Przytaczamy kolejne ikony fotografii mody. Własna stylistyka, która pozwala w innowacyjny sposób traktować każdą koleją realizację przynosi im uznanie i zasłużony rozgłos – nie tylko w świecie mody.
Angelo Pennetta, Ezra Petronio, Alasdair McLellan, Harley Weir,[ Matteo Montanari czy Vicki King – tak wyglądało nasze ostatnie zestawienie. Dziś przybliżamy Wam kolejne wielkie nazwiska. Macie swoich faworytów?
GLEN LUCHFORD
Tworzy na styku mody, sztuki i klasycznego portretu. Odpowiedzialny za kampanie Gucci do kolekcji autorstwa Alessandro Michele. Ma na koncie liczne kolaboracje z takimi markami jak Prada, Chloe, Alberta Ferretti, Sportmax, Costume National, YSL, NARS, DVF, Valentino, Levi’s, Mercedes Benz czy Calvin Klein. Publikował w najbardziej prestiżowych magazynach, m.in. w francuskim, brytyjskim czy włoskim Vogue, Harper’s Bazaar, Self Service, LOVE, Dazed [&] Confused, Vanity Fair, AnOther Magazine, Purple, V Magazine, Interview czy W Mag.
fot. Instagram @_glen_luchford
BRIGITTE LACOMBE
Francuska fotografka mieszkająca w Nowym Jorku specjalizująca się w fotografii portretowej i podróżach ma na koncie liczne komercyjne projekty, w tym m.in. wiosenno letnią kampanię dla domu mody Dior czy perfumy Dolce Gabbana. Wystawiała m.in. w galerii Sotheby’s w Londynie. Zasłynęła głównie realizacją zdjęć do filmów takich reżyserów jak choćby Spike Jonze, Martin Scorsese czy Sam Mendes.
fot. Instagram @brigittelacombe
JAMIE HAWKESWORTH
Osadzony w specyficznej lirycznej odmianie fotografii dokumentacyjnej charakterystyczny niedosłowny, subtelny klimat przemyca także w modowych realizacjach – jedna z ostatnich to kampania J.W. Andersona z Chloe Sevigny w roli głównej czy wcześniejsza dla Alexandra McQueena. Publikował m.in.w Acne Paper, AnOther, Dazed [&] Confused, Double, i-D, LOVE, Man About Town, The New York Times Style Magazine, Self Service, Vogue US, Vogue UK, Vogue Paris czy W Mag.
fot. Instagram @jamie.hakesworth
COLLIER SCHORR
W jej twórczości moda przeplata się z akcentem politycznym i podjętym na przełomie lat 80.i 90. wątkiem artystycznym. Garściami czerpiąc w własnej biografii, u progu kariery Schorr skłaniała się ku fotografii postmodernistycznej balansując na granicy dokumentu i fikcji. Chętnie podejmowała wątek gender oraz zagadnień związanych z dojrzewaniem. Wystawiała m.in. w Museum of Contemporary Art i Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, Kunstwerke w Berlinie, Stedelijk w Amsterdamie a także, co ciekawe, w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Współcześnie jej realizacje w obszarze mody to głównie kampanie – pracowała m.in. dla Bottega Veneta, Comme des Garçons i Tod’s. Jej zdjęcia mają silny ładunek emocjonalny, a moda jest tłem dla eksploracji własnej tożsamości.
fot. Instagram @collierschorrstudio
KARIM SADLI
Absolwent literatury i filozofii na Sorbonie po aparat sięgnął bardzo wcześnie. Idąc za pasją kontynuował edukację w Londynie. Szybko wypracował sobie charaktertystyczny intuicyjny styl, który zawiera się w dwóch hasłach: elegancja i nowoczesność. Tworzone w minimalistycznej manierze obrazy sa niezwykle nośne i mocne; Sadli w charakterystyczny sposób operuje światłem, tak by z fotografowanych postaci wydobyć ich subtelne piękno. Publikował m.in. w Vogue Paris oraz edycjach brytyjskiej i amerykańskiej, W Magazine, The Gentlewoman, I-D, Fantastic Man, zas wśród jego klientów są takie domy mody jak Dior, Jil Sander, Givenchy, Balmain czy Isabel Marant.
fot. Instagram @karimsadli
YAN WASIUCHNIK
Yan Wasiuchnik to polski fotograf, którego popularność rośnie na skalę międzynarodową. Wasiuchnik tworzył materiały wizualne m.in. dla magazynów modowych takich jak Vogue Polska, Vogue Czechoslovakia, Carnale oraz Metal. Czynnie współpracuje z markami Balenciaga, Veclaim, Puma oraz Reserved. W ostatnim czasie zrobił również sesję zdjęciową dla Vogue Ukraine, w której sfotografował modelkę Kristy Ponomar.
fot. Instagram @maanamman
Zdjęcie główne: Instagram @collierschorrstudio