Przytaczamy kolejne ikony fotografii mody. Własna stylistyka, która pozwala w innowacyjny sposób traktować każdą koleją realizację przynosi im uznanie i zasłużony rozgłos – nie tylko w świecie mody.
Angelo Pennetta, Ezra Petronio, Alasdair McLellan, Harley Weir, Matteo Montanari czy Vicki King – tak wyglądało nasze ostatnie zestawienie. Dziś przybliżamy Wam kolejne wielkie nazwiska. Macie swoich faworytów?
GLEN LUCHFORD
fot. Glen Luchford
Tworzy na styku mody, sztuki i klasycznego portretu. Odpowiedzialny za kampanie Gucci do kolekcji autorstwa Alessandro Michele. Ma na koncie liczne kolaboracje z takimi markami jak Prada, Chloe, Alberta Ferretti, Sportmax, Costume National, YSL, NARS, DVF, Valentino, Levi's, Mercedes Benz czy Calvin Klein. Publikował w najbardziej prestiżowych magazynach, m.in. w francuskim, brytyjskim czy włoskim Vogue, Harper’s Bazaar, Self Service, LOVE, Dazed & Confused, Vanity Fair, AnOther Magazine, Purple, V Magazine, Interview czy W Mag.
BRIGITTE LACOMBE
fot. Brigitte Lacombe
Francuska fotografka mieszkająca w Nowym Jorku specjalizująca się w fotografii portretowej i podróżach ma na koncie liczne komercyjne projekty, w tym m.in. wiosenno letnią kampanię dla domu mody Dior czy perfumy Dolce Gabbana. Wystawiała m.in. w galerii Sotheby’s w Londynie. Zasłynęła głównie realizacją zdjęć do filmów takich reżyserów jak choćby Spike Jonze, Martin Scorsese czy Sam Mendes.
JAMES HAWKESWORTH
fot. Jamie Hawkesworth
Osadzony w specyficznej lirycznej odmianie fotografii dokumentacyjnej charakterystyczny niedosłowny, subtelny klimat przemyca także w modowych realizacjach – jedna z ostatnich to kampania J.W. Andersona z Chloe Sevigny w roli głównej czy wcześniejsza dla Alexandra McQueena. Publikował m.in.w Acne Paper, AnOther, Dazed & Confused, Double, i-D, LOVE, Man About Town, The New York Times Style Magazine, Self Service, Vogue US, Vogue UK, Vogue Paris czy W Mag.
COLLIER SCHORR
fot. Collier Schorr
W jej twórczości moda przeplata się z akcentem politycznym i podjętym na przełomie lat 80.i 90. wątkiem artystycznym. Garściami czerpiąc w własnej biografii, u progu kariery Schorr skłaniała się ku fotografii postmodernistycznej balansując na granicy dokumentu i fikcji. Chętnie podejmowała wątek gender oraz zagadnień związanych z dojrzewaniem. Wystawiała m.in. w Museum of Contemporary Art i Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, Kunstwerke w Berlinie, Stedelijk w Amsterdamie a także, co ciekawe, w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Współcześnie jej realizacje w obszarze mody to głównie kampanie – pracowała m.in. dla Bottega Veneta, Comme des Garçons i Tod’s. Jej zdjęcia mają silny ładunek emocjonalny, a moda jest tłem dla eksploracji własnej tożsamości.
KARIM SADLI
fot. Karim Sadli
Absolwent literatury i filozofii na Sorbonie po aparat sięgnął bardzo wcześnie. Idąc za pasją kontynuował edukację w Londynie. Szybko wypracował sobie charaktertystyczny intuicyjny styl, który zawiera się w dwóch hasłach: elegancja i nowoczesność. Tworzone w minimalistycznej manierze obrazy sa niezwykle nośne i mocne; Sadli w charakterystyczny sposób operuje światłem, tak by z fotografowanych postaci wydobyć ich subtelne piękno. Publikował m.in. w Vogue Paris oraz edycjach brytyjskiej i amerykańskiej, W Magazine, The Gentlewoman, I-D, Fantastic Man, zas wśród jego klientów są takie domy mody jak Dior, Jil Sander, Givenchy, Balmain czy Isabel Marant.