Rita Zimmermann, artystka interdyscyplinarna łącząca video, fotografie, performance i collage w międzynarodowych projektach. Tworzyła kampanie min. dla Gucci, Moncler, Warner Music. Właścicielka studia kreatywnego Studio Zimmermann i warszawskiej galerii Rabbithole art room. Fotograf mody. Rita pracowała, ponadto dla Elle, GQ, Vogue i National Geographic. To także podróżniczka. Jak sama mówi lubi otaczać się luksusem i kocha rzeczy piękne, ale od czasu do czasu musi uciec i zaszyć się gdzieś daleko od cywilizacji. „To kontrast, a jego akceptacja sprawia, że jesteśmy kompletni” – podkreśla.
RITA ZIMMERMANN – ŻYCIORYS
Rita Zimmermann urodziła się i wychowała w Polsce. Od ponad dziesięciu lat dzieli swoje życie i pracę między Sydney, Nowy Jork, Warszawę i Londyn. W 2009 roku ukończyła wydział Malarstwa i Multimediów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
RITA ZIMMERMANN – KARIERA ARTYSTKI
Jej przygoda z modą zaczęła się w 2004 roku, kiedy pracowała jako stylistka w magazynie Elle, a od ponad dekady zajmuje się także fotografią mody. Prace Rity publikowane były przez prestiżowe magazyny tj.: Vogue Italia, GQ, Elle Brazil, Russh, Oyster, ID czy też polski Maleman. Artystka ma na swoim koncie kampanię dla Gucci, a od 2 lat współpracuje z Warner Music, gdzie dba o oprawę graficzną dla brytyjskiego zespołu Clean Bandit. Rita Zimmermann pracowała także przy projekcie 5 okładek singli m.in. „Rockabye” z Seanem Paulem, „Symphony” z Zarą Larsson,„Disconnect” z Mariną and the Diamods czy „Solo” z Demi Lovato. Kolaboruje z Galeriami w Polsce, Australii, Londynie i Stanach Zjednoczonych, m.in. dobierając indywidalnie sztukę do charakteru wnętrza.
Rita Zimmerman – artystka i fotograf mody
RITA ZIMMERMANN – TWÓRCZOŚĆ
Surrealistyczne kolaże Zimmermann, wykonane tradycyjną metodą papier-nożyczki-klej stały się najbardziej rozpoznawalną częścią jej twórczości. Artystka w swoich pracach łączy elementy surrealizmu i pop-artu, zakłócając naszą percepcję rzeczywistości i dając możliwość własnej interpretacji.
Rita Zimmermann – prace artystki
RITA ZIMMERMANN – INSPIRACJE
Kontrastowe zestawienia Zimmermann i żonglowanie rożnymi formami przekazu znajduje połączenie i spokój w naturze i ludziach. Fascynacja i spełnienie w technice collage pochodzi nie tylko z jej patchworkowego życia i jego wielowątkowości, podróżniczego trybu, ciągłych poszukiwań nastawionych na dusze i symbolikę, człowieka, ale również z fascynacji rzeczami vintage. Precyzując dokładniej, zbieractwem i otaczaniem się przedmiotami z historią, zapachem starego papieru, opowieścią zamknietą w materii, aż w końcu dzieleniem się i zarażaniem tym innych. W collage’u odnalazła spokój i równowagę bliską technikom relaksacyjnym, łączącą w sobie dokładność, skupienie i podróż w głąb siebie na jawie, szukając odpowiedzi tak daleko jak sięga nasza podświadomość.
POLECAMY: WYWIAD Z RITĄ ZIMMERMANN
Rita Zimmermann – surrealizm w pracach artystki
RITA ZIMMERMANN – WYSTAWA 13DREAMS W POZNANIU
11 czerwca 2016 roku w Galerii Wielkiej w Poznaniu odbył się wernisaż wystawy 13DREAMS. To tam mogliście zobaczyć trzynaście prac Rity Zimmermann, pochodzących z trzech cykli. Saving dreams był tym najbardziej osobistym, w którym artystka snuła senne, symboliczne i surrealistyczne wizje. American dream to z kolei pop-artowy cykl zbiorów, jakie Zimmerman prezentowała w Black Eye Gallery w Sydney. Tematyka oscylowała wokół kultury masowej, amerykanizacji świata i konsumpcjonizmu. Natomiast Seduction to prowokacja i sensualny wymiar.
