Kto był Twoim pierwszym modowym wzorem do naśladowania?
Moją pierwszą inspiracją była mama, którą pamiętam z dzieciństwa jako osobę potrafiącą łączyć ubrania i dodatki w eleganckie, pełne szyku stylizacje. Dzięki siostrze mieszkającej we Francji miała dostęp do elementów garderoby, które w tamtym czasie były unikatowe. Potrafiła łączyć je w sposób harmonijny i pełen niewymuszonej elegancji. Do dzisiaj pamiętam wybrane detale – koronki, stójki, biżuterię – te drobne elementy, które nadawały jej wyglądowi niepowtarzalnego charakteru.
Czy w Twojej szafie można znaleźć ubrania vintage, z którymi wiążą się szczególne historie i trzymasz je z sentymentu?
Tak, mam kilka rzeczy vintage, które są dla mnie szczególne. To między innymi torebka mojej babci, która doskonale odzwierciedlała jej wyjątkowy styl czy rodzinne perły, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Kolejną taką częścią garderoby jest płaszcz Burberry, który po dłuższym czasie znalazłam w paryskim second-handzie. Zależało mi na egzemplarzu oddającym ducha wczesnych projektów tej marki.
Przeczytaj również: Wywiad z Angeliką Wierzbicką – polską modelką, która robi światową karierę.
Jaka była pierwsza markową rzecz, którą miałaś w swojej szafie?
Pierwszym markowym elementem mojej garderoby była torebka Chanel 2.55, którą kupiłam blisko 20 lat temu podczas wizyty w Paryżu. To rewolucyjny model domu mody, który od wielu już lat pozostaje symbolem funkcjonalności, elegancji i doskonałego designu Chanel. Torebka niezmiennie pozostaje jednym z głównych elementów moich stylizacji.
Gdybyś miała do końca życia nosić tylko jedną rzecz, którą masz w swojej szafie, co by to było?
Zdecydowanie kaszmirowy sweter. To uniwersalny element mojej szafy, który doskonale sprawdza się zarówno w eleganckich, jak i codziennych stylizacjach. Jego komfort i ponadczasowy charakter sprawiają, że jest to najczęściej wybierana przeze mnie część garderoby.
Aby przeczytać więcej wywiadów z osobami z branży mody wejdź na fashionbiznes.pl
Jak opisałabyś swój styl? Co jest dla ciebie ważne w modzie?
Moje podejście do mody jest głęboko zakorzenione w filozofii minimalizmu, gdzie mniej znaczy więcej, a każdy element ma swoje znaczenie i funkcję. W garderobie ważne są dla mnie prostota, harmonia oraz jakość. Stawiam na dobrze skrojone fasony i ponadczasowe elementy, które można łatwo ze sobą zestawiać. Moja szafa opiera się na neutralnej palecie kolorów – beżach, szarościach, czerni i bieli oraz klasycznych, a także wyjątkowych w formie akcesoriach, które nadają stylizacjom wyrazistości.
Wyświetl ten post na Instagramie
Masz na swoim koncie jakieś modowe faux pas, które szczególnie zapadło ci w pamięć?
Zapewne zdarzały mi się nietrafione eksperymenty z modą, które często są wypadkową odkrywania siebie i swoich preferencji stylistycznych, a także wpływu trendów, które nie zawsze pozostają zgodne z naszą estetyką. Myślę, że to nieodłączna część procesu odkrywania własnego stylu oraz zdobywania świadomości w tym zakresie. I chociaż na tę chwilę nie przypominam sobie konkretnych sytuacji, które mogłabym określić jako modowe faux pas, to jednak na początku swojej drogi zawodowej często zastanawiałam się nad doborem odpowiedniego stroju do okazji, zwłaszcza podczas formalnych kolacji lub uroczystych gali. Te wątpliwości skłoniły mnie do zgłębiania zasad dress code’u, co zaowocowało spotkaniem z wyjątkową ekspertką w tej dziedzinie Dr Ireną Kamińską-Radomską, a w dalszej kolejności współautorstwem książki “Dress code dla kobiet” oraz otwarciem nowego rozdziału w moim życiu zawodowym – stworzenim portalu LaMode.info.
Skąd czerpiesz inspiracje na stylizacje?
Od jakiegoś czasu moje inspiracje płyną z japońskiej kultury, która stawia na minimalizm, naturalne materiały, prostotę oraz funkcjonalność zarówno w modzie, jak i designie. Zamiłowanie do poezji haiku nauczyło mnie dostrzegać piękno w detalach i cenić to, co oszczędne, a jednocześnie głęboko przemyślane. Pewien wpływ wywarły na mnie również liczne podróże oraz mieszkanie przez jakiś czas w Paryżu, w którym różnorodność mody ulicznej wyjątkowo zachwyca. Czerpię także z historii, sztuki czy mediów społecznościowych, które są dla mnie ważnym źródłem inspiracji.
Agata Tanter
W latach 2011–2023 założycielka, wydawczyni i redaktor naczelna jednego z pierwszych polskich portali o modzie i urodzie – LAMODE.INFO. Założycielka i współzałożycielka start-upów: agencji public relations Cruso PR, firmy szkoleniowej Complete Image Consulting Sp. z o.o. oraz sklepu internetowego BoutiqueLaMode.com. Jej publikacje oraz wywiady z osobowościami ze świata mody, urody i biznesu można znaleźć na łamach LAMODE.INFO oraz Forbes.pl. Współautorka książki „Dress code dla kobiet. Zasady dobrego stylu i wizerunku” (Wydawnictwo Świat Książki). Konsultantka ds. budowania wizerunku marek oraz klientów indywidualnych. Swoimi codziennymi inspiracjami dzieli się w mediach społecznościowych, m.in. na Instagramie (@agatatanter).
Zdjęcie główne: Agata Tanter