Z okazji 50 rocznicy śmierci Pabla Picassa Muzeum Narodowe, we współpracy Museo Casa Natal Picasso, otworzy wystawę poświęconą twórczości najsłynniejszego artysty XX wieku. Wśród eksponatów pojawią się głównie ryciny, ilustracje książkowe oraz ceramika. Kuratorami ekspozycji, którą będziemy mogli podziwiać od 12 października do 14 stycznia, są Mario Virgilio Montañez Arroyo (z Museo Casa Natal Picasso) i Anna Manicka.
Pablo Picasso odwiedził Polskę w 1948 roku z okazji Światowego Kongresu Intelektualistów w Obronie Pokoju. Pojawił się wówczas we Wrocławiu, Oświęcimiu i w Warszawie. Za odwiedzinami kryje się pewna anegdota związana z syrenką, którą artysta niespodziewanie namalował na jednej ze ścian w kamienicy w obszarze warszawskiego Koła. Namalowana węglem, zamiast miecza w dłoni trzymała młotek. Właściciele mieszkania, ze względu na zbyt duże zainteresowanie obiektem, zdecydowali się pokryć malowidło farbą. Podczas wycieczki Picasso odwiedził także Muzeum Narodowe w Warszawie, którego magazyn kryje obecnie największy polski zbiór jego prac.
Zobacz też: NIE ŻYJE NAJMŁODSZY SYN PICASSA. TO ON ZARZĄDZAŁ JEGO MAJĄTKIEM
Źródło: materiały prasowe MNW
Od 12 października to właśnie one, w towarzystwie wypożyczonych zbiorów muzealnych Museo Casa Natal Picasso, pojawią się na wystawie upamiętniającej twórczość artysty. Ekspozycja zostanie podzielona na cztery segmenty – pierwszy odda refleksję Picassa na temat piękna, drugi – fascynację postaciami z mitologii, a pozostałe przybliżą odwiedzającym wyroby ceramiczne oraz poloniki tworzone przez malarza (z czego wiele z nich Picasso podarował Polsce w trakcie objazdu).
Przeczytaj też: HISTORIA JEDNEJ KOBIETY. DORA MAAR BYŁA ARTYSTKĄ, A NIE TYLKO KOCHANKĄ PICASSA
Źródło: materiały prasowe MNW
Zdjęcie główne: Instagram @museupicasso