PL / EN
WYSTAWY MODOWE, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ W 2019 ROKU

WYSTAWY MODOWE, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ W 2019 ROKU

Dior, Balenciaga, czy Mary Quant? Oto wystawy, które nie mogą Was ominąć w 2019 roku.

Od spektakularnych kreacji Christiana Diora, przez malarsko-modowe powiązania Cristobala Balenciagi po roztańczone lata 60. według Mary Quant - przedstawiamy 5 wystaw, które naprawdę warto odwiedzić w 2019 roku. 

WYSTAWA “CHRISTIAN DIOR: DESIGNER OF DREAMS” W LONDYNIE

 

J’adore Dior. Jego projekty pokochały również księżna Małgorzata, Margot Fonteyn, czy Jennifer Lawrence, a te i inne spektakularne kreacje francuskiej legendy mody możemy już podziwiać w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Wystawa ukazuje geniusz fundatora, ale i jego następców, którzy stanęli na czele domu mody Dior: Yves’a Saint Laurenta, Gianfranca Ferre, Johna Galliano i Marii Grazii Chiuri. To 500 modowych eksponatów, wśród których aż 200 to projekty haute couture.

dior

Wystawę “Christian Dior: Designer of Dreams” w Muzeum Wiktorii i Alberta możecie oglądać w Londynie od 2 lutego do 14 lipca 2019.

WYSTAWA “MARY QUANT” W LONDYNIE

Wizyta w Muzeum Wiktorii i Alberta to również doskonała okazja do zwiedzenia wystawy poświęconej Mary Quant, która w latach 60. Założyła butik z autorskimi projektami, chcąc wyzwolić młode kobiety od nudnego, zobowiązującego ubioru. Jej design uosabiał optymistyczną energię ówczesnego Londynu - Quant proponowała bowiem różnokolorowe rajstopy, dopasowane kardigany, wysokie kozaki, płaszcze z PVC i rewolucyjne minispódniczki. Wystawa to również retrospektywna opowieść, pełna zdjęć i elementów garderoby jej dawnych klientek.

mary

Wystawę “Mary Quant” w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie możecie oglądać od 6 kwietnia do 16 lutego 2020.

WYSTAWA “BALENCIAGA AND SPANISH PAINTING” W MADRYCIE

Muzeum Thyssen-Bornemisza zaprasza miłośników klasyki na podróż po modzie Cristobala Balenciagi przez pryzmat obrazów Zurbarana, Velazqueza, Goi, czy Picassa. Zainspirowany habitami, ornatami, książęcymi pelerynami, baskijski couturier stworzył niezwykłe suknie, płaszcze i żakiety, które eksponują związek sztuki i krawiectwa. To również historia hiszpańskich korzeni projektanta i tradycji, które widoczne były w całej jego twórczości.

BALENCIAGA

Wystawę “Balenciaga and Spanish Painting” w Madrycie możecie oglądać od 18 czerwca do 22 września 2019.

WYSTAWA “CAMP: NOTES ON FASHION” W NOWYM JORKU

Metropolitan Museum of Art zaprasza na wystawę, dla której inspiracją stały się “Notatki o kampie” Susan Sontag z 1964 roku. Kampową wrażliwość, w której zderzają się przesada, iluzja i sztuczność, amerykańska teoretyczna widziała m.in. w lampach Tiffany’ego, operze Belliniego, czy burleskowych boa z piór. Zandra Rhodes, Moschino, Thom Browne - to ich projekty posłużą za odpowiedź na pytanie: dlaczego kamp jednocześnie brzydzi i zachwyca?

kamp

Wystawę “Camp: Notes on Fashion” w Nowym Jorku możecie oglądać od 9 maja do 8 września 2019.

WYSTAWA “POWER MODE” W NOWYM JORKU

Pod koniec tego roku nowojorskie Muzeum przy Fashion Institute of Technology zaprasza na modową rozprawę o sile ubioru. Na ekspozycji pojawią się kreacje projektantów oraz historyczne części garderoby, które stanowią symbol siły - od szarych garniturów, przez stroje z lateksu, po poszarpany jeans. Czy znacie wszystkie znaczenia modowego kodu?

Wystawę “Power Mode” w Nowym Jorku możecie oglądać od  10 grudnia do 9 maja 2020.  

 

video

POKAZ MODY: DYPLOMY ASP

tagi: moda | wystawy | kultura |

podobne artykuły