PL / EN
HISTORIA MODY: LATA 30. W MODZIE DAMSKIEJ

HISTORIA MODY: LATA 30. W MODZIE DAMSKIEJ

Triumf kobiecości i minimalizmu w modzie.

Era kobiecości i wyzwolenia także pod względem damskiej garderoby. Funkcjonalność, minimalizm oraz skromność. Tym razem sięgamy pamięcią do mody lat 30.

MODA LAT 30. – TŁO HISTORYCZNE

Moda lat 30. różniła się diametralnie od tej w poprzednim dziesięcioleciu. Istotna zmiana związana była z największym kryzysem gospodarczym, który miał miejsce w 1929 roku. Poza tym, że dotyczył wszystkich krajów, odbił się szerokim echem w ekonomii i modzie. Tak więc kobiety zaczęły nosić skromne ubrania, często ze sztucznych tkanin. Po raz pierwszy na rynku pojawił się nylon, a wraz z nim rajstopy, które stały się hitem dekady.

MODA LAT 30. – TRENDY

W latach 30. formy i linie kobiecego stroju były związane z kultem modernizmu. W modzie oraz architekturze doceniono minimalizm, prostotę i funkcjonalność. Ubrania były praktyczne oraz wygodne. Dynamiczny i aktywny zawodowo tryb życia kobiet, sprawił, że chętnie nosiły garsonki, eleganckie bluzki i swetry. By nadać stylizacji jeszcze bardziej kobiecego charakteru, podkreślały sylwetkę za pomocą pasków na wysokości talii. Modne stały się także dopasowane suknie, spodnie z wysokim stanem oraz taliowane żakiety. Nowy trend stanowił kontrast w stosunku do lat 20., kiedy to dominował look chłopczycy (ang. flapper look).

Damska sylwetka w latach 30. stawała się jeszcze bardziej kobieca dzięki zastosowaniu różnego rodzaju faktur. Modne były przezroczystości i koronki idealnie obrazujące przemiany społeczno-polityczne: emancypację kobiet. Zaczęto stosować miękkie materiały, a w damskiej szafie pojawiło się nawet futro – do tej pory noszenie tego okrycia wierzchniego nie było akceptowalne. Wśród kolorów zatriumfował pudrowy róż.

MODA LAT 30. – MAKIJAŻ I FRYZURY

Poza damską garderobą, zmieniły się także trendy w make-upie i stylizacji włosów. Kobiety mocno podkreślały usta, a oczom nadawały tajemniczego wyrazu za pomocą makijażu smoky eyes. Najmodniejszym kolorem włosów był platynowy blond w przeciwieństwie do lat 20., kiedy to królował kruczoczarny odcień. Do łask powróciły fryzury z przedziałkiem, loki oraz fale.

POLECAMY: HISTORIA MODY DAMSKIEJ 1920-1929

IKONY MODY LAT 30.

Do historii mody lat 30. przeszły takie postacie jak Greta Garbo oraz Marlene Dietrich. Ta druga aktorka o niemieckich korzeniach zaprezentowała męski szyk: nosiła cylindry, frak oraz głosiła kontrowersyjne poglądy. Gwiazdą lat 30. była także Vivien Leigh, znana dzięki roli w filmie „Przeminęło z wiatrem”. Kobieta uosabiająca ideał piękna: miała długie kręcone włosy i duże oczy podkreślone wyrazistym makijażem.

DYKTATORZY MODY LAT 30.

Projektantką, która dyktowała trendy była Elsa Schiaparelli. Jej estetykę najlepiej opisywały hasła takie jak awangarda, wzór oraz delikatne, szlachetne tkaniny. Z kolei, Alix Gres zdobyła popularność dzięki stworzeniu innowacyjnych sukni z fałdami, szytymi z dżerseju oraz wykonanymi na ciele bez wykroju. Minimalistą charakterystycznym dla tamtego okresu był Edward Molyneux. Projektant preferował proste kroje i stonowane odcienie.

video

KAMELIA - KWIAT CHANEL

tagi: historia mody | lata 30. | projektanci mody |

podobne artykuły