JAK ZOSTAĆ MODELKĄ?
To pytanie na pierwszy rzut oka jawi się jako banalne, zwłaszcza w dobie rozmaitych produkcji telewizyjnych obiecujących w maksymalnie krótkim czasie zrealizować to marzenie wielu apirujących dziewcząt.
Prawie 700 tysięcy wyszukań w Google jednak o czymś świadczy – zgadujemy, że o tym, iż wcale nie jest to taka prosta kwestia, jak się wszystkim wydaje.
Jako że temat jest interesujący nie tylko dla tych, które posiadają rzeczywisty potencjał, by spełnić marzenia i rozpocząć karierę w modelingu z prawdziwego zdarzenia, postanowiliśmy zapytać o to ekspertów – przedstawicieli największych i najbardziej prestiżowych polskich agencji. Zobaczcie!
KASIA SAWICKA / ZAŁOŻYCIELKA GAGA MODELS
LUCYNA SZYMAŃSKA / D’VISION
Kontakt z nami – najlepiej po prostu przyjść do agencji, na ul. Burakowską 5/7 na casting. Dziewczyna uzupełnia krótką ankietę, potem robimy tzw. polaroidy, czyli bardzo proste zdjęcia pokazujące twarz oraz sylwetkę.
Co jeszcze musi mieć w sobie kandydatka na modelkę? Musi mieć dużo pokory, musi być ambitna, mieć silny charakter i być pracowita. Bardzo ważna jest osobowość, pięknych dziewczyn są tysiące, wyjątkowych już mniej 😉
Jeżeli spodoba nam się dziewczyna i podpiszemy z nią umowę, na początku agencja stawia nacisk przede wszystkim na zdrowy tryb życia przyszłej modelki. Nie chodzi tu o dietę, bo nie ma takiej, którą można utrzymać całe życie. Poza tym diety mające na celu odchudzanie zawsze nas ograniczają, a młodzi ludzie powinni ją mieć bardzo bogatą i urozmaiconą. Chodzi o wyrobienie w sobie pewnego nawyku – uważania na to, co się je, jak często i co wybiera się jako przekąskę w międzyczasie. Do tego dochodzą ćwiczenia fizyczne odpowiednio dobrane do typu figury.
Bardzo ważne jest także zaufanie do agencji i bookerów, którzy znają branżę od podszewki i wiedzą co jest dla przyszłej modelki najlepsze.
Dziewczyny muszą zrozumieć, że kariera nie zaczyna się z dnia na dzień, że jest to praca zarówno modelki jak i całego zespołu agencji, klientów. Niektórym zajmuje to miesiące, a innym lata. Równie trudna praca jest z utrzymaniem poziomu kariery.
fot. Theo Wenner; Anja Rubik dla Self Service
MAGDA KOZICKA / PARTISAN MODELS
Po zaakceptowaniu zgłoszenia (działamy także na polskim rynku komercyjnym, więc wzrost nie zawsze jest głównym wyznacznikiem), zapraszamy Dziewczynę, najchętniej z Rodzicami, do agencji na niekrótką rozmowę przy herbacie, gdzie poznajemy się nawzajem i opowiadamy, jak to wszystko wygląda od podszewki.
Zawsze podkreślamy, że poza odpowiednimi fizycznymi predyspozycjami trzeba mieć swoje własne cele i pasje. Pracę modelki traktować jako przygodę, która może okazać się bardzo przyjemnym i opłacalnym sposobem na początek dorosłego życia.
Liczy się determinacja, otwartość, ciekawość świata. Nie wymagamy, żeby Dziewczyna od razu była idealna i przebojowa. Sukces w tym zawodzie często jest efektem długotrwałej współpracy Modelki i agencji, obie strony musza sobie ufać i przede wszystkim się lubić, stres w tej relacji jest wielce niewskazany!
