Od spektakularnych kreacji Christiana Diora, przez malarsko-modowe powiązania Cristobala Balenciagi po roztańczone lata 60. według Mary Quant – przedstawiamy 5 wystaw, które naprawdę warto odwiedzić w 2019 roku.
WYSTAWA “CHRISTIAN DIOR: DESIGNER OF DREAMS” W LONDYNIE
J’adore Dior. Jego projekty pokochały również księżna Małgorzata, Margot Fonteyn, czy Jennifer Lawrence, a te i inne spektakularne kreacje francuskiej legendy mody możemy już podziwiać w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Wystawa ukazuje geniusz fundatora, ale i jego następców, którzy stanęli na czele domu mody Dior: Yves’a Saint Laurenta, Gianfranca Ferre, Johna Galliano i Marii Grazii Chiuri. To 500 modowych eksponatów, wśród których aż 200 to projekty haute couture.
Wystawę “Christian Dior: Designer of Dreams” w Muzeum Wiktorii i Alberta możecie oglądać w Londynie od 2 lutego do 14 lipca 2019.
WYSTAWA “MARY QUANT” W LONDYNIE
Wizyta w Muzeum Wiktorii i Alberta to również doskonała okazja do zwiedzenia wystawy poświęconej Mary Quant, która w latach 60. Założyła butik z autorskimi projektami, chcąc wyzwolić młode kobiety od nudnego, zobowiązującego ubioru. Jej design uosabiał optymistyczną energię ówczesnego Londynu – Quant proponowała bowiem różnokolorowe rajstopy, dopasowane kardigany, wysokie kozaki, płaszcze z PVC i rewolucyjne minispódniczki. Wystawa to również retrospektywna opowieść, pełna zdjęć i elementów garderoby jej dawnych klientek.
Wystawę “Mary Quant” w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie możecie oglądać od 6 kwietnia do 16 lutego 2020.
WYSTAWA “BALENCIAGA AND SPANISH PAINTING” W MADRYCIE
Muzeum Thyssen-Bornemisza zaprasza miłośników klasyki na podróż po modzie Cristobala Balenciagi przez pryzmat obrazów Zurbarana, Velazqueza, Goi, czy Picassa. Zainspirowany habitami, ornatami, książęcymi pelerynami, baskijski couturier stworzył niezwykłe suknie, płaszcze i żakiety, które eksponują związek sztuki i krawiectwa. To również historia hiszpańskich korzeni projektanta i tradycji, które widoczne były w całej jego twórczości.
Wystawę “Balenciaga and Spanish Painting” w Madrycie możecie oglądać od 18 czerwca do 22 września 2019.
WYSTAWA “CAMP: NOTES ON FASHION” W NOWYM JORKU
Metropolitan Museum of Art zaprasza na wystawę, dla której inspiracją stały się “Notatki o kampie” Susan Sontag z 1964 roku. Kampową wrażliwość, w której zderzają się przesada, iluzja i sztuczność, amerykańska teoretyczna widziała m.in. w lampach Tiffany’ego, operze Belliniego, czy burleskowych boa z piór. Zandra Rhodes, Moschino, Thom Browne – to ich projekty posłużą za odpowiedź na pytanie: dlaczego kamp jednocześnie brzydzi i zachwyca?
Wystawę “Camp: Notes on Fashion” w Nowym Jorku możecie oglądać od 9 maja do 8 września 2019.
WYSTAWA “POWER MODE” W NOWYM JORKU
Pod koniec tego roku nowojorskie Muzeum przy Fashion Institute of Technology zaprasza na modową rozprawę o sile ubioru. Na ekspozycji pojawią się kreacje projektantów oraz historyczne części garderoby, które stanowią symbol siły – od szarych garniturów, przez stroje z lateksu, po poszarpany jeans. Czy znacie wszystkie znaczenia modowego kodu?
Wystawę “Power Mode” w Nowym Jorku możecie oglądać od 10 grudnia do 9 maja 2020.