Wybór torby do pracy najczęściej pada na tote bag. Ich pojemność i prosty design sprawia, że są wielofunkcyjne – możemy zapakować w nich nie tylko laptopa, ale również strój na siłownie, jedzenie i zakupy, które robimy po drodze do domu. Oprócz tego, są po prostu stylowe – tote bags dopasujemy do niemal wszystkich stylizacji, a ich design pozwoli na noszenie danego modelu także w weekendy, gdy w dziennych aktywnościach stawiamy na wypoczynek.
Jak wygląda tote bag?
Tote bag to torba na ramię, która charakteryzuje się prostokątnym kształtem i otwartą konstrukcją. Niektóre modele na rzecz bezpieczeństwa odchodzą od braku zapięcia – modele tej torby znadziecie z magnetycznym zapięciem lub suwakiem, który ochrania wnętrze tote przed deszczem lub, w ekstremalnym przypadku, kradzieżą. Rączki tote bag są wystarczająco duże, by można było nosić je wygodnie z wieloma warstwami, np. wełnianym płaszczem i swetrem. Co ważne, tote bags zwyczajowo nie posiadają przegród – choć może wydawać się to drobnym utrudnieniem w utrzymaniu porządku, bez opasłych kieszonek torba staje się znacznie bardziej pojemna.
Materiał tote bag – jaki wybrać?
Tote bagi powstają z różnych materiałów. Na rynku znajdziemy modele płócienne (wtedy warto postawić na grubszą tkaninę, która uniesie wszystkie ciężkie przedmioty, jak laptop i termos), plecione, skórzane (lub te powstałe z roślinnych alternatyw) lub z tworzyw sztucznych (jak np. kultowa linia toreb Longchamp). Wybór zależy od własnych preferencji – pod ręką warto mieć jedną dużą bawełnianą torbę o mniej eleganckim wykończeniu oraz tą, która doda stylizacji luksusowego sznytu.
Klasyczne tote bags od zagranicznych marek
Na wybiegu wiosna-lato 2023 Jil Sander zaprezentował prawdziwe kwintesencje tote bags. Obszerne, jednolite i dobrze wykończone – tak wyglądają torby, które sprawdzą się w stylizacjach na co dzień i będą niezwykle wygodne. Dodatkowo są pozbawione wszelkich napisów, co jest ogromnym atutem dla osób, które stronią od logomanii. Finazyjna interpretacja tote pojawiła się także u Ferragamo – marka postawiła na uniwersalny kształt i wyróżniające się design oparty na wariacji kolorystycznej dwóch warstwach materiału. Klasyczne tote bags znajdziecie także w kolekcjach YSL, Tommy Jeans, Coach, Furla czy Tory Burch. Tańsze zamienniki są dostępne również w kolekcjach COS’a i Arketu.
Zobacz też: SĄ VINTAGE I NIGDY NIE SCHODZĄ ZE SCENY. 4 IKONICZNE TOREBKI GUCCI, KTÓRE NIE STRACĄ NA WARTOŚCI
fot. Spotlight Launchmetrics
Wspomniana logowania nie zawsze jest zła. Luksusowe tote bags kojarzą się nam przede wszystkim z marką Marc Jacobs. Projektant oferuje torby, które nawet napisem na zewnętrznej części modelu informują o swojej nazwie. „The Tote Bag” znajdziecie w odcieniach typowych dla toreb z szaf kapsułowych – czerni, camelowym brązie i ecru. W tym przypadku warto pamiętać, by nie nakładać na siebie zbyt dużo rzeczy z logotypami – markowe należy równoważyć.
Bawełniane tote bagi – La Mania
Jeśli szukacie pojemnej bawełnianej torby, znajdziecie ją w La Manii. To obecnie jedna z wiodących polskich marek, dlatego jej logo zawieszone na ramieniu to dodatkowy punkt dla stylizacji. Jedną z ciekawych propozycji marki jest tote bag z szarego dżinsu, a jak wiemy, w sezonie jesienno-zimowym szarość eksplorują największe domy mody. Ten model doskonale uzupełni total look oparty na denimie. Doskonale sprawdzi się także ze kompozycjami all black. Unikalne bawełniane torba pojawiły się w również kolekcji Little Liffner i Mads Nørgaard – obie paskami nawiązują do trendu na market bags i mogą stanowić mocny, lecz niedrogi wyróżnik stylizacji.
Przeczytaj również: KIEDYŚ OBCIACHOWA TORBA „NA BAZAR”, DZIŚ – OSTATNI KRZYK MODY. CZYM JEST MARKET BAG?
Awangardowa tote bag od Maison Margiela
Dom mody Margieli jest znany z dekonstrukcji klasycznych form. Zobaczymy to również w propozycjach torebek, które, choć nawiązują do tote bags, nie mają kształtu tradycyjnego prostokąta. MM6 oferuje tote bagi z charakterystycznym, trójkątnym wcięciem i workowatym wykończeniem. Wszystkie mają długie ramiączka, dzięki którym możemy nosić je przewieszone na skos lub na jednym ramieniu. Podobnych, lecz mniej pojemnych toreb możecie szukać w ofercie Kazar Studio.
Tote bags z poliestru
Choć poliester nie należy do ulubionych materiałów dzisiejszej branży modowej, przemyślane kupno torby z polierstru jest znacznie lepsze dla środowiska, niż torba ze skóry odzwierzęcej. Torby ze sztucznych materiałów pojawiły się m.in. w kolekcji Vivienne Westwood czy Rains. W przypadku tote bags z syntetycznych włókien można pokusić się na te w formie puffer. Z poduszkowego efektu korzystają przede wszystkim skandynawskie marki, a w tym m.in. ARKK Copenhagen, Mads Nørgaard czy Samsøe Samsøe.
Przeczytaj również: SCANDI CHIC: TE HOT MARKI ZE SKANDYNAWII TRZEBA ZNAĆ
Zdjęcie główne: Instagram @filis_pina