Logotyp serwisu lamode.info
Są vintage i nigdy nie schodzą ze sceny. 4 ikoniczne torebki Gucci, które nie stracą na wartości

Są vintage i nigdy nie schodzą ze sceny. 4 ikoniczne torebki Gucci, które nie stracą na wartości

Najstarsza z przedstawionych torebek powstała ponad 70 lat temu, a my nadal spoglądamy na nią z utęsknieniem.

Spis treści

1. Gucci Bamboo 1947 

2. Gucci Horsebit 1955

3. Gucci Jackie 1961

4. Gucci Attache 1970

Domy mody regularnie wydają nowe modele torebek, jednak moda uliczna chętnie powraca do ich najbardziej ikonicznych projektów sprzed lat. Tak jest również z Gucci, które na koncie ma kilka niezapomnianych perełek. Są to zarówno doskonałe dodatki na co dzień, ale również lokaty kapitału - ceny najpopularniejszych modeli wzrastają z roku na rok.

Czytaj także: CHANEL FLAP BAG - CZY JEST WARTA INWESTYCJI?

Gucci Bamboo 1947 

W 1947 roku Europa odczuwała gospodarcze skutki wojny. Domy mody otrzymywały ściśle określoną ilość materiałów, zbyt małą, by móc eksperymentować w kolekcjach. Gucci sprowadziła do kraju bambus, który był tani, trwały i efektowny. Pod wpływem ciepła można było go dowolnie wyginać - w ten sposób zrobiono rączki wpisujące się w design ówczesnego profilu Gucci.

 Z torebką chodziła m.in. Liz Taylor i Indgrid Berman (model możemy zobaczyć w filmie „Viaggio Italia” reżyserii Resseliniego). W latach 2000. torbę reintpreteowała Frida Giannini, Tom Ford i Alesssandro Michele. Modele z rynku wtórnego przekraczają kwotę 10 tysięcy.

Przeczytaj też: ILE TRZEBA ZAPŁACIĆ ZA EKSKLUZYWNĄ TOREBKĘ? KILKA RAD STYLISTKI

Gucci Horsebit 1955

Monogram z oryginalnej torebki Gucci Horsebit pierwotnie ukazał się na mokasynach, a dwa lata później, w 1955 roku, ozdobiono nim torebkę. Wzór na płótnie oraz sama forma modelu nawiązuje do jeździectwa, głęboko zakorzenionego w DNA marki Gucci. Złota klamra, długi pasek do przewieszenia przez ramię (lub złoty łańcuszek w przypadku modelu baguette) oraz stonowana paleta barw to idealny dodatek do każdej stylizacji.

Choć na przestrzeni lat 2000. Gucci wydał monochromatyczne modele Horsebit ze skóry cielęcej, wersja vintage z monogramem jest wciąż najbardziej charakterystyczną odsłoną. Ceny torebki zależnie od jej wielkości wahają się między 4 a 12 tysiącami.

Gucci Jackie 1961

Pierwotnie była nazywana Constance, jednak pierwsza dama Ameryki pokochała ją tak bardzo, że Gucci postanowiło zmienić nazwę na jej cześć. Według anegdoty, Kennedy w 1964 roku miała wpaść do butiku marki i kupić aż 6 egzemplarzy na raz. W ten sposób narodziła się jedna  z najczęściej fotografowanych toreb lat 70. i zdecydowanie najpopularniejsza pozycja z asortymentu Gucci.

 Niezmiennie odpowiada na potrzeby kobiet - jest wszechstronna, funkcjonalna i niekrzykliwa. Na rynku znajdziecie większe i mniejsze modele Jackie oraz jej konfiguracje wprowadzone przez Torma Forada, Fridę Giannini czy Alessandra Michelea. Klasyczną, czarną torebkę lub wersję z monogramem GG na rynku wtórnym możemy kupić za około 4-5 tysięcy. 

Przeczytaj też: NOWE IT-BAG TEGO SEZONU WYBRANE. NAJCIEKAWSZE JEST TO, ŻE SĄ IDENTYCZNE!

Gucci Attache 1970

Charakterystyczne łączenie uwzględnione w samej nazwie torebki dało sławę multifunkcjonalnej torbie, która od 1970 roku inspiruje dyrektorów kreatywnych Gucci. Można nosić ją na dwa sposoby - na ramieniu oraz w ręku, zależnie od wybranego sposobu zamknięcia.

Alessandro Michele zreinterpretował torbę w jednej z ostatnich jego kolekcji w 2022 roku, Love Parade. W związku z tym ceny projektów vintage mimochodem się zwiększyły, a torba z lat 70. przystosowała się do modnej wciąż stylistyki Y2K.

Zobacz także: TOREBKI, KTÓRE WYGLĄDAJĄ LUKSUSOWO: 3 TOPOWE MODELE Z SIECIÓWEK

Zdjęcie główne: Instagram @peters.collective

tagi: Gucci | it-bags | vintage |

podobne artykuły