RITA ZIMMERMANN X MACIEJ ZIEŃ – KOLAŻE W KOLEKCJI „MOJO”
24 kwietnia 2019, Maciej Zień zaprezentował kolekcję „Mojo” w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie. W linii zainspirowanej epoką stanisławowską, dekoracjami rzeźbiarskimi oraz malarskimi i estetyką pochodzącą z okresu renesansu, nie zabrakło eleganckich, balowych sukni wieczorowych, tiulu dekorowanego kamieniami oraz modeli z muślinu, które ozdobiły kolaże Rity Zimmermann. W tych unikatowych, małych dziełach sztuki artystka przetworzyła cyfrowo fragmenty rzeźb, malarstwa i grafik, bawiąc się ich skalą i żartobliwie kompilując. Dzięki temu przywodziły na myśl twórczość surrealistów i wniosły do kolekcji szczyptę humoru. Printy były oryginalnymi elementami prezentującymi trzy formy sztuki obecnej w Łazienkach Królewskich tj. rzeźbę, rycinę oraz malarstwo w połączeniu z ukrytą symboliką. Od 7 maja do 7 czerwca 2019 roku, kolekcję Macieja Zienia na jesień zimę 2019/20 można było oglądać na ogólnodostępnej wystawie na pierwszym piętrze Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
Maciej Zień – kolaże w kolekcji „Mojo”
RITA ZIMMERMANN X KAROLINA MIKO – KOLEKCJA OPEN’ER FESTIWAL 2018
Specjalnie z okazji Open’er Festiwal 2018, Karolina Miko w ramach kolaboracji z Ritą Zimmermann stworzyła limitowaną kolekcję dostępną tylko dla uczestników wydarzenia. Linia kapsułowa została zaprojektowana z myślą o promowaniu siły kobiety i zwróceniu uwagi na ważne kwestie polityczno-kulturowe pod zapytaniem o to, jaką przyszłość chcemy kreować. Tak powstał futurystyczny kolaż “What else is there” z nazwami inspirowanymi znanymi piosenkami. Ubrania ozdobiły printy i naszywki, tworzące street-wear’ową całość.
Rita Zimmermann x Karolina Miko – kapsułowa kolekcja 2018
RITA ZIMMERMANN X HULLART 2019
„Objawienie” to pierwszy projekt realizowany w ramach działań HullArt – galerii, która przełamuje schematy myślenia o sztuce. W jego ramach Piotr Hull – fryzjer, założyciel marki HullHair i HullArt, wydawca, producent spektakli teatralnych i animator kultury – zaprosił do współpracy 11 bardzo różnorodnych artystów. Wśród nich byli m.in. Rita Zimmermann, Anna Halarewicz, Ewa Maria Śmigielska, Maja Adamiak, Ivo Nikic, Julia Szewczykowska, Jagna Wróblewska i Paula Śmiejkowska. Każdemu twórcy przekazał specjalnie przygotowaną pelerynę fryzjerską. Nie narzucając żadnych koncepcji i nie dyktując motywu przewodniego, był ciekaw odbioru. Peleryna to najbardziej neutralna część fryzjerskiej profesji, ale przez to najmniej wdzięczna. Jej podstawową funkcją jest okrywać, chronić odzież klientki, dlatego zwykle stanowi bezkształtną, zdepersonalizowaną formę. Ten paradoks zainspirował Piotra, by pokazać jak dwie najbliższe mu dziedziny – sztuka i fryzjerstwo – mogą być sobie bliskie. Tak powstały #objawienia. Dzięki projektom zaproszonych artystów peleryny zmieniły się w malarskie płótna, które już od końca marca 2019 każdy z Was mógł zobaczyć w salonie HullHair przy Żurawiej 26/8.