UBRANIA Z DRUGIEJ RĘKI
Moda na ubrania vintage nieprzerwanie rośnie. Coraz częściej podejmujemy decyzję o rezygnacji z zakupów w sieciówkach i markach fast fashion, a co za tym idzie szukamy bardziej przyjaznych środowisku rozwiązań. Tylko gdzie szukać ubrań, które będą ekologiczne i stylowe jednocześnie?
Kupowanie używanych ubrań i dodatków jest jednym z najlepszych recyklingowych rozwiązań. Dzięki korzystaniu z ofert sklepów second hand ograniczamy produkcję kolejnych rzeczy, tym samym przyczyniamy się do zmniejszenia jej negatywnego wpływu na środowisko.
Moda vintage to także tęsknota za dawnymi fasonami i rozwiązaniami. W czasach, kiedy produkcja ubrań jest niezwykle krótka, a od powstania projektu do „wypuszczenia” go do sklepów mija zwykle kilka tygodni, nie dziwi fakt, że większość z rzeczy jest zwyczajnie złej jakości. W sieciówkach na próżno szukać ubrań, które posłużą nam na lata – rzeczywistość weryfikuje – większość z nich nie wytrzymuje nawet sezonu. Dlatego właśnie wiele osób postanawia rozpocząć swoją przygodę z odzieżą z drugiej ręki. Na aukcjach czy platformach vintage znajdziemy ubrania z lat 80. lub 50., a nawet oryginalne suknie lub koszule z XIX wieku. Fason na jaki postawimy nie ma znaczenia – do myślenia daje fakt, że jakość wykonania tych rzeczy i przywiązanie uwagi do detalu sprawia, że nadają się one do noszenia nawet po 100 latach.
POLECAMY: ZRÓWNOWAŻONE POLSKIE MARKI
SKLEPY LUB APLIKACJE Z MODĄ VINTAGE
REE FASHION
Powstało z miłości do zrównoważonej mody i prostego, duńskiego designu. Firmę napędza chęć zmiany na lepsze oraz wywierania pozytywnego wpływu na Ziemię. Ree propaguje świadomy styl i demokratyzację mody – dąży do tego, aby była ona dostępna dla wszystkich, zrównoważona i nienaruszająca równowagi ekologicznej Ziemi. Platforma Ree Fashion intensywnie się rozwija i rozrasta – aplikacja mobilna (dostępna na iOS i Android) cały czas jest udoskonalana.
Ree Fashion
VINTED
Misją Vinted jest pokazanie swoim klientom jak wspaniały może być second-hand. Zespół Vinted zachęca do sprzedawania swoich rzeczy i polowania na niepowtarzalne perełki, których na próżno szukać w lumpeksach. Założyciele sami twierdzą, że świat używanych ubrań dawno się z nich wyprowadził. Firma prężnie działa na 12 rynkach m.in. w USA, Austrii, Holandii czy Luksemburgu. Vinted jest otwarty dla wszystkich, którzy uważają, że dobre ubrania powinny mieć długie życie.
Vinted
CRUSH
Crush zostało założone przez Justynę Konczewską – miłośniczkę mody vintage. Wszystko zaczęło się od corocznej wymiany ubrań – tak powstało konto na Instagramie, później pop-up store, a całkiem niedawno butik na warszawskim Mokotowie. Właścicielka osobiście selekcjonuje ubrania, które znajdziemy w ofercie Crush. Przede wszystkim mają one być ponadczasowe, dobrej jakości, z dobrych materiałów i w bardzo dobrym stanie. Właścicielka z dumą opowiada, że przyjazna atmosfera w butiku sprawia, że klientki czują się tam niezwykle swobodnie, jak na spotkaniu z przyjaciółką.
Crush
POLECAMY: MODA ETYCZNA: 5 FAKTÓW
DEPOP
Depop to aplikacja na telefon, które zostało stworzone, aby młode pokolenie mogło dzielić się i odkrywać modę i unikalne przedmioty. Międzynarodowa społeczność kupujących i sprzedających spotyka się w jednym miejscu, aby uczynić modę bardziej inkluzywną, różnorodną i mniej marnotrawną. Założyciele aplikacji Depop nazywają to transformacją świata mody. Dodatkowo, oprócz rzeczy znanych i popularnych marek, na Depop możesz odkryć ciekawe niezależne marki i ich twórców.
Depop
VESTIAIRE COLLECTIVE
Vestiaire Collective zachęca konsumentów do rozważenia odsprzedaży jako inteligentnego i zrównoważonego podejścia do mody. Firma powstała w 2009 we Francji. Dzisiaj jest jedną z największych platform gromadzącą dobra luksusowe z drugiej ręki, zachowując jednocześnie silne paryskie DNA. Dla załogi Vestiaire Collective najważniejsza jest transparentność i dobro klienta, dlatego każdy z przedmiotów po sprzedaży jest fachowo sprawdzany pod kątem jakości i autentyczności.
Vestiaire Collective
PYSKATY ZAMSZ
Pyskaty Zamsz to najwyższa jakość ubrań w duchu slow fashion i less waste. Jak możemy przeczytać na stronie internetowej: „Pyskaty Zamsz to nie tylko komis luksusowych ubrań, w którym będziesz mieć szansę zarówno kupić wyszukane modowe perełki, jak i sprzedać te, które zalegają w Twojej szafie. Pyskaty Zamsz to też ideologia – noszenia odzieży i obuwia, które wytwarzane jest w humanitarny sposób, z myślą o długofalowym użytkowaniu”. W ofercie Pyskaty Zamsz znajdziemy markową odzież, obuwie i akcesoria, która – choć pochodzi od najlepszych projektantów – dostępna jest w znacznie przystępniejszych, atrakcyjnych cenach. Są to unikatowe rzeczy z historią, które przeżywają nowe życie wraz z każdym nowym właścicielem.
Pyskaty Zamsz
KEEP THE LABEL
Keep the Label to ekspercka platforma zakupowa, na której można bezpiecznie sprzedawać oraz kupować ekskluzywne, markowe produkty. Misją Keep the Label jest jest budowanie świadomości i poczucia odpowiedzialności przy podejmowaniu decyzji zakupowych. Firma zapewnia nie tylko szeroki wybór ekskluzywnych produktów od najlepszych projektantów, ale przede wszystkim daje użytkownikom poczucie bezpieczeństwa i gwarancję oryginalności każdej kupionej rzeczy. Wszystkie produkty w ofercie, przed pojawieniem się na stronie, przechodzą trzystopniową weryfikację oryginalności, później każdy otrzymuje certyfikat autentyczności.
Keep the Label
Zapraszamy do galerii, gdzie pokazujemy niektóre “perełki” z wyżej wymienionych stron! Dodatkowo, możecie odwiedzić aplikacje Ree Fashion naszej redaktor naczelnej Agaty Tanter! Szukajcie w aplikacji ‘Agata Tanter’ – nie pożałujecie!