Copenhagen Fashion Week to mniej klasyczny, ale równocześnie jeden z najciekawszych międzynarodowych tygodni mody, który wprowadza powiew świeżości wśród klasycznych fashion weeków. To, co pokazywane jest na wybiegach w samej stolicy Danii, kształtuje trendy na całym świecie i coraz częściej wpływa również i na nasze decyzje zakupowe. Które skandynawskie marki warto znać? Przyglądamy się tym najważniejszym.
Skandynawska marka: Ganni
Jedna w najważniejszych współczesnych skandynawskich marek? Oczywiście duńskie Ganni, które prowadzą z sukcesem Nikolaj i Ditte Reffstrup. To kreatywna para rozkochała nas w kraciastych sukienkach z przeskalowanymi kołnierzami typu bebe, T-shirtach z zabawnymi nadrukami czy ekscentrycznych kowbojkach. Redaktorki mody podkreślają, że przyczyną ogromnej popularności Ganni są uniwersalne projekty marki, które można nosić w ciągu dnia, na wieczorne wyjście, w domu, w pracy i podczas specjalnych okazji. Jej właściciele podkreślają z kolei: “Chcieliśmy w Ganni stworzyć coś innego niż stereotypowa skandynawska moda”.
Czytaj: Influencerki, które zostały mamami. Uwielbiamy ich styl
Scandi chic: Rotate Birger Christensen
Myślimy „imprezowe sukienki”, mówimy: Rotate. Ta marka powstała z potrzeby posiadania party dress z prawdziwego zdarzenia. Wypełnienie tej luki zawdzięczamy duetowi Jeanette Madsen [&] Thora Valdimars, które w jednym z wywiadów opowiadały: „Obie bardzo długo próbowałyśmy znaleźć piękne sukienki na wieczorne wyjścia. Chciałyśmy czegoś wyjątkowego, ale jednocześnie niedrogiego – to jest w dużej mierze etos Rotate Birger Christensen”. Jeśli uwielbiacie cekiny i brokat, długości mini albo maxi w zmysłowym wydaniu, a do tego nowoczesną interpretację lat 80. – pokochacie i Rotate.
Skandynawska moda: Samsoe [&] Samsoe
Samsoe [&] Samsoe inspiruje się Skandynawią i świetnie interpretuje współczesne trendy, więc jeśli szukacie ich w bardziej użytkowym podejściu – zajrzyjcie właśnie tam. Od cekinowych bluzek w stylu lat 2000. i limonkowych sukienek z wycięciami typu cut-out, przez denimowe jortsy, po skórzane komplety i mięsiste asymetryczne swetry. Markę założyli w latach 90. bracia Klaus i Preben Samsoe.
Więcej: Szykowne połączenia kolorów na wesele 2023
Skandynawskie marki odzieżowe: By Malene Birger
Minimalizm, architektoniczne inspiracje, chłodny i oszczędny glamour z nutą zmysłowości. Kolekcje By Malene Birger powstają z myślą o dojrzałej kobiecie, która wie, czego chce i kocha prostą (oraz bardzo luksusową) modę. Założona w 2003 roku w Danii marka oferuje swoim klientkom najlepszej jakości ubrania, takie jak świetnie skrojone garnitury, ascetyczne tuniki, drapowane bluzki czy dzianinowe sukienki i oversize’owe trencze.
Moda ze Skandynawii: Acne Studios
Acne Studios narodziło się w 1996 roku jako część kolektywu kreatywnego, skupionego na produkcji, reklamie, projektowaniu graficznym i filmie. O pierwszym modowym projekcie krążą już legendy – na samym początku działalności grupy jej współzałożyciel, Jonny Johansson, stworzył 100 par spodni z surowego dżinsu, które podarował swojej rodzinie i przyjaciołom. Zaintrygowały one redakcje paryskiego „Vogue’a” i magazynu „Wallpaper*”, a wkrótce Acne rozpoczęło tworzenie regularnych kolekcji. Johansson do dziś jest dyrektorem kreatywnym w marce i projektuje ubrania, które czerpią z fotografii, sztuki, architektury i kultury współczesnej.
Skandynawska moda: co ją wyróżnia?
Moda tworzona w Danii czy Szwecji to moda innowacyjna i kreatywna, gdyż nie jest obciążona wielowiekowymi tradycjami rzemieślnictwa. Projektanci ze Skandynawii nie boją więc eksperymentować i szukać nowych sposobów wyrażania swojej wizji.
W estetyce scandi chic można wyróżnić dwa trendy. Pierwszy to minimalizm: królują w nim kolory ziemi, jak beż, brąz, khaki, które inspirowane są surową przyrodą Szwecji czy Norwegii, naturalne, oddychające materiały, jak len czy jedwab, a także wyrafinowane, uniseksowe krawiectwo spod znaku COS. Z kolei drugi nurt dominuje przede wszystkim w modzie tworzonej w Danii. Tamtejsze marki chętnie odkrywają wyraziste wzory, najlepiej łączone razem w kreatywny sposób mix and match, a także soczyste, energetyczne kolory, które ożywiają długie, zimowe miesiące.
Moda tworzona w krajach skandynawskich zwykle otwarta jest także na ekologię, etyczny biznes i zrównoważony rozwój – projektanci eksperymentują z ekologicznymi materiałami z recyklingu, zmniejszaniem swojego śladu węglowego czy szukanien alternatyw dla skóry naturalnej. To więc doskonały kierunek dla pasjonatów mody innowacyjnej i etycznej.
Zobacz też: Spodnie capri wracają. Jak je nosić?
Zdjęcie główne: Instagram.com/bymalenebirger