PL / EN
SCOBY – POLSKA ALTERNATYWA DLA PLASTIKU

SCOBY – POLSKA ALTERNATYWA DLA PLASTIKU

Czy mamy szansę stać się prekursorem w ochronie środowiska?

 

Nawet do 13 mln ton plastiku rocznie trafia do mórz i oceanów. Eksperci alarmują: kwestia zanieczyszczenia środowiska tworzywami sztucznymi jest równie poważna, co globalne ocieplenie. W odpowiedzi na ten problem powstało SCOBY, eko-opakowanie autorstwa Róży Rutkowskiej, absolwentki School of Form Uniwersytetu SWPS.

PLASTIK – CZYM GO ZASTĄPIĆ

Sektor spożywczy z roku na rok zużywa coraz więcej plastiku, a według Fundacji Ellen MacArtuhr, do roku 2050 w morzach i oceanach może pływać więcej plastiku niż ryb. Parlament Europejski do 2021 roku planuje objąć zakazem produkcję wielu przedmiotów codziennego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych (m.in. słomek, patyczków do uszu, jednorazowych sztućców i talerzy). Już coraz więcej marek zadeklarowało ograniczenie zużycia opakowań z plastiku na rzecz surowców odnawialnych lub pochodzących z recyklingu. Teraz dzięki SCOBY mają na to jeszcze większe szanse.

SCOBY ZAMIAST PLASTIKU?

Róża Rutkowska udowodniła, że istnieją naturalne materiały, które mogą zastąpić plastik. Projektantka stworzyła SCOBY (Symbiotic Culture Of Bacteria and Yeast), tkaninę z grzybka kombuchy o właściwościach membrany, w którą można pakować żywność, jednocześnie przedłużając jej trwałość.


Róża Rutkowska podczas pracy (fot. materiały prasowe)

Jesteśmy uzależnieni od tworzyw sztucznych, bo ułatwiają nam przechowywanie, ale i gotowanie żywności. Pamiętajmy, że mamy wybór. Możemy zdecydować się na alternatywne opakowania wykonane z kombuchy, alg czy kazeiny. SCOBY jest kompromisem pomiędzy wygodą a troską o przyrodę. Surowiec jest wielofunkcyjny i szybki do uzyskania. Poza tym, może być zjedzony wraz z zawartością lub wyrzucony na kompost. Dzięki temu, zamiast zaśmiecać środowisko będzie je wzbogacać” - mówi Róża Rutkowska.

ZOBACZ TEŻ: KEVIN.MURPHY WPROWADZA OPAKOWANIA Z RECYKLINGU

SCOBY to propozycja innego spojrzenia na naturę i rolnictwo, które może konkurować z gotowymi, masowo stosowanymi produktami. Projekt skłania do myślenia o współpracy człowieka z przyrodą, z której obie strony czerpią korzyści. Przyczynia się także do zmniejszenia zanieczyszczenia wywołanego masową produkcją opakowań z tworzyw sztucznych.

SCOBY – JAK WYHODOWAĆ?

Tkanina SCOBY powstaje w wyniku fermentacji cukrów z wyciągu z odpadów rolniczych przybierając postać membrany na powierzchni płynu. „Przez dwa tygodnie materia tka swoją formę w obrębie naczynia, w którym rośnie przez nawarstwianie, podobnie do cebuli. Proces nie wymaga światła, sterylnych warunków czy zaawansowanych technologii. Jedyne, co jest niezbędne do jego rozwoju, to temperatura około 25 st. Celsjusza” - tłumaczy absolwentka School of Form Uniwersytetu SWPS.


Scoby - alternatywa dla plastiku (fot. materiały prasowe)

Industrialna uprawa SCOBY

SCOBY może być wykorzystane przez rolników oraz producentów żywności. Zainteresowanie alternatywnymi opakowaniami rośnie również wśród rolników przyszłości, którzy prowadzą farmy wertykalne.

Moi rodzice zajmują się uprawą warzyw, dlatego często obserwowałam procesy zachodzące w środowisku, o których potem uczyłam się w School of Form na specjalności industrial design. Uczelnia pokazała mi, że warto czerpać z interdyscyplinarnego spojrzenia na projektowanie. A przede wszystkim, że można tworzyć nowe rozwiązania i przeciwdziałać globalnym problemom takim jak zanieczyszczenie środowiska. SCOBY jest projektem, który w przyszłości będzie jednym z wielu rozwiązań, które mogą zastąpić tworzywa sztuczne, ale to nasze wybory są kluczowe w walce z plastikiem” - dodaje Róża Rutkowska.

Projekt SCOBY znalazł się w finale konkursu MAKE ME! na Łódź Design Festival i był prezentowany na Gdynia Design Days 2018. Więcej o projekcie przeczytacie na: www.rozajanusz.com i www.instagram.com/make_grow

video

KAMELIA - KWIAT CHANEL

tagi: zrównoważony rozwój | ekologia | Róża Rutkowska | School of Form |

podobne artykuły