PL / EN
W. KRUK

W. KRUK

ROK ZAŁOŻENIA

1840

ZAŁOŻYCIEL

Leon Skrzetuski

PRODUKTY

Biżuteria, zegarki, dodatki

W. KRUK: O MARCE

W. Kruk to znane w Polsce przedsiębiorstwo jubilerskie, które działa nieprzerwanie od 1840 roku. To wtedy właśnie złotnik Leon Skrzetuski otworzył przy ulicy Wodnej w Poznaniu pracownię, w której zarówno naprawiał, jak i wykonywał przedmioty liturgiczne.

W. KRUK: HISTORIA MARKI

W ręce siostrzeńca, Władysława Kruka, firma trafiła w 1887 roku i została przekształcona w reprezentacyjny sklep jubilerski. W 1896 roku w budynku Hotelu Rzymskiego miało miejsce otwarcie pierwszego salonu marki. Przedsiębiorstwo W. Kruk w 1927 roku przejął młodszy syn Władysława – Henryk Kruk, co zapoczątkowało nowy okres rozwoju firmy. Skoncentrowano się na produkcji drogiej biżuterii ze złota i platyny, zdobionej kamieniami szlachetnymi oraz wprowadzono nowe, charakterystyczne wzornictwo. W roku 1939 Henryk Kruk odmówił podpisania volkslisty, w wyniku czego firma przeszła pod niemiecki zarząd komisaryczny. Henryk opuścił Poznań, przez prawie rok był więziony przez hitlerowców, a po uwolnieniu, prowadził w Warszawie działalność rzeczoznawcy jubilerskiego. W 1945 r. Henryk Kruk wrócił do Poznania i odbudował rodzinną firmę. W 1974 Wojciech Kruk (syn Henryka) przejął markę, wprowadzając nowe technologie i rozszerzając działalność produkcyjną.

W. KRUK: MARKA JUBILERSKA W POSLCE

Nowa sytuacja gospodarcza w kraju po 1989 roku spowodowała, że W. Kruk zaczął się co raz dynamiczniej rozwijać. Symbolem tego było otwarcie salonu przy ul. Paderewskiego w Poznaniu, który do dziś uznawany jest za zalążek obecnej, ogólnopolskiej już sieci sklepów. Od 2002 roku przedsiębiorstwo jest również notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych.

W maju 2008 roku firma został przejęta przez Vistulę & Wólczankę.

podobne artykuły