Idąc z duchem czasu… Przyszła Modelka musi zaprzyjaźnić się z mediami społecznościowymi, które mogą w przyszłości być naprawdę pomocne przy zdobywaniu zleceń. Podstawa to wierzyć w siebie, lubić to co się robi i być z tego dumnym, a najlepszy scenariusz przyjdzie sam, chociaż czasami potrzeba cierpliwości.
fot. Magda Kozicka, Natalia Makaruk dla Polanka
GOSIA LEITNER / AVANT MODELS – fragment książki Dobre uczennice zostają top modelkami
Modelka musi być szczupła. To prawda. Ale to bynajmniej nie znaczy, że ma być chorobliwie chuda! Bedziesz potrzebować ogrom energii, by przetwać długie sesje zdjęciowe i przybierać często niekomfortowe pozy. Dbaj o sylwetke, ale nie przesadzaj. Pamiętaj, że w niczym przesada nie jest dobra. Zachowaj umiar!
fot. Tiffany Nicholson, Ewa Władymiruk dla opening Ceremony
PAWEŁ KOWALIK/ AMQ MODELS
Żeby wystartować w zawodzie modela/modelki, poza tym, ze trzeba wysłać do nas zgłoszenie i zostać zaproszonym na spotkanie – to przede wszystkim trzeba mieć dystans do siebie, a modeling traktować na tym etapie jako tajemniczą przygodę, podróż, coś, czego się do tej pory nie robiło, co chce się poznać i być w tym najlepszym.
My jesteśmy od tego aby pomóc takiej kandydatce czy kandydatowi wystartować. A jak już się zaczęło – trzeba być zaangażowanym w to co się robi, dbać o zdrowie, wygląd i kondycję psychiczną, wysypiać się. Trzeba chcieć i potrafić łączyć naukę z wyjazdami, być bardzo uporządkowanym, punktualnym. Modeling, jak każda inna praca nie toleruje leni, maruderów, spóźnialskich i fajtłap. Modeling to także szkoła życia i zaradności.
Poza tym, że to praca, to jest to głównie zabawa ! Angażuj się we wszystko co robisz, daj się polubić, uśmiech Ci w tym pomoże. BAW SIĘ DOBRZE!
KASIA SAWICKA / GAGA MODELS
IGA NOVIŃSKA /BOOKER W UNCOVER MODELS
Każda z osób, która chciałaby aplikować do naszej agencji powinna wysłać przemyślane zgłoszenie. Z pozoru – prosta sprawa, ale warto jest się do tego dobrze przygotować 😉 Jak to zrobić? Po pierwsze, zawsze prosimy o przesłanie (mailem lub przez formularz zgłoszeniowy) swoich aktualnych wymiarów i kilku zdjęć, na których dobrze widać twarz, profil i pełną sylwetkę. Bardzo ważne, żeby być na nich bez makijażu i wykonać je przy naturalnym świetle. Nie ma sensu zmieniać fotografii w popularnych ostatnio programach z filtrami i opcją wyszczuplania sylwetki. Trochę się na tym znamy i od razu widzimy te wszystkie poprawki 😉 Drugim etapem jest spotkanie, podczas którego i tak zobaczymy każdą „niedoskonałość”, która dla nas może okazać się atutem potencjalnego modela/modelki np. piegi, odstające uszy.
fot. Sonia Szóstak, Ola Rudnicka dla Odda Magazine
ANGELIKA ROGOZIŃSKA / SKAUTKA UNCOVER MODELS
Patrząc na dziewczyny staram się odnaleźć w nich to coś. Moim zdaniem u modelek bardzo ważne jest spojrzenie oraz unikatowe rysy twarzy. Kanon piękna w modelingu jest trudny do zdefiniowania. Modelki, których szukam wyróżniają się ciekawymi, oryginalnymi twarzami. Bardziej liczą się cechy dziewczęce i świeże, niż te kobiece. Zamiast wielkich ust i oczu mogą mieć drobne rysy i odstające uszy czy większy nos i to właśnie sprawia, że twarz nie jest banalna. Interesuje i zachwyca. Nie da się stworzyć szablonu urody. Właściwie każda twarz jest inna, bardzo indywidualna. Liczy się całość, wrażenie.
