Hermes. Historia kultowego domu mody Karen Homer
To nowość na rynku wydawniczym, którą miałam okazję przeczytać z wyprzedzeniem. Książka wydana przez wydawnictwo Arkady, była wszystkim tym, czego potrzebowałam, aby uzupełnić swoją wiedzę na temat domu mody Hermes.To niedużych rozmiarów album, który będzie idealny, jeżeli nie masz w długi weekend dużo wolnego czasu. Ma niewiele ponad 160 stron, jest bogato ilustrowany i pięknie wydany.
Książka przedstawia historię marki w pigułce, zwracając uwagę na najważniejsze wydarzenia w historii francuskiego domu mody. Znajdziesz w niej opis powstania marki, jej początki i największy rozwój. Karen Homer zwraca też uwagę na świat kultury, który rozwinął się wokół brandu. Opisuje pierwsze pokazy mody, najbardziej kultowe projekty, w tym torebki Birkin i Kelly i filozofię marki, która przetrwała od 1837 roku.
PRZECZYTAJ TEŻ: CZYM CHARAKTERYZUJE SIĘ MODA NA PRL?
fot. wydawnictwo Arkady
Londyńczycy. Miasto i ludzie Craig Taylor
Kolejna książka, to kompletnie inna pozycja, przeznaczona dla bibliofilów, którzy długi weekend planują spędzić z książką. Londyńczycy są obszernym reportażem na temat życia mieszkańców Londynu. Książka wydana przez ZNAK wcale nie jest pochwałą jednego z najciekawszych miast w Europie, do którego rocznie przyjeżdżają miliony osób. To gorzka opowieść o tym, jak można postrzegać Londyn z różnych perspektyw. Craig Taylor w powieści zawarł historie ponad 400 osób, zwykłych mieszkańców Londynu, którzy szczerze i bez tajemnic opowiadają własne historie. Nie zabrakło tu wzruszającej historii Irańczyka, który uciekał do Londynu przez wojnę, ciemnoskórej tancerki, która przyjechała do Londynu robić karierę, taksówkarza, który opowiada o tym, jak ciężko zdać egzamin na prawo jazdy czy terapeutki, która podsumowuje psychiczną kondycję osób, które mieszkają w Londynie.
Moim zdaniem to książka dla każdego, kto zna Londyn i ma o nim wyrobione własne zdanie. Warto zderzyć tą opinię z opiniami ludzi, którzy żyją tam na co dzień i kompletnie inaczej “czują” to miasto.
PRZECZYTAJ TEŻ: NIE CZUJESZ ATMOSFERY ŚWIĄT? TE ZWYCZAJE POMOGĄ CI ODZYSKAĆ ŚWIĄTECZNY KLIMAT
Polki na Montparnassie Sylwia Zientek
Chociaż nie jest to wydawnicza nowość, to na pewno książka, którą warto przeczytać, szczególnie jeśli nie są ci obce tematy związane ze sztuka i kulturą początków XX wieku. Sylwia Zientek w swojej przekrojowej książce bierze pod lupę dziewięć Polek, które dzisiaj uważane są za jedne z najlepszych artystek swojego pokolenia. Opisuje początki ich kariery oraz bliski związek kobiet z paryskiem światem kultury i sztuki.
Muszę przyznać, że to jedna z lepszych biografii, którą czytałam w ostatnim czasie. Jest dobrze napisana, rzeczowo opisuje fakty, ale jednocześnie nie szczędzi ciekawostek z życia prywatnego malarek. W biografii przeczytacie między innymi historię Meli Muter, Olgi Boznańskiej, Tamary Łempickiej czy Anny Bilińskiej. Warto się pospieszyć z jej przeczytaniem i przy okazji odwiedzić Muzeum Narodowe w Warszawie, gdzie aktualnie można zobaczyć na żywo kilka obrazów Meli Muter i Anny Bilińskiej.
Zdjęcie główne: Pexels
Przeczytaj też: Festiwal sztuk zjednoczonych. Co o nim wiemy?