20 kwietnia w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim miał miejsce pokaz dyplomowy absolwentów warszawskiej Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru. Swoje kolekcje zaprezentowało 41 młodych projektantów ubioru i kostiumografów, którzy tym samym oficjalnie rozpoczęli swoją karierę.
Prace młodych artystów przyciągnęły wielu gości. Wśród przybyłych projektantów dostrzegliśmy: Łukasza Jemioła, Michała Starosta, Martę Rute, Marianne Tomaszko oraz Karinę Królak. Nie mogło zabraknąć również gwiazd – w pierwszych rzędach zasiadły: Monika Richardson, Omena Mensah oraz Daria Widawska. Oczywiście oprócz nich na pokazie zjawili się również przedstawiciele firm odzieżowych, showroomów, dziennikarze oraz styliści m.in. Anna Męczyńska. Gościem specjalnym była Donna Ives – przedstawicielka UCA (University for the Creative Arts, zagranicznego partnera MSKPU).
Pokaz dyplomowy tegorocznej edycji poprowadziła Aleksandra Nieśpielak. Goście mogli podziwiać jak każdy z projektantów interpretuje modę na własny sposób oraz jak wykorzystuje przy tym światowe tendencje. Pokazy projektantów były bardzo zróżnicowane, ponieważ projektanci bazowali na różnych elementach. Niektórzy wykorzystywali kontrastujące ze sobą tkaniny, a inni koncentrowali się na formie. Nie zabrakło również performace’u z elementami prowokacji. Jeśli chodzi o kolekcje kostiumografów to trudno odmówić im kunsztu i wyobraźni – niejedna z nich wzbudziła wiele emocji wśród publiczności.
Domyślamy się zatem, że podjęcie decyzji nie było łatwym zadaniem, ale ostatecznie wyróżnienia przyznano następującym projektantom:
Donna Ives – Katarzyna Walentynowicz
Maciej Zień – Nina Królikowska
CRYSTALLIZED – Swarovski Elements – Barbara Pelczar, Małgorzata Skorupa, Tomasz Białek
Aryton i KMAG – Paulina Dziemiańczuk
Union Knopf i Young Polish Designer Foundation – Marta Smolarczyk
Oceanic AA eco – Beata Mielewczyk
Moda Forum – Kamila Gawrońska – Kasperska
Niestety na pokazach trudno było nie zauważyć niedociągnięć związanych z wykonaniem i jakością tkanin – jest to problem, który notorycznie ma miejsce jeśli chodzi o kreacje młodych projektantów. Trudno jednak winić ich za taki stan rzeczy, ponieważ branża odzieżowa to ciągle ta gałąź, w której początkującym artystom trudno pozyskać środki na tworzenie takich kolekcji jakie zaplanowali. Na szczęście z roku na rok pojawia się coraz więcej osób, które doceniają potencjał młodego narybku i decyduje się na inwestycje w niego. Mamy nadzieje, że absolwenci Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru będą mieli szanse na rozwinięcie własnych marek, i że za niedługo znów o nich usłyszymy!