Typ urody, który podoba mi się najbardziej jest często krytykowany przez ludzi nie mających styczności z modą. Dziewczyn nie potrafią wtedy uwierzyć w to, że mogłyby wejść w świat fashion. Zaczyna się długi proces tłumaczenia i namawiania. Zazwyczaj przyszłe modelki nie są przekonane, niektóre z nich wcześniej próbowały swoich sił na castingach do innych polskich agencji, ale bez powodzenia, więc kiedy je znalazłam, były zupełnie zrezygnowane.
Dla mnie jako skauta największą radością jest znaleźć dziewczynę, która jest piękna zewnętrznie oraz piękna wewnętrznie.
fot. Hans Feurer, Kasia Struss dla Desigual
BONIA PUŚLECKA / SPECTO MODELS
Standardowe działanie to zgłoszenie się do agencji poprzez formularz na www, mailem (podać wzrost, wiek, wymiary, kontakt do siebie i zdjęcia bez make upu twarzy i sylwetki), bądź od razu umówienie sie do agencji na spotkanie. Kandydatka na modelkę powinna mieć oprócz odpowiednich wymiarów i wzrostu zadbaną cerę i włosy. Na spotkanie powinna przyjść bez makijażu, w stroju podkreślającym sylwetkę oraz zabrać ze sobą szpilki i bikini.
Jeśli dziewczyna jest zainteresowana karierą modelki, nawet przed pokazaniem się
w agencji może ćwiczyć chodzenie w butach na obcasie i pozowanie – rozumiemy przez
to obserwowanie w magazynach czy internecie, jak pozują modelki, oraz próby przed
lustrem czy z koleżanką, która może fotografować nawet telefonem. Chodzi o późniejsze
świadomość ciała i odwagę przed obiektywem.
Jeśli chodzi o skauta – to zupełnie inna sprawa. Ten wyszukuje dziewczyn na
żywo w każdym momencie przebywania w teranie oraz w mediach
społecznościowych na IG, FB i innych
aplikacjach, które okupują młodzi ludzie.
Przy scoutowaniu bezpośrednio w terenie po prostu podchodzi się do modelki i
zaczepia ją zagadując, natomiast przy scoutingu “internetowym”
kontaktuje się w pierwszym etapie poprzez wiadomość, potem kontakt telefoniczny, oczywiście również z rodzicem kandydatki. W zależności od tego, z jakiego
miasta pochodzi dziewczyna i jakie ma warunki, skaut zaprasza ją do agencji na
spotkanie, bądź jedzie do jej miasta i spotyka się z nią i rodzicami. Rozmowy
oczywiście prowadzą do przybliżenia tego, jak działa biznes modelingowowy i
finalnie podpisania kontraktu z agencją
fot. Enrique Badulescu, Monika Jac Jagaciak dla Marie Claire
MARCELINA TKACZYK / UNITED FOR MODELS
Chcąc rozpocząć swoją przygodę z modelingiem, warto przede wszystkim zapoznać się z konkretnymi wymogami, jakie stawia ta branża. Najbardziej pożądany wzrost dla dziewczyn to 177 – 180 cm, dla chłopców 186 – 190 cm. Nie znaczy to, że osoby niższe, bądź wyższe są zupełnie bez szans. Dużą rolę odgrywa tutaj wiek. Im dziewczyna jest młodsza, tym większa szansa, że jeszcze podrośnie. Ważna jest oczywiście szczupła sylwetka i proporcjonalne ciało. Każda osoba, która czuje, że ma predyspozycje i chce spróbować swoich sił, powinna przejrzeć strony internetowe agencji modelek oraz ich profile na Facebooku. Nie jest tego mało 😉 Warto zwracać uwagę na jakość zdjęć prezentowanych na stronie, treści umieszczane na Facebooku, jak również na to, czy agencja pozyskuje zlecenia także na rynku zagranicznym.
