PL / EN
FRIDA KAHLO – MEKSYKAŃSKA MALARKA, KTÓRA ZAINSPIROWAŁA ŚWIAT MODY

FRIDA KAHLO – MEKSYKAŃSKA MALARKA, KTÓRA ZAINSPIROWAŁA ŚWIAT MODY

Malarka, która wpłynęła na modę i sztukę!

Wielki powrót monobrwi i folklorowych ubrań w intensywnej palecie kolorystycznej nawiązującej do kultury Meksyku. Spójrzcie na Fridę Kahlo przez pryzmat mody i przekonajcie się o tym, jak ogromny wpływ wywarła na współczesne trendy!

FRIDA KAHLO: WSPÓŁCZESNE INSPIRACJE

W jej ślady poszła Cara Delevingne, lansując modę na grube i krzaczaste brwi. Stylizacje meksykańskiej malarki podpatrzyły także gwiazdy muzyki i kina pokroju Beyonce czy Monici Belluci. Włoszka zaprezentowała m.in. ubrania marki Dolce&Gabbana – duetu, który mocno zainspirował się estetyką Fridy. 2017 rok bezsprzecznie należał do Kahlo, zarówno pod względem sztuki, jak i trendów, pokazując, że obydwie dziedziny mogą stanowić jedność.

FRIDA KAHLO: MODA, MAKIJAŻ I FRYZURA

Frida słynęła z noszenia ubrań korespondujących z jej typem osobowości - pełnym temperamentu i ekspresji. Malarka nie stroniła więc od intensywnych barw zieleni, czerwieni oraz klasycznej czerni. Lansowała modę na pstrokate sukienki ozdobione motywami małp, psów oraz egzotycznych gatunków ptaków. Styl Kahlo bywał często określany jako eklektyczny. Nie brakowało w nim bogatego wzornictwa i unikalnych chust, kolorowych długich spódnic, które tuszowały jej mankamenty figury związane z wypadkiem. Meksykanka nosiła także damskie garnitury, a jej wizerunek podkreślały widoczna biżuteria oraz wianki we włosach.

FRIDA KAHLO: MALARSTWO I MODA

Dualizm Fridy w kontekście mody można zaobserwować na jednym z jej obrazów pt. „Dwie Fridy – dwa style”. Dzieło ukończone w 1939 roku, po jej rozwodzie z Diego, przedstawia dwie osobowości malarki. Po prawej stronie, Meksykanka występuje w tehuańskiej sukni na znak miłości męża, a po lewej Frida ma na sobie białą, koronkową kreację w stylu europejskim, symbolizującą odrzucenie i rozstanie z malarzem.

POLECAMY: JAK NOSIĆ FOLKLOROWE UBRANIA?


FRIDA KAHLO: PROJEKTANCI I CZASOPISMA MODOWE

Frida inspirowała nie tylko modę uliczną, ale również topowych kreatorów, takich jak Jean Paul Gaultier czy Rei Kawakubo. Jej styl odcisnął piętno na projektach włoskiego duetu, Dolce&Gabbana oraz stanowił punkt odniesienia sesji zdjęciowych przygotowanych na potrzeby magazynów, takich jak Elle.

Zajrzyjcie do naszej galerii zdjęć, w której prezentujemy zarówno styl Fridy Kahlo, jak i współczesne interpretacje w temacie jej wizerunku. Zachęcamy także do obejrzenia filmu biograficznego pt. „Frida" z meksykańską aktorką, Salmą Hayek.

video

TOMASZ OSSOLIŃSKI WIOSNA 2022

tagi: Frida Kahlo | TRENDY |

podobne artykuły