PL / EN
Logotyp serwisu lamode.info
PRACA W MODELINGU: 10 PYTAŃ, KTÓRE MUSISZ SOBIE ZADAĆ ZANIM ZOSTANIESZ MODELKĄ

PRACA W MODELINGU: 10 PYTAŃ, KTÓRE MUSISZ SOBIE ZADAĆ ZANIM ZOSTANIESZ MODELKĄ

Marzenia o karierze modelki oczami modelki!

Modelka to piękny, ale i poważny oraz odpowiedzialny zawód. Nie jest jednak tak prosty jak przedstawia się go na co dzień, dlatego zanim podpiszesz swój pierwszy kontrakt, zadaj sobie poniższych 10 pytań!

1.           CZY ROZUMIESZ NA CZYM POLEGA PRACA MODELKI?

Praca modelki wydaję się prosta i bardzo atrakcyjna, jednak mało kto zdaje sobie sprawę jak jest ciężka i wyczerpująca. Zanim zobaczymy kilka stron zdjęć w magazynie, modelka musi przez kilka godzin do niego pozować. Katalogi lub e-commerce to wybitnie długa i monotonna praca, zazwyczaj to od kilku do nawet 12 godzin. Modelka przebiera się kilkadziesiąt razy w tempie ekspresowym. Pokazy mody są ekscytujące, jednak zdarza się tak, że zanim wyjdzie się na wybieg minie wiele godzin. Showroom to praca polegająca na pokazywaniu klientom wybranych przez nich stroi, trwa to cały dzień pracy przez określony okres (może trwać nawet miesiąc). Oprócz pokazów mody, są również prezentacje, więc jeśli ktoś ma problemy z kręgosłupem to stanie przez kilka godzin naprawdę da się we znaki. Bardzo często modelki robią również kampanie i spoty reklamowe, wtedy należy uzbroić się w cierpliwość i poćwiczyć swoje umiejętności aktorskie.

2.           CZY JESTEŚ OTWARTA I PEWNA SIEBIE?

Podczas pracy modelki poznają bardzo dużo nowych ludzi. Są to bookerzy, dyrektorzy castingowi, makijażyści, styliści, fryzjerzy, fotografowie, inne modelki i oczywiście klienci. To jaki masz charakter, ma bardzo duże znaczenie, przede wszystkim dlatego, że jest on Twoją wizytówką. Będąc otwartą i pewną siebie, nie będziesz bała się nawiązywać nowych znajomości, ułatwi Ci też to w bardzo dużym stopniu pracę, a to jest właśnie najważniejsze. Modelka nie może bać się aparatu/kamery!

Modelki na finale pokazu z projektantem (fot. East News)

POLECAMY: JAK ZOSTAĆ MODELKĄ

3.           CZY JESTEŚ CIERPLIWA?

Modeling niestety wiąże się z czekaniem. Należy uzbroić się w cierpliwość czekając w kolejce na casting (może to trwać nawet kilka godzin) i oczekując odpowiedzi od klientów. Jednak najważniejsze to nie wymagać wszystkiego od razu, bo najzwyczajniej w świecie nie jest to możliwe, żeby zrobić karierę w jeden tydzień.

4.           CZY MASZ SILNY CHARAKTER?

Najlepszą radą jaką mogę dać początkującej modelce to: „Do wszystkiego podchodź z rezerwą”. Niestety na drodze do kariery zawsze spotyka się ludzi, którzy nie raz powiedzą nam coś niemiłego i będą sytuację nie tyle niekomfortowe, co nieprzyjemne. Wiele razy można usłyszeć, że nasze ciało nie jest wystarczająco dobre. To między innymi właśnie w tym momencie potrzebujemy silnego charakteru, żeby walczyć i nie pogrążać się w kompleksach.

5.           CZY MASZ ODPOWIEDNIE WYMIARY?

Każda agencja modelek określa swoje preferowane wymiary, jednak wiadomym jest, że jak ma się poniżej 175cm wzrostu, to trudno zawojować światowe wybiegi. Najważniejsze dla modelki są wymiary jej bioder i nie powinny one przekraczać 90 cm (modelki high fashion), jeśli jednak ma się więcej, można zostać modelką commercial. Bardzo prawdopodobne jest również, że po przyjściu do agencji, usłyszysz, że musisz schudnąć. Pamiętaj jednak, że Twoje zdrowie jest najważniejsze, a bardzo łatwo można się nabawić zaburzeń odżywiania.


Modelka na backstage`u pokazu (fot. East News)

ZOBACZ TEŻ: DIETETYCZNE TRIKI MODELEK

6.           CZY JESTEŚ GOTOWA BYĆ W 100% SAMODZIELNA?

Modelka podróżuje po całym świecie i w czasie kontraktów musi brać za siebie całkowitą odpowiedzialność. Apartamenty dla modelek nie gwarantują kucharzy i służby, każda dziewczyna sama sobie gotuje, robi pranie, sprząta czy porusza się po mieście. Przychodzi też odpowiedzialność za własne wydatki, oprócz kieszonkowego zarabia się również pieniądze.

7.           CZY UMIESZ PORADZIĆ SOBIE Z SAMOTNOŚCIĄ, ROZŁĄKĄ I STRESEM?

Ciągłe podróże i rozłąka z bliskimi potrafią silnie wpłynąć na psychikę, do tego dokłada się stres związany z pracą. Bywa, że modelki zmagają się z depresją, czują się samotne i niestety najczęściej znajdują się z daleka od osób im bliskich. Warto zastanowić się, czy da się radę z tak silnymi emocjami.

Stylizacja modelki za kulisami pokazu (fot. East News)

8.           CZY POSŁUGUJESZ SIĘ JĘZYKAMI OBCYMI?

Znajomość języków jest bardzo przydatna w pracy modelki, najważniejszy jest język angielski. Jeśli wydaje Ci się, że parę zwrotów wystarczy, to wyobraź sobie, że musisz omówić w innym języku swoje warunki finansowe. Nie należy się jednak martwić, wszystkiego można się nauczyć.

9.           CZY POSIADASZ ŚRODKI WŁASNE (PIENIĄDZE) NIEZBĘDNE DO REALIZOWANIA NIEPRZEWIDZIANYCH WYDATKÓW PODCZAS KONTRAKTU?

Rzadko rozmawia się wprost o pieniądzach, a są one bardzo ważne. To, że mamy zagwarantowane w kontrakcie kieszonkowe, nie wystarczy. Jeśli czyta się go dokładniem, można znaleźć zapis, że dobrze posiadać własne środki. Ubezpieczenie zdrowotne zawsze jest opłacane przez modelkę i niezależnie, gdzie lecimy, nie jest to niska stawka. Dziewczyna powinna być przygotowana i mieć pieniądze na sytuacje awaryjne.

10.         CZY POTRAFISZ WALCZYĆ ZE WSTYDEM?

Jest wiele artykułów i książek dla początkujących modelek, jednak nigdzie nie ma mowy o wstydzie, a dokładnie o rozbieraniu się. Kiedy zaczynałam, nie zdawałam sobie sprawy, że podczas przygotowań do pokazu będę musiała rozebrać się do majtek, a nawet, że inna osoba będzie mnie przebierała. Nie rozmawia się o tym, a jest to jednak temat bardzo ważny, bo nie można się wstydzić, a zarazem trzeba znać swoje granice.

POLECAMY: NAJLEPSZE STYLIZACJE MODELEK NA LATO 2018

video

POKAZ MODY: DYPLOMY ASP

tagi: modeling | kariera |

podobne artykuły