PL / EN
SALVADOR DALI I MODA: SURREALIZM NA WIESZAKU

SALVADOR DALI I MODA: SURREALIZM NA WIESZAKU

„Podstawą wszelkich zwycięstw jest strój" - Salvador Dali, kataloński malarz urodzony 11 maja 1904 roku.

Ekscentryk, prowokator i prawdziwy mistrz autokreacji. Kataloński malarz, który od 1929 roku zajął się surrealizmem - ta fascynacja prowadziła do świata podświadomości przywoływanego podczas snu. Salvador Dali poza kulturą wpłynął na ówczesne trendy, kształtując gusta i wychodząc modzie naprzeciw. Jak? Przekonajcie się sami!

SALVADOR DALI: SZTUKA I MODA IDĄ W PARZE

Salvador Dali poza tym, że zrewolucjonizował malarstwo, przywiązywał ogromną wagę do mody. Oprócz tworzenia obrazów, projektował akcesoria i dodatki, od awangardowych kapeluszy, przez biżuterię, aż po flakony perfum. Sferę tę traktował jak jedną z form sztuki, która pozwalała mu na ekspresję oraz autoprezentację. Kataloński artysta uwielbiał splendor, a jak inaczej można było go przedstawić publiczności jeśli nie poprzez strój? – myślał. Dla niego ubranie stanowiło instrument porównywalny do miecza, dzięki któremu można osiągnąć zwycięstwo. Salvador Dali nie tylko inspirował świat fashion, ale również projektował odzież. Do jego najznakomitszych egzemplarzy modowych należała m.in. marynarka z kieliszkami. W ten sposób malarz zacierał granicę między życiem osobistym, sztuką i trendami. Odsłaniał jakąś część siebie - dzieląc się nią z publicznością, ukazując swój temperament, kreatywność, indywidualizm oraz barwną osobowość. A wszystko to robił dla sławy, bo móc znajdować się w centrum uwagi.

Fot. Wieczorowa suknia z welonem (projekt Salvador Dali i Elsa Schiaparelli, 1938)


SALVADOR DALI: KOLABORACJA Z PROJEKTANTAMI MODY

Salvador Dali przyjaźnił się także z legendarną kreatorką, Coco Chanel. To dla niej wymyślił flakony perfum, twierdząc, że zapach jest równie istotny, co smak. W latach 30. kolejna pionierka mody podjęła się współpracy ze sławnym surrealistą. Tym razem była to Elsa Schiaparelli, która zasłynęła w branży dzięki innowacyjnej technice polegającej na intuicyjnym i dynamicznym drapowaniu tkanin bezpośrednio na manekinie. Ta ekspresja przesądziła o rozpoczęciu modowego projektu z rozchwytywanym malarzem. Efekt? Kontrowersyjny kapelusz w formacie buta, ubrania z kieszeniami w kształcie szuflad, i jakby tego było mało - kremowa suknia do ziemi z jedwabnej organzy z wielkim homarem i langustą na przodzie. Kreację nosiła sama księżna Windsoru Wallis Simpson, która zrezygnowała jednak z rady Salvadora - ozdobienia eleganckiego modelu prawdziwym majonezem! W kolekcji pary artystów królowały także dodatki zainspirowane rozwojem technologii, takie jak torebka-telefon z czarnego aksamitu.

POLECAMY: FRIDA KAHLO – MEKSYKAŃSKA MALARKA, KTÓRA ZAINSPIROWAŁA ŚWIAT MODY

Fot. Wallis Simpson w sukni z homarem dla Vogue'a ( projekt: Salvador Dali i Elsa Schiaparelli, 1937)


SALVADOR DALI: WYSTAWY POŚWIĘCONE TWÓRCZOŚCI MALARZA

Pasjonaci surrealizmu mogą wybrać się do Muzeum Salvadora Dali w St. Petersburgu na Florydzie. W placówce zgromadzono największą poza Hiszpanią kolekcję dzieł katalońskiego malarza - zbiór liczy 2140 prac. We Wrocławiu ruszyła także wystawa „Dali, Warhol – Geniusz Wszechstronny” będąca hołdem złożonym artystom. Zwiedzający zobaczą wybrane i oryginalne dzieła, pochodzące z prywatnych kolekcji i fundacji sztuki, a wśród nich słynną kanapę w kształcie ust oraz serię grafik z unikalnym projektem „Tarota”. Ekspozycja będzie prezentowana do 30 września 2018. 

POLECAMY:  UWAGA, KONKURS! WYGRAJ METAMORFOZĘ WIZERUNKU Z MARKĄ CAMELEO ORAZ REDAKCJĄ LAMODE.INFO

video

CHANEL CRUISE 2021/22

tagi: Salvador Dali | sztuka | historia mody |

podobne artykuły