Gotyckie wnętrza potrafią wzbudzić zachwyt. A gdy dodatkowo znajduje się w nich las, trudno przejść obok obojętnie. Zresztą przekonują się o tym na własnej skórze wszyscy ci, którzy odwiedzili w ostatnim czasie Centrum św. Jana w Gdańsku. To właśnie tam zrealizowano projekt „LeŚnia”, który stanowi hołd dla 30-letniej działalności Nadbałtyckiego Centrum Kultury.
Z tekstu dowiesz się:
- Czym jest projekt „LeŚnia” i gdzie się znajduje?
- Jakie rośliny tworzą leśną instalację w gotyckim wnętrzu?
- Dlaczego projekt powstał – z jakiej okazji?
- Jakie zmysły angażuje instalacja artystyczna?
- Kto odpowiada za poszczególne elementy projektu (zieleń, dźwięk, światło)?
- Do kiedy można zobaczyć wystawę?
- Czy wstęp na wystawę jest bezpłatny?
- Co stanie się z roślinami po zakończeniu wystawy?
W gotyckich wnętrzach gdańskiego kościoła pojawił się… las
Wiele starych świątyni skrywa w sobie magię. Jednakże gotyckie wnętrze Centrum św. Jana w Gdańsku jeszcze do 5 lipca przenosi odwiedzających w naprawdę zaczarowane regiony. A wszystko za sprawą zielonej instalacji artystycznej.
Warszawiacy zdecydowali, że tęcza wraca na Plac Zbawiciela
Projekt „LeŚnia”, bo to o nim mowa, to hołd dla trzech dekad pracy Nadbałtyckiego Centrum Kultury (dawny kościół parafialny św. Jana Chrzciciela i św. Jana Apostoła jest jego siedzibą), które zajmuje się promowaniem sztuki i kultury na tym właśnie obszarze. Na wystawie, łączącej architekturę, sztukę i naturę, zobaczyć można aż 250 roślin i 170 m kwadratowych trawnika. Dopatrzysz się tutaj między innymi brzozy, topoli, platanów, forsycji, aronii czy modrzewia.
To akcja artystyczna, która oddziałuje na odwiedzających poprzez światło, dźwięk, zapach i ruch. Żywe rośliny, ambientowy pejzaż dźwiękowy, leśny zapach, performance i nieoczywiste interwencje zamienią gotyckie wnętrze w zielony azyl spokoju, dostępny codziennie i bezpłatnie dla każdego – mówi Marta Korga-Bitstram, rzeczniczka Nadbałtyckiego Centrum Kultury.
Dodajmy, że realizacja tego projektu to praca grupy artystów. Remigiusz Dorawa zaprojektował zieleń, inspirując się kaszubskimi lasami, a Gosia Golińska stworzyła instalację „ROSEta”, nawiązującą do gotyckich motywów kwiatowych. Z kolei Marcin Dymiter zadbał o doświadczenia dźwiękowe, korzystając z nagrań fauny i flory oraz zjawisk atmosferycznych. Gdyby tego było mało, Bogdan Wójcik zatroszczył się, by zwiedzający mogli także poczuć las. Warto też wiedzieć, że grą światła zajął się Maciej Knigawka.
Wystawę „Leśnia” można zwiedzać do 5 lipca 2025 roku. Wstęp jest bezpłatny. Po rozbiórce instalacji, rośliny zostaną przeniesione do ogrodów lub oddane do miejsc, z których zostały wypożyczone. Żadne kwiaty czy drzewa nie zostaną zniszczone.
3 wyjątkowe wystawy, dla których w te wakacje warto odwiedzić DESA Unicum

fot. IG @nckgdansk

fot. IG @nckgdansk

fot. IG @nckgdansk