Hotel Cracovia przestał działać w 2011 roku – to wtedy również wpisano go na listę zabytków. Na przestrzeni lat budynek popadał w ruinę, a jego przyszłość poddawano pod wątpliwość. Modernistyczna bryła zaprojektowana przez Witolda Cęckiewicza, wzniesiona miedzy 1960-1965 roku, za czasów swojej świetności stanowiła perłę architektury krakowskiej, która przyciągała nie tylko turystów, ale także znane osobistości. W zeszłym tygodniu rozstrzygnięto konkurs na przebudowę budynku i stworzenie Muzeum Architektury i Designu.
Konkurs zbliżający Kraków do zagospodarowania przestrzeni dawnego hotelu Cracovia wygrało Biuro Projektów Lewicki Łatak, którego architekci stworzyli m.in. projekt Hali sportowej 100-lecia K.S. Cracovia oraz przebudowy Muzeum Czartoryskich. Praca duetu była już wielokrotnie nagradzana – za neomoderinistyczne projekty doceniło ich m.in. Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Międzynarodowa Unia Architektów. W przypadku nowej odsłony hotelu Cravocia nie było inaczej – propozycja przebudowy Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka została oceniona przez jury jako najbardziej atrakcyjna pod względem rozwiązań architektonicznych i zagospodarowania terenu.
Przeczytaj też: WIEMY, JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ PROJEKT PAŁACU SASKIEGO. SARP WYBRAŁ LAUREATÓW KONKURSU
Przebudowa hotelu Cracovia
Poszczególne elementy hotelu Cracovia są wpisane na listę zabytków – wśród nich znajdziemy m.in. piękną, Złotą Mozaikę stworzoną przez Krystynę Zgud-Srachocką, mozaikę Miasta zaprojektowaną przez Heleną i Romana Husarskich, a także hol wejściowy (w którym mieściła się recepcja) oraz klatka schodowa. Przebudowie ulegnie gmach i częściowo fasada (konieczne jest usunięcie m.in. zniszczonego aluminium). Proporcje wnętrz mają pozostać niezmienione. Jednak, by dostosować je do potrzeb muzealnych, w salach zostanie podwyższony strop. W projekcie uwzględniono także powrót oryginalnego rozstawienia okien.
Warto wiedzieć, że od 2017 roku w budynku dawnego hotelu Cracovia znajduje się już Forum Designu – to tam od 31 stycznia będziemy mogli zobaczyć projekty z konkursu na zagospodarowanie przestrzeni budynku. Sam koncept jest wspaniały – w Polsce wciąż brakuje miejsc dedykowanych architekturze i wzornictwie.
Zobacz też: PIĘKNE WNĘTRZA I NOWOCZESNE WZORNICTWO. PRZEDSTAWIAMY 6 INSPIRUJĄCYCH ALBUMÓW O DESIGNIE
Zdjęcie główne: Instagram @jsk_architekci