Logotyp serwisu lamode.info
ROZBIJ PINATĘ!

ROZBIJ PINATĘ!

Popularna zabawa w krajach latynoskich dzięki utalentowanej i pomysłowej Polce staje się modna również u nas. O tym, czym jest pinata, jak się w nią bawić i czy jest to zajęcie tylko dla dzieci, rozmawiamy z Pauliną Menc.

Paulina Menc jest absolwentką ASP we Wrocławiu. Artystyczne działania prowadzi od dawna – była animatorem kultury, organizowała koncerty, wystawy i prowadziła własną galerię sztuki, która promowała młodych, zdolnych i początkujących artystów. Dzięki galerii rozpoczęła się jej działalność związana z dziećmi – warsztaty plastyczno-teatralne, parady przebierańców, doprowadzając ją do etapu, w którym jest teraz – pinata.pl. O tym, czym jest pinata, czy jest to zabawa tylko dla dzieci i czy jest to sposób na biznes opowiedziała w wywiadzie dla LAMODE.INFO.

 

 

Czy możesz nam opowiedzieć, czym jest pinata i na czym polega zabawa w nią?


Pinata to ludowy zwyczaj w krajach latynoskich. W czasie urodzin lub Świąt Bożego Narodzenia rozbija się pinaty. Mogą one przybierać dowolne kształty np. ulubionych postaci z bajek - jednak najbardziej tradycyjna to siedmioramienna gwiazda i konik. Pinatę wypełnia się słodyczami lub innymi drobiazgami. Ja często wkładam karteczki z zabawnymi wróżbami lub śmiesznymi poleceniami, które są jeszcze dodatkowym elementem zabawy. Wiesza się ją na haku, gałęzi lub jeśli nie ma takiej możliwości przywiązuje się ja pośrodku długiego sznura . Dwie osoby trzymają wtedy sznur rozpostarty ze zwisającą pośrodku pinatą. Zabawę rozpoczyna jubilat. Aby utrudnić zadanie, przewiązuje się mu chustką oczy, wtedy goście mogą mylnie naprowadzać na cel. Z doświadczenia wiem, że chybione uderzenia dostarczają gościom wiele zabawy. Kiedy pinata zostanie zlokalizowana a uderzający zaczyna się niecierpliwić, wówczas może zdjąć opaskę. Ale to jeszcze nie koniec! Aby pinata nie została zbyt szybko rozbita, można nią poruszać. Po pewnym czasie jubilat się zmęczy, a do zabawy dołączą goście. Zaczynają najmłodsze dzieci, później starsze. Dobrze jednak, by to jubilat ostatecznie rozbił pinatę. Gdy to nastąpi, wypadną z niej słodycze. Można ogłosić konkurs, kto więcej ich uzbiera. Zbieramy też karteczki z poleceniami i zabawa toczy się dalej! W ten sposób można wypełnić dzieciom czas naprawdę świetną zabawą. Taki moment warto jest utrwalić. Dzieci rozbijające pinatę to świetny temat do zdjęć lub filmu.

 

 

tl_files/kids/edukacja/ROZBIJ PINATE/IMG_4120.JPGfot. materiały prasowe

 

 

Skąd twoje zainteresowanie pinatą? Skąd wziął się pomysł na taki właśnie biznes, bo chyba można to już tak określić?


To zdecydowanie jest pomysł na biznes, a nie działalność artystyczna. Choć gdyby nie umiejętności artystyczne, nie podjęłabym się takiego tematu. Pinatami zainteresował mnie mój syn Mateusz. Ciągle opowiadał o takiej super zabawie, jaką zobaczył na National Geographic w cyklu o zwyczajach i zabawach dzieci na całym świecie. Robił worki z papieru, dekorował je, wypełniał cukierkami i bawił się w rozbijanie pinaty. Na jego urodziny przygotowałam prawdziwą pinatę.To była ogromna głowa byka wypełniona słodyczami i od tego momentu ta zabawa stała się naszą tradycją urodzinową. Moi synowie swoje urodziny najbardziej kojarzą z pinatami jakie dostali. W tym roku była to Lady GaGa, ponieważ Mat jest jej wielkim fanem. Mój młodszy syn Ignac rozbijał pirata. Zbiegły się dzieci z całego małpiego gaju i wszystkie brały udział w zabawie! Jestem pewna, że zwolenników tej zabawy będzie coraz więcej. Każde dziecko chce rozbijać pinatę.

 

 

Czy pinaty wykonujesz są w 100% ręcznie? Jak dużo czasu Ci to zajmuje? Jakich materiałów do tego używasz?

 

Pinaty wykonuję w 100% ręcznie. Jest to długi proces trwający około dwóch tygodni. Pracę rozpoczynam od zrobienia rzeźby z gliny, a następnie zdejmuję z niej gipsową formę. Kolejne etapy to już papier, klej, farby i kolorowa bibuła.

 

 

tl_files/kids/edukacja/ROZBIJ PINATE/IMG_4081.JPG

fot. materiały prasowe

 

 

Czy pinata może mieć dowolny kształt, czy można wybierać jedynie z oferty dostępnej na Twojej stronie?


Pinata Party to świetna zabawa, którą można dopasować do każdego rodzaju eventu. Jeśli jest to impreza firmowa, to pinata może przybrać kształt np. logo firmy. Może być podobizną, karykaturą lub szczególnym przedmiotem, który wywoła wśród uczestników jakieś skojarzenia. Pinata cieszy się powodzeniem na wieczorach panieńskich i kawalerskich. Wspaniale sprawdza się również jako prezent ślubny. W czasie wesela para młoda rozbija wielką pinatę wypełnioną np. pieniędzmi i symbolicznymi przedmiotami. Przy takiej zabawie powstają wspaniałe zdjęcia i filmy. Uwielbiam zlecenia indywidualne, na specjalne okazje. Ostatnio wykonywałam podobiznę kucharza na czterdzieste urodziny pewnego pana.  W pinacie znalazły się różne przednioty przydatne panom w tym wieku, a całej zabawie towarzyszyła muzyka z filmu „Czterdziestolatek”. Podobno zabawa była bardzo udana.

 

 

Pinaty skierowane są głównie do dzieci, ale jak rozumiem nie tylko?

 

Pinata jest nie tylko dla dzieci, dorośli bawią się przy niej równie dobrze. To super integracyjna zabawa na każdą miłą okoliczność. Można ją naprawdę świetnie poprowadzić. Ważne jest jednak stosowne przygotowanie. Najważniejsze jest miejsce do powieszenia pinaty, kij do rozbijania, muzyka i dorosła osoba prowadząca zabawę, która będzie czuwać nad bezpieczeństwem dzieci. Pinata może być zabawą podczas każdych tematycznych imprez. Dzieci (i nie tylko) zawsze są zachwycone!

 

 

Więcej informacji na www.pinata.pl.

 

 

 

 

 

tagi: dziecko | zabawka | edukacja |

podobne artykuły