PL / EN
3 WYSTAWY, KTÓRE WARTO OBEJRZEĆ W WEEKEND

3 WYSTAWY, KTÓRE WARTO OBEJRZEĆ W WEEKEND

Krok w stronę mody i sztuki.

WYSTAWA „DOM ZE SNÓW” W ŁODZI

Wiodącym wątkiem wystawy zatytułowanej „Dom ze snów” jest opowieść o losach rodziny Herbstów, znaczących łódzkich przemysłowców. Ekspozycja jednak odbiega od tradycyjnego, faktograficzno-chronologicznego ujęcia. To próba wniknięcia w sferę prywatności, uchwycenia atmosfery i klimatu lat 20. ubiegłego wieku. Materiały zgromadzone przez kuratorki w toku badań archiwalnych pozwoliły odkryć zapomniane fakty i wykreować obraz życia rodziny Herbstów. Całość pozwala dogłębnie poznać społeczno-kulturowe realia Łodzi z początków XX wieku.

Oryginalną przestrzenią wystawową „Domu ze snów” stały się wnętrza w pałacu Herbsta, wypełnione strojami, bibelotami i przedmiotami codziennego użytku, które obrazują odwiedzającym epokę, w jakiej żyła rodzina Herbstów. Wchodząc do tak eleganckiego miejsca, widz staje się uczestnikiem swego rodzaju „gry wyobraźni”. Atrakcją wystawy jest dźwiękowy spektakl, przedstawienie teatralne, które pozwala odwiedzającym zrozumieć ducha lat 20.

Muzeum zaprosiło do współpracy Adama Leja, historyka sztuki i jednego z największych kolekcjonerów mody w Europie. Dzięki strojom z jego kolekcji, odwiedzający nie tylko poczują ducha minionej epoki, ale zobaczą również jak w tamtym czasie ubierali się kobiety i mężczyźni. „W Pałacu Herbsta warto udać się na pierwsze piętro, zajrzeć do garderoby pani Aleksandry Herbstowej, a tam odkryć niezwykłe suknie z lat 20. Modele przywiezione prosto z Paryża, ręcznie haftowane, zdobione jedwabiami i szklanymi koralikami. Urzekają także akcesoria. Torebki, kompakty wieczorowe, czy szale egipskie przetykane srebrnymi blaszkami. Jedną z ciekawszych kreacji jest suknia wykonana z jedwabiu projektu Hoffmana dla warsztatów wiedeńskich” – mówi Adam Leja w wywiadzie dla Lamode.info.

Wystawę „Dom ze snów” można zwiedzać w Łodzi do 3 czerwca 2018 roku.

Wystawa Dom ze snów, sukienka z kolekcji Adama Leja (fot. Michał Radwański)


WYSTAWA „DIOR I IKONY PARYSKIEJ MODY Z KOLEKCJI ADAMA LEJA” W ŁODZI

W ten weekend pasjonaci mody nie muszą planować wycieczki do światowych stolic w poszukiwaniu interesujących wernisaży. Okazję taką stwarza wystawa „Dior i ikony paryskiej mody. Stroje z kolekcji Adama Leja”, zorganizowana w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. I tak dzięki wybitnemu kolekcjonerowi mody dawnej oraz inicjatywie kuratorki, Marty Kowalewskiej - odwiedzający zobaczą rewolucyjne projekty Christiana Diora, reprezentujące New Look oraz stroje innych legendarnych kreatorów, którzy inspirowali się twórczością mistrza.

„Wszystkie stroje i akcesoria pokazane na wystawie to projekty wielkich kreatorów mody. Niezwykle ciekawe są suknie Christiana Diora i domu mody Dior stworzone w duchu New Look. Wśród innych przełomowych projektów pokazano bluzę Yves’a Saint Laurenta w stylu safari z 1969 roku, kostium Chanel, zaprojektowany jeszcze przez Coco w 1970 roku oraz żakiet Francka Sorbier’a - model z 2011 roku, wykonany z worka po ryżu i zdobiony haftowanymi motywami zaczerpniętymi z malarstwa Joan’a Mirro. Uwagę zwraca też czarna, skromna sukienka Yves’a Saint Laurenta z 1967 roku. W analogicznej wystąpiła Catherine Deneuve w filmie „Belle de Jour”. Wyjątkowym projektem jest też płaszcz Jacquesa Griffe’a, który narzucano na suknię New Look, więc musiał mieć zupełnie inną linię niż byśmy to sobie wyobrażali współcześnie. Oprowadzając ambasadora Francji z jego żoną, która jest główną konserwatorką Musée des Arts Décoratifs w Paryżu, miałem okazję obserwować jej zaskoczenie projektami, których – jak twierdziła – nie posiada nawet wspomniane muzeum” – mówi Adam Leja w wywiadzie dla Lamode.info.

Wystawę „Dior i ikony paryskiej mody. Stroje z kolekcji Adama Leja” można zwiedzać do 28 sierpnia 2018 roku.

POLECAMY: SPOJRZENIE NA MODĘ DAWNĄ OCZAMI ADAMA LEJA

Wystawa Dior i ikony paryskiej mody. Stroje z kolekcji Adama Leja, (fot. Michał Radwański)

 

WYSTAWA „DALI, WARHOL - GENIUSZ WSZECHSTRONNY"

Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego we Wrocławiu ruszyła także wystawa „Dali, Warhol – Geniusz Wszechstronny” będąca hołdem złożonym artystom i ich sile twórczej. Zwiedzający zobaczą wyselekcjonowane dzieła, pochodzące z prywatnych kolekcji i fundacji sztuki, które układają się w barwną opowieść o życiu i twórczości Salvadora Dali oraz Andy'ego Warhola.

Niektóre obiekty zaprezentowane są po raz pierwszy, inne stanowią unikaty jak np. popularna praca Warhola „Łyżwiarz” - jedyny egzemplarz w oryginalnym rozmiarze i kolorystyce z widniejącym odciskiem palca artysty. Uwagę zwraca także pozyskana od prywatnego właściciela, unikatowa kolekcja, przedstawiająca efekt współpracy Andy’ego Warhola z wytwórniami muzycznymi – okładki płyt takich zespołów, jak m.in.: Rolling Stones, Velvet Underground, czy Blondie.

Dorobek Dalego reprezentują natomiast cztery oryginalne rzeźby, w tym słynna „Gala Gradiva”, praca „Kuszenie św. Antoniego”, serie grafik z projektem „Tarota” oraz fragmenty filmów według jego scenariusza „Bubble by Dali”. Na wystawie nie zabraknie słynnej kanapy w kształcie ust oraz świątyni zapachów pomysłu mistrza, gdzie zwiedzający będą mogli dosłownie skropić się zapachem perfum z serii Salvador Dali.

Wystawę można obejrzeć do 30 września 2018 roku.

Wystawa Andy Warhol i geniusz wszechstronny, (fot. materiały prasowe)

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Agata Tanter (@agatatanter)

video

TOMASZ OSSOLIŃSKI WIOSNA 2022

tagi: historia mody | wystawy | Adam Leja | DIOR |

podobne artykuły