PL / EN
Ile wydajemy na kosmetyki?

Ile wydajemy na kosmetyki?

Spawdź, na co i ile wydają Polacy na kosmetyki rocznie.

Na kosmetyki wydają więcej kobiety, aniżeli mężczyźni. Nie wynika to jednak z faktu mniejszej dbałości o swój wygląd przez panów, ale raczej z tego, że to panie robią tego rodzaju zakupy dla wszystkich domowników. To one korzystają także z kosmetyków kolorowych do makijażu, wydatki w drogeriach są więc stosunkowo wyższe.

Zakupy kosmetyków - statystyki

Według corocznych badań w zakresie tendencji zakupowych Polaków, na kosmetyki wydajemy naprawdę niewiele. W skali roku nie jest to więcej, niż 341 złotych. Porównując finanse przeznaczone na tego rodzaju zakupy wśród Polaków i innych mieszkańców Europy, okazuje się, że na produkty kosmetyczne przeznaczamy więcej, aniżeli Włosi, Niemcy, Francuzi czy Czesi.

Gdzie kupujemy kosmetyki najczęściej?

Źródłem nabywania kosmetyków jest najczęściej drogeria. Tego rodzaju produkty pielęgnacyjne, odżywcze i kolorowe kupujemy też w supermarketach. Co ciekawe, wzrasta liczba transakcji zakupowych dokonywanych w sieci. Zamówienia w sklepach internetowych stały się już standardem. O ile jeszcze do niedawna korzystaliśmy z internetu, aby zdobyć kosmetyki niedostępne w Polsce, tak dzisiaj w e-sklepach realizujemy nawet te podstawowe zakupy w zakresie artykułów kosmetycznych.

Jakie kosmetyki kupujemy najczęściej?

Najwięcej wydajemy na perfumy, ale nie wynika to z tego, że takie produkty nabywamy najczęściej, lecz po prostu z ich wysokiej ceny. Kobiety kupują kosmetyki kolorowe do makijażu, przede wszystkim tusze do rzęs, pomadki oraz podkład, mężczyźni zaś ograniczają się do kremów odżywczych i akcesoriów do golenia. Dzisiaj ogromną popularnością cieszą się kosmetyki do stylizacji zarostu, ale wynika to raczej z sezonowych trendów mody.

Sporą pulę środków pochłaniają kosmetyki codziennego użytku, w tym produkty myjące i do zachowania higieny, jak mydła, szampony, pasty do zębów.

Tendencje zakupowe Polaków

Kosmetyki kupujemy najczęściej na wyprzedażach albo korzystając ze specjalnych promocji cenowych. Chętnie sięgamy po nowości, ale równie chętnie nabywamy kosmetyki dobrze nam znane i wypróbowane.

Polacy są coraz bardziej świadomymi konsumentami. Jeszcze kilka lat temu wybieraliśmy kosmetyki z tej niższej półki cenowej, dzisiaj zaś priorytetem jest ich dobra jakość. W zakupowym koszyku znajduje się coraz więcej kosmetyków luksusowych, z półki premium.

Zwracamy też uwagę na kwestie ekologii. Czytamy etykiety, wybieramy produkty z naturalnym składem, nietestowane na zwierzętach ani niemające w składzie środków pochodzenia zwierzęcego. Hitem są dzisiaj kosmetyki BIO i ECO oraz te organiczne na bazie jedynie wyciągów roślinnych. Na takie jesteśmy w stanie wydać więcej.

Kosmetyki nie pochłaniają dużej części domowego, comiesięcznego budżetu. Nadal najwięcej wydajemy na jedzenie. Więcej przeznaczamy również na ubrania, buty i akcesoria dziecięce w skali całego roku. I chociaż wciąż to kobiety wydają na kosmetyki więcej, to widać wyraźnie, że mężczyźni zwracają na produkty kosmetyczne coraz większą uwagę.

 

fot. materiały prasowe

Materiał zewnętrzny

 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Agata Tanter (@agatatanter)

video

100 LAT CHANEL N°5

tagi: shopping | raport | kosmetyki |

podobne artykuły