktem zwrotnym w zapachowej historii CHANEL. N°5, ikoniczny zapach XX wieku, stworzony przez Gabrielle Chanel, zamknięty był w opływowej butelce z fasetowanego szkła, przypominającej diament, przypieczętowanej czarnym woskiem. Podczas gdy CHANCE, narodzony w następnym stuleciu i stworzony przez dwóch mężczyzn – kompozycja Jacques`a Polge i flakon Jacques`a Helleu – był przeciwieństwem: zaprezentowany w okrągłym, możliwie najbardziej kobiecym kształcie; okrąg o srebrzystym wykończeniu z subtelnymi złocistymi napisami.

Ta symbolika miała bezpośredni wpływ na kreację Jean-Paula Goude, trzeciego mężczyzny z w tej historii. Działając wbrew popularnemu w tamtym czasie wizerunkowi potężnej kobiety, Francuz zdecydował się na powiązanie CHANCE z młodą dziewczyną pełną świeżości, symbolizującą energię i radość życia. I ponieważ twórczość Goude zawsze nawiązuje do jego własnej biografii, kreacja reklamy pozwoliła mu rozpocząć nowy rozdział również w swoich osobistych doświadczeniach: „CHANCE w mojej wizji to te urocze młode damy, które mnie zafascynowały kiedy byłem nastolatkiem. Chodziłem na plac Victora Hugo do baru Scossa i uwielbiałem oglądać je podczas rozmowy” – mówił Jean-Paul. 

Poza obrazem wspomnianym przez Goude, CHANCE oczywiście wyraża ideę szansy, możliwości i szczęścia. A jakie jest lepsze miejsce do przywołania spotkań, miłości od pierwszego wejrzenia i eksplozji blasku od ukochanej przed Gabrielle Chanel Wenecji? Pierwsza kampania z 2002 roku była humorystyczną grą stereotypów, przedstawiającą krótką historię miłości i przepowiednią z gondolierem.

SZANSA = FORTUNA

Nowa różnica pomiędzy N°5 i CHANCE, poza unikalną koncepcją i odcięciem się od pierwowzoru, była zawarta w pomnażaniu serii. Pierwsza wersja, CHANCE EAU FRAÎCHE, została zaprezentowana w 2007 roku i nowa kampania reklamowa niespodziewanie stała się dla kreatora wyzwaniem: jak pogodzić emblematyczny wizerunek młodej kobiety i równie ważny obraz okrągłej butelki, który określa tożsamość zapachu. „Nic nie jest brzydsze” – według Jean-Paul Gode – „niż piękna fotografia w towarzystwie prostego zdjęcia produktowego; produktem dorzuconym do obrazu, ponieważ nie ma innego wyboru”. Rozwiązaniem okazał się sam flakon, odwrócenie skali i perspektywy. Daleki od tego by być sprowadzonym do kąta lub wklejonym gdzieś na marginesie, przybrał ponadwymiarowe kształty i centralną pozycję, nie jako tło, ale jako obiekt do zabawy dla skaczącej „Alicji w Krainie Czarów”.

Chociaż okrąg jest idealnym, pełnym, zamkniętym kształtem, nie jest „ustawialny”. Ma w sobie coś niepokojącego, sprzyjającego ruchowi i dynamice, niezbędnymi wartościami w świecie kreacji Jean-Paula Goude (nie jest przypadkiem, że w Starożytności przedstawiano Fortunę, synonim szansy, jako boginię niepewnie stojącą na kuli ziemskiej). Aby zilustrować to napięcie, kolejne kampanie zostały wzbogacone o nowe tematy.

GRA O SZANSĘ

Zdobywanie szansy, wykorzystywanie szansy  to motywy, powód gry, nieważne czy losowej, czy sportowej. To rejestr, który eksploruje nowe obrazy. Pomost pomiędzy okrągłym kształtem a kulą (dosłownie: piłką żonglera lub kulą do kręgli), który doprowadził nas do 2007 roku, w którym wystartowały serie zdjęć i filmów przekazujących metaforę umiejętności i wygranej gry.

Spełniając pragnienie Thomas du Pré de Saint Maur, który przejął obowiązki po Jacques`u Helleu, Goude nawiązał nowy rodzaj relacji z CHANEL, w której, jak sam mówił, przestał traktować siebie samego jako ilustratora, artystę wkładającego swój talent w markę, a zaczął uważać się za integralną część lansowania zapachu, który cieszył się coraz większą popularnością. Efektywna współpraca nowych partnerów stymulowana była nieustającymi dyskusjami na temat castingów, linii, muzyki i całej produkcji jako takiej.


CHANEL CHANCE - kampania 2015

WYKORZYSTAĆ SZANSĘ

Obok obrazów przedstawiających modelkę Charlotte Di Calypso, żonglującą i rzucającą większą od siebie butelką, metafora gry w kręgle zainspirowała film krótkometrażowy o następujących wątkach: trzy bohaterki ubrane w pastelowe kolory, reprezentujące trzy zapachy (CHANCE EAU FRAÎCHE, CHANCE EAU TENDRE, CHANCE EAU VIVE), świętują triumf czwartej kompozycji (CHANCE), która ląduje na tle gwiaździstej nocy. W wersji drukowanej kręta, półprzezroczysta trajektoria rozproszonego zapachu podkreśla dynamikę. Z kolei w sfilmowanej scenie dynamiczne ruchy kamery, długie najazdy, graficzna jakość rzutu, równoległe tory, wstrzymanie oddechu, skandujące szepty „wykorzystaj szansę” w tle, które dodatkowo wzmacniają choreografię – kreator ponownie wraca do swojej pierwszej miłości.

