PL / EN
QПШ ROBERT KUPISZ – POKAZ KOLEKCJI KRIVAN ZIMA 2017/18

QПШ ROBERT KUPISZ – POKAZ KOLEKCJI KRIVAN ZIMA 2017/18

Tym razem polskiego twórcę zainspirowały polskie góry i ich ludzie – sprawdźcie!

1 grudnia 2017 roku odbyła się premiera kolekcji KRIVAN by Qπш Robert Kupisz. Linia na sezon zima 2017/18 inspirowana była mieszkańcami polskich gór, ich tradycją i kulturą.

 

ZOBACZ TEŻ: WYWIAD Z ROBERTEM KUPISZEM

 

Miejsce i oprawa

 

Robert Kupisz przywiązuje się do ludzi, miejsc i sprawdzonych rozwiązań. Widać to wyraźnie po tym punkcie. Nie będzie zaskoczeniem, że pokaz kolejnej kolekcji projektanta odbył się w praskiej hali Soho Factory, która (jak nam wspomniał w wywiadzie na backstage`u prezentacji „OCEAN 5”) lubi za historię, klimat vintage i nonszalancję charakterystyczną również dla mody marki Qπш. Nie będzie także niespodzianką wybór reżysera show. Robert niezmiennie jest lojalny wobec swojej przyjaciółki Kasi Sokołowskiej.

 

Kolejnym punktem, którego zawsze możemy się spodziewać u artysty jest focus na scenografię. Tym razem była to widowiskowa instalacja przypominająca herb, ale kojarząca się również z gotycką świątynią (o której później Robert wspomni). Podczas prezentacji z „nieba” sypał się srebrzysty pył, który wprowadził w niepowtarzalny klimat. Atmosfera wydawała się jeszcze bardziej podniosła za sprawą muzyki. Mistrzowska kompozycja „Orawa” Wojciecha Kilara inspirowana górskim folklorem doskonale podkreśliła dramatyzm i majestat natury. Zresztą, wsłuchajcie się i przekonajcie się sami:

 

 

 

Kolekcja KRIVAN by Qπш Robert Kupisz

 

,,Pomysł na powstanie kolekcji zrodził się w mojej głowie podczas zeszłorocznej wizyty w Kościelisku. Miałem tam okazję poznać mieszkańców regionu i ich tradycje, lokalną sztukę i muzykę. W góralach zachwyciła mnie autentyczność, siła charakteru, przywiązanie i miłość do miejsca w którym żyją. Gdy jestem w górach to czuję dominację przyrody nad człowiekiem. Tatry sprawiają, że odnoszę wrażenie jakbym był w gotyckiej świątyni. Przerażają mnie ale jednocześnie fascynują.’’ –  mówił projektant o źródłach KRIVAN.

 

Ale tradycja i folklor to nie wszystko. Robert w modzie dokonuje często fuzji różnych elementów, klimatów, czasów, a nawet osobowości. Chcąc tym razem połączyć historię z nowoczesnością, twórca sięgnął z jednej strony po sylwetkę tradycyjnego górala, a z drugiej po współczesnego snowbordzistę. „Równie mocno jak klimat Tatr fascynują mnie snowbordziści, którzy mają w sobie niesamowity luz i kojarzą mi się z wolnością” – tłumaczył swój wybór.

 

Męska linia KRIVAN by Robert Kupisz (fot. AKPA)

 

Bohaterem głównym KRIVAN jest jednak Janosik – legenda polskich gór, postać wielobarwna, ale niezmiennie kojarząca się z siłą, uporem i odwagą ludzi Podhala. Ciągle żywa historia zawadiackiego zbójnika stała się inspiracją do stworzenia nadruków przywodzących na myśl amerykańskie komiksy o superbohaterach. Zostając przy detalach, nie trudno nie wspomnieć o reinterpretacji tradycyjnej podhalańskiej parzenicy – wzór ten widzieliśmy pod postacią nadruku i haftu na płaszczach, koszulach spódnicach czy t-shirtach.

 

W zimowej linii przewijają się pudrowe róże i błękity plus biele, ale zdecydowaną przewagę mają czernie i różne odcienie szarości. Popularnym dla marki bawełnom, etaminom i wiskozom towarzyszą tym razem sztuczne futra.

 

Damska linia KRIVAN by Robert Kupisz (fot. AKPA)

 

 

Stylizacja, fryzury, makijaż

 

Charakterystyczne dla marki Qπш warstwowe stylizacje stworzył oczywiście sam projektant. Uzupełnieniem looków stworzonych przez Roberta były kozaki i sandały marki Kazar oraz sportowe obuwie Reebok. Po raz kolejny pojawiły się też skarpety i getry, które powstały we współpracy firm Qπш i Gatta. W kwestii biżuterii królowały projekty Elixa i perły Apart, a w temacie zegarków mogliśmy obejrzeć złote damskie czasomierze Elixa oraz sportowe modele Aztorin.

 

W każdym swoim show Robert Kupisz dba o najmniejszy szczegół stylizacji, w tym o fryzury i makijaż, które są zawsze mocną kropką nad „i”. Tym razem mogliśmy zobaczyć dosyć delikatne make-upy (z subtelnym focusem na oczy) – stworzyła je ekipa Divage. Widowiskowe stylizacje fryzur (długie warkocze z wiankami wykonanymi z kwiatów i biżuterii) przygotowała australijska marka MUK oferująca produkty do pielęgnacji i stylizacji włosów, która niebawem wejdzie na polski rynek. Sprzęt fryzjerski zapewniła z kolei firma BaByliss Paris.

 

 

 

Trzeba przyznać, że nikt nie potrafi łączyć tak kontrastujących inspiracji, jak Robert Kupisz. Okazuje, że dosyć mocno zaszufladkowane stylistyki, jak sport czy grunge charakterystyczne dla marki Qπш są w stanie korespondować z najróżniejszymi tematami – od odniesień do historii Polski i szykownej opery, przez morskie motywy i zmysłowe tango, aż do wczorajszego górskiego folkloru. Są w stanie, bo takimi je czyni projektant. Robert Kupisz – mistrz mariażu! 

video

GUCCI LINK TO LOVE

tagi: Robert Kupisz | pokaz mody | zima 2018 |

podobne artykuły