Mini-serial „Outrageous” ponownie rozpalił światową obsesję na punkcie sześciu sióstr Mitford – kobiet, które swoim ekscentrycznym stylem życia, arystokratycznym pochodzeniem i radykalnie odmiennymi poglądami politycznymi podbiły (i zszokowały) brytyjskie społeczeństwo XX wieku. Ich fascynujące, pełne skandali historie sprawiły, że na nowo odkrywana jest ich twórczość literacka, która idealnie sprawdzi się jako lektura na lato.

Plakat serialu “Outrageous” /fot. Prime Video
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Kim były siostry Mitford i dlaczego są porównywane do „Kardashianek lat 20. XX wieku”.
-
Jak serial „Outrageous” (dostępny w Polsce na Prime Video) ożywia ich niezwykłe życie, pełne zawiłych relacji rodzinnych, skandali i burzliwych wydarzeń historycznych.
-
Dlaczego książki sióstr Mitford to idealna propozycja na lato 2025 i co sprawia, że ich twórczość jest wciąż aktualna.
-
Poznasz bliżej każdą z sześciu sióstr: Nancy, Pamelę, Dianę, Unity, Jessicę i Deborah, dowiadując się o ich indywidualnych losach, powiązaniach politycznych (od faszyzmu po komunizm) i wkładzie w literaturę.

Deborah Mitford, księżna Devonshire /fot. Forum
Najlepsza lektura na lato 2025
Nazwisko „Mitford” krąży w sferach literackich i popkulturowych od dziesięcioleci. Jednak dopiero nowy mini-serial Netflixa – „Outrageous”, sprawił, że świat oszalał na punkcie kontrowersyjnych sióstr Mitford. Ten sześcioczęściowy mini-serial, który dostępny jest w Polsce na platformie Prime Video, zgłębia niezwykłe i skandaliczne życie 6 sióstr Mitford.
Siostry z rodziny, której mieszanka arystokratycznej ekscentryczności, dowcipu i zdumiewających skrajności politycznych oczarowała i zszokowała Wielką Brytanię w XX wieku. Ponieważ widzowie są wciągani w ich prawdziwe historie życia, nic dziwnego, że ich twórczość literacka również przeżywa renesans, sprawiając, że ich książki stają się lekturami obowiązkowymi tegorocznych wakacji.
“Diabeł ubiera się u Prady 2” pojawi się w kinach

Nancy Mitford /fot. Forum
Kardashianki lat 20. XX wieku
Siostry Mitford były i są nadal wyjątkowym fenomenem. Córki 2. barona Redesdale’a, w dużej mierze uczyły się w domu, pielęgnując w sobie ducha niezależności i rozwijając unikalny żart i język znany tylko przez członków rodziny. To niekonwencjonalne wychowanie, w połączeniu z ich mocnymi osobowościami okazało się mieszanką wybuchową.

Pamela Mitford /fot. Forum
Mini-serial „Outrageous” ożywia niesamowitą historię sióstr Mitford, eksplorując skomplikowane więzi rodzinne, które były wielokrotnie wystawiane na próbę, m.in. za skrajnie odmienne poglądy polityczne. Od olśniewających dam z wyższych sfer, po żarliwe faszystki i oddane komunistki, serial podkreśla, jak te kobiety, pomimo bliskich więzi, radziły sobie w burzliwej epoce. Serial ten to fascynujący spektakl, zagłębiający się w zdrady, skandale, złamane serca, a nawet areszt. Nic dziwnego, że jest aktualnie taki boom na twórczość pisarską panien Mitford.
Wystawy, które trzeba zobaczyć w lipcu w Warszawie

Diana Mitford /fot. Forum
Wyjątkowa literatura arystokratek
Poza ekranem, literacki wkład sióstr Mitford jest niezbędną lekturą na lato. Ich prace oferują wgląd w wyjątkowy świat, w którym żyły, często z ciętym dowcipem i wnikliwym komentarzem społecznym. W miarę rozwoju „Outrageous” chęć zrozumienia osobowości stojących za tymi fascynującymi postaciami naturalnie zaprowadzi widzów do ich książek.
Skandaliczne siostry często czerpały inspiracje z własnego życia. Dla przykładu Nancy Mitford celowała w satyryzowanie angielskiej klasy wyższej, oferując humorystyczną, ale celną krytykę norm społecznych. Jej spostrzeżenia na temat miłości, klasowości i konwencji pozostają zaskakująco aktualne.

“Pogoń za miłością”, Nancy Mitford /fot. Empik.com
Siostry Mitford przeżyły jedne z najbardziej burzliwych okresów XX wieku, a ich osobiste doświadczenia odzwierciedlają szersze nurty polityczne i społeczne tamtych czasów, jak narodzenie faszyzmu czy hiszpańska wojna domowa.
Poznaj fascynujące siostry Mitford
Nancy Mitford to najstarsza i prawdopodobnie najbardziej znana powieściopisarka. Pisała dowcipne i satyryczne powieści o życiu wyższych sfer, często czerpiąc inspirację z własnej rodziny. Pisała również biografie.

“Miłość w chłodnym klimacie” Nancy Mitford /wyd. Czytelnik
Pamela Mitford, często uważana za najbardziej prywatną z sióstr, w dużej mierze unikała rozgłosu. Wolała spokojniejsze, wiejskie życie, skupiając się na zajęciach domowych, takich jak ogrodnictwo i hodowla kurczaków.
Diana Mitford znana ze swojej uderzającej urody, zaangażowała się mocno w brytyjski faszyzm. Wyszła za mąż za Sir Oswalda Mosleya, przywódcę Brytyjskiej Unii Faszystów, i była znana z bliskich relacji z Adolfem Hitlerem. Jej powiązania polityczne doprowadziły do jej aresztowania podczas II wojny światowej.

Siostry. Niesamowita historia życia kobiet z rodziny Mitford, aut. Laura Thompson
Unity Mitford była prawdopodobnie najbardziej żarliwą wielbicielką Adolfa Hitlera spośród sióstr. Została członkiem jego wewnętrznego kręgu i była znana ze swoich skrajnie pro-nazistowskich poglądów.
Jessica Mitford znana jako „Decca” była „buntowniczką” rodziny, stała się komunistką i znaną dziennikarką śledczą, a także aktywistką w Stanach Zjednoczonych.
Deborah Mitford, najmłodsza z sióstr nazywana „Debo”, została księżną Devonshire po ślubie z Andrew Cavendishem. Odegrała kluczową rolę w renowacji i rozwoju komercyjnym posiadłości Chatsworth House, rodowego domu rodziny, przekształcając go w popularną atrakcję turystyczną. Jest autorką kilku książek o Chatsworth i jej życiu.

Pamiętniki Deborah Mitford
Zdjęcie główne: Forum