POZNAJ ZAPACH: CHANEL CHANCE EAU VIVE

NOWE OBLICZE SZANSY

Ta dozgonna pasja do tańca, muzyki i teatru muzycznego miałaby jeszcze większy bezpośredni wpływ na ostatnią kampanię zapachu o wielu tożsamościach – CHANCE EAU TENDRE Eau de Parfum. Pozostając w sferze gier, Jean-Paul Goude zdecydował się jednak przedstawić inny, bardziej dramatyczny teatr szansy: przesłuchanie do pokazu. Wybór, który pozwolił na odrodzenie się w nim wiecznego pragnienia popełnienia dzieła nawiązującego do broadway`owskiego musicalu oraz stworzenia możliwości do nowych, decydujących spotkań.

ZOBACZ TEŻ: CHANCE EAU TENDRE EAU DE PARFUM – NOWY ZAPACH CHANEL 2019

Prowadzący obecnie własne studio w Los Angeles, choreograf-samouk, Sir Ryan Heffington, został odkryty przez przypadek podczas podróży do Nowego Jorku. Wydawał się być skazany na współpracę z Jean-Paulem Goude: ta sama miłość do sztuki wysokiej i niskiej oraz do łączenia gatunków i kultur. Z muzykiem Samem Spiegelem, który również lawiruje pomiędzy klasyką a hip-hopem, i który znał Ryana Heffington, powstało więc idealne trio. „Obaj idealnie ze mną współgrają, podchodząc do rzemiosła w nieco naiwny i spontaniczny sposób, podobny do mojego. Pracując z nimi, miałem wrażenie uczestniczenia w jednym z tych musicali z lat 50., gdzie wszystko wydaje się przepływać z jednego momentu do drugiego, z wdziękiem i dobrym humorem” – podsumował współpracę z Heffingtonem i Spiegelem Jean-Paul Goude.

Efektem ich współpracy jest, jak sam Jean-Paul Goude to określa, „bref métrage" lub brief film, krótka tańczona komedia. Podobnie jak w „ÉGOÏSTE”, aktorzy wykonują skoordynowane ruchy i choreograficzne reakcje. W kampanii zapachu z 2019 roku przedstawiona zostaje sportowa rzeczywistość, a jednocześnie graficzna, zmysłowa i stylizowana. Szalony wir tancerek i chórzystek, których najdrobniejszy gest został idealnie przeniesiony ze storyboardu, perfekcyjnie oddaje ducha nowego zapachu. „Potrafię tańczyć i potrafię rysować, wszystko pochodzi właśnie stąd” – tak Goude podsumował  swoją wizję tworzenia wizerunku CHANCE na przestrzeni lat.

Wydawać by się mogło, że nikt inny tak jak on może rozumieć istotę szansy. Okazuje się, że to złudne wrażenie. Pytany o to, czym dla niego jest CHANCE (tłum. Szansa), odpowiada: „Szczerze, sam nie wiem. Ale wiem, że moja szansa, i mówię to bez pochlebstw, działa na CHANEL”. Nie można się nie zgodzić!

CHANEL CHANCE – ZAPACHY

Poznajmy jeszcze bliżej same kompozycje zapachowe CHANEL CHANCE:


Zapachy CHANEL CHANCE

CHANEL CHANCE, pierwszy zapach linii z 2003 roku, posiada jaśminowe serce oraz odzwierciedla zaskakujący kontrast między świeżym impulsem różowego pieprzu i cytrusów a bogactwem drzewnej, szyprowej bazy z paczulą. To bogata kompozycja skrywająca skrajne akordy – z jednej strony słodka, zielona i cytrusowa, z drugiej paczulowa, ziemista, piżmowa.

2007 rok przyniósł radosny i musujący zapach CHANEL CHANCE EAU FRAÎCHE. Aby rozjaśnić jaśminowe serce, kompozycję podkreślają akcenty cytrynowe. Dopiero po chwili stopniowo całość rozwija swą elegancję, ukazując żywą, drzewną nutę na skórze.

Po kolejnych trzech latach, przyszedł czas na czułość pod postacią CHANEL CHANCE EAU TENDRE. 2010 rok stanął pod znakiem delikatności jaśminowego serca, które wtulone zostało w kremową chmurkę. Głębi subtelnemu zapachowi dodały piżmowe nuty, a świeżość z charakterem zapewniły akcenty grejpfruta i pigwy.

W 2015 roku nastąpiła erupcja energii. To za sprawą cytrusowego CHANEL CHANCE EAU VIVE. Jaśminowe serce otrzymało zastrzyk pobudzającej świeżości. Naturalna gorycz grejpfruta oraz akord czerwonej pomarańczy zostały tu uniesione przez nuty cedrowo-irysowe.

Po zaskoczeniu, promienności, czułości i świeżości przyszła pora na moc delikatności. 2019 rok odkrywa przed nami CHANEL CHANCE EAU TENDRE Eau de Parfum. Egzotyczny absolut jaśminu wzbogacony został esencją róży, która świeci delikatnym światłem w centrum kompozycji. Kwiatowa formuła, bardziej kobieca niż kiedykolwiek, osłonięto kremowymi białymi nutami, aby uzyskać czysty, miękki efekt. Dalej następuje podbicie całości pikantnym wirem duetu grejpfruta i pigwy.

tagi: historia mody | zapachy | Jean-Paul Goude | Chanel |

podobne artykuły