Geniusz, samotnik, ekscentryk, niepoprawny prowokator, a przede wszystkim znakomity amerykański reżyser – Stanley Kubrick niezmiennie inspiruje twórców filmowych na całym świecie. To właśnie jego sylwetce została poświęcona wystawa, prezentująca kompletny dorobek jednego z najważniejszych autorów kina.
Ekspozycja, która miała swoją premierową odsłonę dziesięć lat temu we Frankfurcie nad Menem, spotkała się z na tyle dobrym przyjęciem publiczności, że postanowiono pokazać ją również w innych miejscach na świecie. Tym razem, dzięki inicjatorom wystawy – firmie produkcyjnej Domino Film oraz Lechowi Majewskiemu, trafiła również do Muzeum Narodowego w Krakowie. Jej kuratorem jest dr hab. Rafał Syska, historyk filmu oraz wykładowca w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
fot. LAMODE.INFO
Zostało na niej zaprezentowane około 1000 eksponatów, w tym szereg materiałów audiowizualnych, rekwizytów, specjalnie stworzonych dla reżysera obiektywów i kamer, oryginalnych scenariuszy oraz kostiumów filmowych. Na wyjątkowej ekspozycji znajdziemy również rekonstrukcje scenografii z ciekawą oprawą multimedialną.
Zdecydowanie godna uwagi jest sama koncepcja wystawy, która została podzielona według trzech tematów: wojny, technologii i szaleństwa – niezwykle kluczowych dla twórczości amerykańskiego reżysera. Kierunek rozpoczęcia podróży przez świat Stanleya Kubricka jest bez znaczenia. To zwiedzający decydują o tym, od jakiej ścieżki chcą rozpocząć poznawanie wystawy. I jak się okazuje, każdy wybór gwarantuje niepowtarzalne wrażenia.
Ciekawe jest to, że ekspozycja zainteresuje nie tylko entuzjastów kina, ale również miłośników kostiumografii i mody. Znajduje się na niej mnóstwo rekwizytów i kostiumów – zarówno replik, jak i oryginalnych projektów. Co więcej, nawet najwięksi filmowi laicy mogą czuć się usatysfakcjonowani samym sposobem prezentacji. Dzięki dostępnym materiałom dokumentalnym, każdy ma okazję zapoznać się z wizją twórczości amerykańskiego reżysera.
Co możemy zobaczyć na poszczególnych przystankach? W pokoju „Lśnienia” (1980) dostępna jest specjalnie zaaranżowana przestrzeń z drzwiami do słynnego Redrum, za którymi kryje się krótka projekcja wszystkich koszmarnych wizji Danny’ego Torrance’a. Oprócz tego, dostępne są oryginalne rekwizyty filmowe, takie jak maszyna marki Adler, na której pracował główny bohater „Lśnienia”, grany przez Jacka Nicholsona, siekiery, z którymi biegał po hotelu Overlook ogarnięty szaleństwem pisarz, nóż, którym broniła się przed mężem Wendy Torrance, niebieskie sukienki bliźniaczek Grady i sweter Danny’ego. Całą aranżancję uzupełnia projekcja multimedialna z muzyką Krzysztofa Pendereckiego.
fot. LAMODE.INFO
Ciekawą atrakcją jest również sala dedykowana „2001: Odysei kosmicznej”(1968), na której znajdziemy fragment scenografii oraz skierowany na nią obiektyw, dzięki któremu będziemy mogli poczuć się jak bohaterowie na planie filmowym. W futurystycznej przestrzeni dostępne są m.in. takie eksponaty jak oryginalny rekwizyt Star Child czy szkice projektów kostiumów autorstwa Hardy Amies. Z kolei, w pokoju „Mechanicznej pomarańczy” (1971) oprócz repliki kostiumu głównego bohatera filmu Alexa de Large, znalazły się kopie manekinów ze słynnego Korova Milk Bar.
O ekspozycji „Stanley Kubrick” można by opowiadać bez końca, a na zwiedzanie wystawy powinno się poświęcić minimum trzy/cztery godziny. Jeśli macie ochotę zanurzyć się w świecie jednego z najciekawszych twórców kina, koniecznie odwiedźcie krakowskie Muzeum Narodowe. Wystawa jest otwarta do 14 września.