Na stronach agencji znajduje się formularz zgłoszeniowy dla kandydatek/kandydatów. Wystarczy wpisać tam swoje podstawowe dane: wymiary, wzrost, wiek, a także załączyć kilka zdjęć w ciemnym bikini, na jasnym tle, w świetle dziennym.
Oczywiście najważniejsze jest, aby zdjęcia były naturalne, bez makijażu. Jeśli kandydatka na modelkę spodoba się pracownikom agencji, zostaje zaproszona na casting.
Ważne, aby osoby niepełnoletnie zgłaszały się do agencji za zgodą rodziców, i przychodziły na spotkanie do agencji w obecności osoby dorosłej.
Na samym spotkaniu wykonuje się kilka zdjęć tzw. polaroidów, aby zobaczyć, czy dana osoba jest fotogeniczna, jak radzi sobie przed obiektywem. W przypadku dziewczyn, należy zabrać ze sobą buty na wysokim obcasie, bikini, gumkę do włosów. Na castingu liczy się naturalność, brak makijażu, naturalne paznokcie, zadbane włosy. Po spotkaniu bookerzy omawiają predyspozycje każdej z przyszłych modele i decydują, z kim chcieliby podpisać umowę i tym samym rozpocząć współpracę.
fot. Marta Waglewska / Lamode.info, Marta Dow na backstage’u pokazu MMC Studio
TOMASZ LASEK / SKAUT UNITED FOR MODELS
Na czym polega praca skauta i na jakiej podstawie wyszukuje dziewczyny i chłopaków?
Skaut wyszukuje osoby, które potencjalnie nadają się na modelkę/modela. Pierwsze, na co zwraca uwagę to wzrost, później twarz, a na samym końcu wymiary, kondycja skóry, włosów, paznokci, charakter.
WZROST – agencje teraz wolą przyjmować dziewczyny, które mają 176 cm – 182 cm, modeli 186-189 cm, bo takie warunki pozwalają wziąć udział w większości prac.
TWARZ – my skauci mamy coś w rodzaju instynktu, od razu widzimy i wiemy czy dana osoba ma szanse, czy nie. Bardzo preferowane są symetryczne twarze. Z urodą jest bardzo różnie. Widzimy, że po światowych wybiegach chodzą bardzo charakterystyczne modelki, co sprawia, że szukanie new face staje się ciekawsze.
fot. Marta Waglewska / Lamode.info, Agnes Samuel z agencji AMQ Models na backtage’u pokazu Macieja Zienia
GOSIA LEITNER / AVANT MODELS – fragment książki Dobre uczennice zostają top modelkami
Typowa modelka ma szczupłą, ale tez smukłą budowę. Dziewczyny w swojej pracy prezentują bardzo
różne stroje, dlatego muszą świetnie wyglądać zarówno w wieczorowej sukni, jak
i stroju kąpielowym. Ciało powinno być więc jędrne, elastyczne, zadbane, ale
nie zbyt mocno umięśnione. Dla utrzymania takiej sylwetki najlepsze są sporty
angażujące wszystkie partie mięśni. Dziewczyny więc nie tyle ćwiczą na siłowni,
lecz wybierają sporty ogólnorozwojowe oraz trening cardio. Najczęściej jest to
bieganie, pływanie, jazda na rowerze, ale też sporty, walki, które doskonale pomagają
kształtować sylwetkę. Aktywność tego rodzaju świetnie usprawnia wytrzymałość
organizmu, a jednocześnie pozwala spalić kalorie i tkankę tłuszczową. Aby zobaczyć
pierwsze efekty, wystarczy miesiąc regularnym treningów, minimum trzy razy w
tygodniu.