Logotyp serwisu lamode.info
NUTRI TRENDY 2018

NUTRI TRENDY 2018

Zapraszamy do nowego cyklu Food Issue autorstwa dietetyk Mileny Nosek!

Spis treści

1. Brokatowe cappuccino

2. Pan – dan!

3. Pestki arbuza

4. Mindful eating

5. Dieta ketogeniczna

Czy pamiętacie trendy kończącego się prawie roku 2017? Smoothie lactose - free, dieta bezglutenowa, chlorella i kawa kuloodporna? Nie dotknie ich upływ czasu i brak zainteresowania. Ale 2018 przyniesie nowe, inne pomysły, jak urozmaicić sobie codzienne menu czy też zmienić styl żywienia. Który z nich podoba Wam się najbardziej? Zamierzacie za nimi podążać?

Tzw. back to black nie dotyczy tylko ubioru. Już od dawna Instagram opanowały zdjęcia czarnych lodów, koktajli czy ciastek. Po raz pierwszy pojawiły się w nowojorskiej lodziarni Morgenstern’s Finest Ice Cream gdzie sporządza się je z tzw. popiołu kokosowego czyli kolejnego hitu dietetycznego - aktywnego węgla o właściwościach detoksykujących. Takie lody nie zawierają sztucznych barwników ani wzmacniaczy smaku. W chromoterapii kolor czarny to dobre rozwiązanie na obniżenie apetytu… jaki jest zatem zabieg stosowania tego koloru w produkcji lodów? Czy to nowy sposób walki z chęcią na słodycze? Czasami paradoksom mówimy „tak”.

Brokatowe cappuccino

Kawa ze świecącym pyłkiem figuruje już w ofercie indyjskiej kawiarni Coffee By Di Bella. Jest piękna dla oczu, z pewnością cieszy bardziej niż tradycyjna „pianka”, jednak jadalny brokat jest tworzywem sztucznym. W jego produkcji wykorzystuje się cukier, barwniki i aromaty. Ilość tej ozdoby w kawie może nie jest przerażająca, ale lepiej nie zaczynać od takiego rytuału każdego dnia.


Pan – dan!

Niezwykła roślina azjatycka stosowana jest na potęgę w kuchni tajskiej, indonezyjskiej oraz malezyjskiej. Jej barwa jest intensywnie zielona. Ktoś mógłby zapytać – a co z matchą? Jest zdrowa, znajduje doskonałe zastosowanie w zabarwianiu kawy, ciast i naleśników… Owszem. Ale pandan ma dwukrotnie intensywniejszą barwę i dużo potasu. Zatem jego rola będzie bardziej istotna np. dla osób dbających o serce! Nawet łakomiąc się na ciasto pandanowe.

Pestki arbuza

Była już moda na terapeutyczne dawki pestek moreli, mężczyznom w wieku produkcyjnym zalecało się „tony” pestek dyni. Jak pamiętamy z czasów dzieciństwa, w latach 90. a nawet po dziś pestki arbuza były i są usuwane z premedytacją. Otóż idzie przewrót. Garstka pestek tego wodno – mineralnego owoca to nieocenione źródło błonnika, magnezu i żelaza, przy czym jest niskokaloryczne, więc dla osób będących na redukcji masy ciała, kto wie, może to też sposób na niwelowanie głodu?

Mindful eating

Świadome wybory, chęć myśli o trawieniu, wchłanianiu i wpływie pokarmów na ciało, umysł i duszę to wielkie wyzwanie w obecnych czasach. Kierunek mindful eating czyli uważności w jedzeniu to w skrócie slow eating i edukacja żywieniowa. A co się z tym wiąże, potrzeba wizyt u specjalistów, poszukanie dla siebie odpowiedniego stylu, dużo czasochłonnej nauki, a przy tym ogromna satysfakcja, balans, zdrowie, radość i spokój. Zachęcam!

Dieta ketogeniczna

To nic innego jak nauczenie organizmu korzystania z kwasów tłuszczowych, jako głównego źródła energetycznego, stabilizacja stężenia insuliny i profilaktyka magazynowania energii w postaci tkanki tłuszczowej. Jest to dieta wymagająca, trzeba ją solidnie zaplanować i ściśle przestrzegać jej zasad. Przeznaczona dla osób aktywnych fizycznie, które zużywają zasoby glikogenu i przestawiają organizm na spalanie kwasów tłuszczowych. Musi być połączona z treningami tlenowymi i całego ciała. Trendem staje się dlatego, że chwytają jej osoby niekoniecznie zdeterminowane na aktywność fizyczną, ale chcące ją przetestować by schudnąć…

MILENA NOSEK

Milena Nosek - absolwentka dietetyki klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dietetyk Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Warszawie oraz Polskiego Baletu Narodowego, wykładowca akademicki.  Pasję do tańca i dbałości o zdrowie w różnych jego wymiarach rozwijała od najmłodszych lat. Kocha podróże, naukę języków obcych i awokado. 

 

tagi: diety | wiosna lato 2018 | Milena Nosek | TRENDY |

podobne artykuły