PL / EN
RECYKLING W MODZIE – WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ

RECYKLING W MODZIE – WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Jak wygląda proces recyklingu w modzie?

Założeniem recykling w sektorze mody jest przyczynienie się do eliminacji odpadów poprzez ponowne wykorzystanie materiałów i gotowej odzieży, a co za tym idzie ochronę środowiska. W szczególności zmniejszenie składowania i zanieczyszczenia poprzez przekierowanie odpadów do alternatywnych zastosowań oraz ochronę zasobów naturalnych, w tym wody i włókien pierwotnych.

Recykling tekstyliów i odzieży jest działaniem bardziej korzystnym z ekologicznego, społecznego i ekonomicznego punktu widzenia, w przeciwieństwie do składowania na wysypiskach. Miasta coraz częściej szukają nowych rozwiązań w procesie recyklingu i składowania odpadów o dużej objętości, takich jak ubrania. Recykling starej odzieży uważa się za następny krok dla wszystkich miast, które chcą zmniejszyć ilość stałych odpadów.

Główną korzyścią płynącą z recyklingu jest możliwość ponownego wykorzystania tekstyliów. Poprzez nadanie nowego życia większości materiałów możemy uniknąć zanieczyszczenia środowiska i ograniczyć energochłonną produkcję nowej odzieży. Tej, której nie można przerobić, można wykorzystać ponownie w produktach codziennego użytku, takich jak szmatki czy ścierki. Recykling zmniejsza zapotrzebowanie na miejsce na wysypiskach, mając na uwadze, że produkty z włókien syntetycznych nie ulegają rozkładowi, a włókna naturalne mogą uwalniać gazy cieplarniane.

Przeciętny człowiek kupuje co roku o 60% więcej sztuk odzieży i przechowuje je przez około połowę krócej niż 15 lat temu, generując ogromne ilości odpadów. Co ciekawe, średnia całkowita żywotność części garderoby wynosi około 5,4 lata.

Roczny wpływ odzieży, pochodzącej z jednego gospodarstwa domowego, na środowisko jest równoważny ilości wody potrzebnej do napełnienia 1000 wanien i emisji dwutlenku węgla podczas jazdy przeciętnym nowoczesnym samochodem na odległość 9000 km . Wydłużenie średniego okresu użytkowania odzieży o trzy miesiące pozwoliłoby zmniejszyć ślad węglowy i wodny, a także ilość wytwarzanych odpadów o 5–10%.

POLECAMY: ZRÓWNOWAŻONE POLSKIE MARKI

POLECAMY: MODA ETYCZNA, CZYLI JAKA?

PROCES RECYKLINGU

Podstawowym krokiem dla podmiotów zajmujących się recyklingiem odzieży jest szerzenie świadomości społecznej dzięki informacjom o znaczeniu i korzyściach związanych z przekazywaniem używanych ubrań i obuwia. W związku z tym firmy zajmujące się recyklingiem często udostępniają na swoich stronach internetowych materiały edukacyjne dotyczące recyklingu odzieży i jego pozytywnego wpływy na środowisko.

Firmy zajmujące się recyklingiem odzieży stosują różne strategie odbioru odzieży. Odzież pokonsumencka (ang. post-consumer) odbierana jest na ogół z pojemników umieszczonych w miejscach publicznych, dotacji czy zbiórek. Pojemniki są zwykle umieszczane w miejscach publicznych, takich jak parkingi w centrach biznesowych i galeriach handlowych. Kolorowe pojemniki są umieszczone w dobrze widocznych miejscach o dużym natężeniu ruchu, aby zmaksymalizować ilość zebranych dóbr.

Po zebraniu odzież dzieli się na trzy grupy: ponowne użycie, szmaty i włókno. Podmioty zajmujące się recyklingiem podają, że około połowy przekazanej odzieży można ponownie wykorzystać. Niektóre firmy zajmujące się recyklingiem kierują tę odzież do krajów rozwijających się, podczas gdy część ubrań  jest przekazywana do sprzedaży w sklepach vintage lub second-handach. Przemysłowe szmaty i ściereczki to kolejne ważne pozostałości procesu recyklingu. Ponadto odzież może zostać zredukowana do materiału włóknistego.

W przypadku tekstyliów naturalnych przychodzące produkty są sortowane pod względem koloru i materiału. Dzięki segregacji kolorów można wyeliminować potrzebę ponownego barwienia, zmniejszając zanieczyszczenia i zapotrzebowanie na energię. Następnie odzież jest rozdzierana i łączona z innymi wybranymi włóknami, w zależności od planowanego końcowego wykorzystania.

Proces recyklingu przebiega nieco inaczej w przypadku materiałów na bazie poliestru. W czasie tego procesu w pierwszej kolejności należy usunąć zamki i guziki, a następnie pociąć ubranie na mniejsze kawałki. Następnie te rozdrobnione fragmenty są  rozdrabniane i formowane w granulki.

Ponieważ przemysł tekstylny nadal się rozwija, wyzwaniem będzie znalezienie sposobów na rozpowszechnienie recyklingu, a także opracowanie technologii, które pomogą zmaksymalizować wartość odzyskiwanego materiału.

POLECAMY: PRZEWODNIK PO EKOLOGICZNYCH TKANINACH

CO ZATEM ZROBIĆ?

W miarę jak społeczeństwo staje się bardziej świadome zagrożeń związanych z wysyłaniem starych tekstyliów na wysypisko oraz zapoznaje się z nowymi technologiami recyklingu, można oczekiwać, że przemysł recyklingu tekstyliów będzie się nieustannie rozwijał. Jednocześnie obserwowanie trendów, takich jak slow fashion, pozwala zwrócić uwagę na wzajemne oddziaływanie odzieży i zrównoważonego rozwoju. Przemysł szybko produkowanej mody tzw. fast fashion generuje znaczne zanieczyszczenie i ma niezwykły wpływ na zmiany klimatyczne. Konsumenci mogą wpływać na zmiany, wybierając marki odzieżowe, których proces produkcji jest dłuższy i które wykazują zaangażowanie w ochronę środowiska naturalnego.

Przemysł mody sam z siebie się nie zmieni. To głównie klienci swoimi wyborami decydują, jakie marki wiodą prym na rynku. Świadome, przemyślane, ograniczone w ilości zakupy są formą manifestu, który wybrzmiewa: „Pragniemy zmiany, zależy nam na środowisku, dlatego wybieramy marki, które działają zgodnie z naszymi oczekiwaniami i poglądami”. Warto zatem czytać metki, sięgać po ubrania wykonywane z materiałów pochodzących z organicznych upraw lub ich wegańskie odpowiedniki, a także wspierać marki, które w swoich działaniach dbają o środowisko.

Aby nie popaść w błędne koło kupowania etycznej mody i pozbywania się wszystkich ubrań, które pochodzą z marek fast fashion, co prowadziłoby do powstawania niepotrzebnych odpadów, dobrze jest sprzedać ubrania, które nie spełniają oczekiwań, nie pasują, czy zwyczajnie się nam znudziły. Platformy z modą vintage gwarantują łatwość i szybkość procesu, bez obawy o zbędne formalności. Sprzedawanie ubrań jest niezwykle proste, a niesie za sobą wiele dobrego.

POLECAMY: PLATFORMY VINTAGE - GDZIE KUPISZ I SPRZEDASZ?

video

CHANEL JESIEŃ ZIMA 2022/23

tagi: recykling | Zrównoważona moda | |

podobne artykuły