Logotyp serwisu lamode.info
Jak się lepiej wysypiać? Sposoby na dobry sen

Jak się lepiej wysypiać? Sposoby na dobry sen

Oto kilka sposobów, które pomogą Wam lepiej spać (i wreszcie się wyspać).

Spis treści

1. Co robić, by lepiej spać? Odpowiednia dieta

2. Co robić, by lepiej spać? Aktywność fizyczna

3. Co robić, by lepiej spać? Rezygnacja z social mediów

4. Co robić, by lepiej spać? Kosmetyki dedykowane spaniu

5. Co robić, by lepiej spać? Metoda skandynawska 

Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz? Popularne powiedzenie jest co prawda metaforą, ale można je traktować także dosłownie - w końcu mamy duży wpływ na jakość naszego własnego snu. Co zrobić, żeby ją poprawić? Podpowiadamy.

Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu - ma wpływ na kondycję, odpowiada za gospodarkę hormonalną i pokłady energii, a do tego także za stan naszej skóry. Dobry sen równa się większa koncentracja, lepsza pamięć i mniejszy stres. To też relaks, który jest niezbędny w utrzymaniu work-life balance. 

Czytaj: Jak masować twarz, aby pozbyć się pierwszych zmarszczek?

Powinniśmy spać minimum sześć godzin na dobę, przy czym najbardziej optymalny będzie sen, który trwa od siedmiu do dziewięciu godzin. Warto jednak pamiętać o tym, że każdy człowiek ma jeszcze indywidualne zapotrzebowanie na sen (tutaj w ocenie przyda się samodzielna obserwacja po jakim czasie spędzonym w łóżku czujemy się wypoczęci).

Ważna jest jednak nie tylko ilość snu, ale przede wszystkim jego jakość. Chcecie ją poprawić? Istnieje kilka prostych sposobów, które pomogą Wam lepiej się wysypiać. 

Co robić, by lepiej spać? Odpowiednia dieta

Duży wpływ na jakość snu ma to, co i kiedy ląduje na naszym talerzu. Zgodnie z zaleceniami dietetyków ostatni posiłek powinniśmy zjeść dwie-trzy godziny przed pójściem spać. Nasza kolacja powinna być przede wszystkim lekkostrawna i bez cukrów prostych. Dobrze, jeśli znajdą się w niej warzywa, węglowodany złożone oraz białko, takie jak nabiał czy ryby. 

Co robić, by lepiej spać? Aktywność fizyczna

Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na jakość naszego snu oraz sprawia, że szybciej zasypiamy, a nasz sen głęboki jest dłuższy. Jeśli chcemy się wyspać, wybierajmy treningi o umiarkowanej intensywności. Kilka godzin przed snem warto wybrać się na jogging, który dodatkowo dotleni nasz organizm albo zafundować sobie relaksującą jogę.

Więcej: Kosmetyczne pamiątki z podróży. Jakie marki beauty kupić za granicą?

Co robić, by lepiej spać? Rezygnacja z social mediów

Scrollowanie social mediów, szczególnie w łóżku, ma druzgocący wpływ na nasz sen. Szczególnie TikTok i Instagram - te aplikacje znacząco wydłużają nasz czas potrzebny do zaśnięcia, ponieważ mózg jest przez nie zbyt pobudzony. Oprócz tego sen pogarsza światło ekranu smartfona, które rozregulowuje rytm snu i czuwania, gdyż hamuje uwalnianie się melatoniny. Godzinę przed pójściem spać nie korzystajcie z telefonu, a szybko zauważycie różnicę w jakości snu.

Co robić, by lepiej spać? Kosmetyki dedykowane spaniu

Dobrym pomysłem w tym temacie jest stosowanie kosmetyków na bazie lawendy, które łagodzą napięcia, relaksują i ułatwiają zasypianie. Możecie nałożyć na twarz delikatną maseczkę albo spryskać poduszkę mgiełką lawendową, by zapewnić sobie dobry sen.

Co robić, by lepiej spać? Metoda skandynawska 

W ostatnich tygodniach w internecie robi furorę skandynawska metoda dotycząca higieny snu. Zachęca ona do tego, żeby… nie dzielić się z nikim kołdrą. Mieszkańcy Szwecji, Danii i Norwegii zauważyli, że lepiej śpi z partnerem, jeśli mamy dwie oddzielne kołdry. Sen jest wtedy spokojniejszy, nieprzerwany i bardziej swobodny, do tego nikt w nam nie przeszkadza (na przykład obróceniem się na drugi bok i zabraniem okrycia). Metoda skandynawska zwraca również uwagę na to, że nasze ciała mają różne temperatury, a dwie kołdry pozwalają je dostosować do swoich preferencji.

Zobacz też: Gdzie na masaż w Warszawie?

Zdjęcie główne: Instagram.com/josefinevogt

tagi: sen | relaks | uroda |

podobne artykuły