Światowe zatrudnienie w branży kreatywnej przeżywa rozkwit, gromadząc już blisko 12 milionów ludzi tylko w państwach UE, informuje Komisja Europejska. Jednak stawianie pierwszych kroków w tej gałęzi przemysłu bywa nie lada wyzwaniem – dlatego portal The Business of Fashion zapytał światowych specjalistów, jak wyróżnić się już na starcie. Zapraszamy do lektury!
JAK ROZPOCZĄĆ PRACĘ W BRANŻY KREATYWNEJ?
1. PYTAJCIE O MOŻLIWOŚCI
Drew Elliot, współwłaściciel Paper Magazine.
Jeżeli chcecie dotrzeć do wymarzonej osoby lub firmy, nigdy tego nie zrobicie, dopóki nie zapytacie ich o możliwości. Niezwykle ważna jest pewność siebie i wiara, że zostaniecie docenieni. Ale po pierwsze musicie odnaleźć swoją własną ścieżkę i nie zastanawiajcie się, jak zacząć – po prostu to zróbcie!
2. CIĄGLE POSZERZAJCIE SWOJĄ BAZĘ UMIEJĘTNOŚCI
Fabien Baron, dyrektor artystyczny i założyciel Baron [&] Baron.
Mój punkt widzenia w zasadzie nie uległ zmianie na przestrzeni całej kariery – kontynuowałem to, co robię, ale ciągle zdobywałem nowe umiejętności. Uczyłem się pisania, fotografii i wielu innych rzeczy, które pozwoliły mi spojrzeć na własną pracę z różnych perspektyw. Im więcej umiecie, tym łatwiej będzie wam rozwiązywać napotkane problemy.
3. PRZYGOTUJCIE SIĘ NA PRACĘ 24/7
Brigitta Toyoda, główna stylistka Streeters.
To niezwykle trudna branża, ale ponieważ uważana jest za “piękną i wspaniałą” pracować chce w niej bardzo wiele osób. Odrzućcie to myślenie, bo po prostu tak nie jest. Musicie być gotowi na pracę 24/7, wziąć na siebie odpowiedzialność i pokazać, że potraficie dać innym 100% siebie.
4. MIEJCIE OKO DO DETALI
Alan Prada, redaktor Vogue Italia i L’Uomo Vogue.
Ważne, aby być super kreatywnym, mieć świetne pomysły i potrafić stworzyć kontrowersję, tam gdzie jej potrzeba. Ale należy pamiętać również o podejściu do samej pracy – bardzo wartościowa w tej szalonej branży jest umiejętność pisania dobrych, sprawnych maili i doprecyzowania kwestii formalnych, które bezpośrednio wpływają na działania całego zespołu.
5. PROWADŹCIE PIONOWY I POZIOMY NETWORKING
Musa Tariq, szef marketingu Airbnb.
Największym błędem, który popełniamy są próby wymuszonego networkingu. Nie spieszcie się i grajcie długodystansowo, na różnych poziomach – takie działania okażą się znacznie bardziej efektywne. Budujcie relacje wtedy, kiedy ich nie potrzebujecie – wtedy unikniecie wrażenia, że spotykacie się z kimś tylko dlatego, że czegoś potrzebujecie.
6. ZAUFAJCIE SWOJEJ INTUICJI
Susanne Tide-Frater, dyrektor strategiczny Farfetch.
W sprzedaży niezadowoleni konsumenci są nieuchronni, bo nawet największy sklep internetowy nie jest w stanie wyjść naprzeciw wszystkim swoim konsumentom. Chodzi tu o umiejętność przewidywania, obserwacji zachowań i trendów, gromadzenie i analizowanie tych informacji, ale koniec końców do stworzenia rozwiązań będziecie potrzebować też własnego rozumu i głosu intuicji.
7. SŁUCHAJCIE SZEFA I STAŻYSTY
Jodie Chan, dyrektor marketingu i komunikacji Altuzarra.
Musicie słuchać perspektywy innych osób i szanować ich zdanie – bez względu na to, czy się z nim zgadzacie. Ważne jest, aby być otwartym na współpracę i nowe pomysły, zarówno ze strony szefa, jak i stażysty. To bardzo cenne, kiedy ktoś dzieli się z Wami spostrzeżeniami, dlatego zawsze traktujcie to poważnie.
8. ZADEMONSTRUJCIE SWOJĄ KREATYWNOŚĆ
Christine Nagel, perfumiarka Hermes.
Techniczna sprawność przychodzi z czasem, ale kreatywność jest czymś, co się ma lub czego się nie ma. Nie bójcie się jej pokazać – pomyłki są OK, a pokazanie siebie i swoich pomysłów zawsze wygra z poprawnością i milczeniem.
9. BĄDŹCIE ZORIENTOWANI NA ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW
Olu Michael Odukoya, artysta i publicysta.
Kreatywność w dużej mierze opiera się na umiejętności rozwiązywania problemów. Wasza praca staje się długim łańcuchem powiązanych ze sobą odpowiedzialności, a aby wyjść naprzeciw niepowodzeniom będziecie musieli przedstawić własne propozycje. Musicie się świetnie komunikować i szanować pracę innych – to automatycznie wróci również do Was.
POLECAMY: NANOINFLUENCERZY – KIM SĄ I DLACZEGO POSZUKUJĄ ICH MARKI?