Styl w latach 40. zdominowały niedobory rynkowe i nowa kobieca rola w gospodarstwie domowym, a za ikony stylu uznawano największe aktorki Hollywood: Ritę Hayworth, Joan Crawford czy Lauren Bacall.
Moda lata 40-te – styl w cieniu wojny
Moda w latach 40. stała pod znakiem utylitarnych krojów i kreatywnego wykorzystania dostępnych materiałów, a wszystko ze względu na wojenne niedobory na rynku, ograniczone racje dóbr oraz konieczność oszczędzania i jak najlepszego wykorzystania tego, co już się posiada.
To właśnie proste, nieprzekombinowane kroje bez objętości pozwalały na użycie minimalnych ilości limitowanych tkanin, nic więc dziwnego, że jednym z najpopularniejszych strojów lat 40. była garsonka. Krótki, taliowany żakiet wraz ołówkową spódnicą do kolan nie tylko nawiązywał do wojskowego munduru, ale także stał się swoistym uniformem epoki 40s.
Moda lat 40. odkrywała elegancję połączoną z komfortem i pragmatyzmem, to także okres rozwoju ubrań dedykowanych do uprawnia aktywności fizycznej. I tak, na co dzień kobiety chętnie wybierały szerokie spodnie z wysokim stanem, sukienki szmizjerki z paskiem w talii i kieszeniami, lekko rozkloszowane spódnice do połowy łydki czy proste bluzki koszulowe z krótkim rękawem.
Były to stroje niekrępujące ruchów i pozwalające na codzienną aktywność, ale równocześnie nic nie odbierające z kobiecości. Zwieńczeniem stylizacji epoki 40s były cieliste pończochy, mogło się jednak zdarzyć, że akurat ich zabrakło w racjach, a wtedy sprytne kobiety tworzyły ich odręcznie imitacje, malując na tyłach swoich nóg cienkie, czarne linie.
Wyświetl ten post na Instagramie
Osobno rozwijającym się trendem lat 40. był styl dziś znany jako pin-up. Urocze bandanki zawiązane na głowie, dwuczęściowe kostiumy kąpielowe bez ramiączek, szorty z wysokim stanem i całe mnóstwo groszków w różnych rozmiarach i kolorach – zmysłowe dziewczyny z plakatów pin-up girls miały podnosić morale młodych mężczyzn walczących o pokój daleko od domu.
Nie można wspomnieć o modzie lat 40. bez nawiązania do postaci Christiana Diora. Ten wizjonerski krawiec wkroczył na paryską scenę modową w okresie odrodzenia szykownego Haute Couture po trudnych latach wojny.
Jego słynna kolekcja z 1947 roku – nazwana New Look dała podwaliny pod styl lat 50. i zaanonsowała nową sylwetkę w modzie: z mocno zaznaczoną talią i pełną objętości spódnicą. Do historii przeszedł również żakiet Bar Jacket autorstwa Diora – jego architektoniczne cięcia pięknie akcentowały kobiecą talię.
Wyświetl ten post na Instagramie
Obok Christiana Diora prym w europejskiej modzie wysokiej wiódł w latach 40. Pierre Balmain, natomiast w Stanach Zjednoczonych swoją markę rozwijała Claire McCardell, inicjatorka pierwszej w historii garderoby kapsułowej.
Elsa Schiaparelli uciekła przed niemiecką inwazją na Francję w 1940 roku z trzema sukienkami schowanym na dnie torby. Później napisała esej dla magazynu Vogue, który zatytułowała „Igły i Pistolety”. Wkrótce zaabsorbował on całą prasę antywojenną.
Historia mody: Lata 40. XX wieku
Schludnie, wąsko i praworządnie. To amerykański parlament, nie francuski, stworzył wydłużony, szczupły look tej dekady. Restrykcje, które dotknęły również bardziej wartościowych materiałów w czasie wojny, wyznaczyły nowy kanon kobiecego wyglądu – mówiono: fewer, simpler, better, czyli im mniej i prościej, tym lepiej.
Wyświetl ten post na Instagramie
Moda lat 40.: Kobieta pracująca
Kobiety idą do pracy. Take a job! Release a man to fight! Podejmujcie pracę! Pozwólcie mężczyznom walczyć!, głosił wrześniowy numer Vogue’a z 1943 roku.
Podczas wojny magazyn wielokrotnie rzucał światło na zmieniającą się rolę kobiety – od żeńskiej armii po Lady Dianę Copper i jej „farmę”, którą samodzielnie zarządzała, udowadniając tym, że praca dla kobiet istnieje wszędzie. Ale ich życie oparte na podwójnym obowiązku (pracy zawodowej i opieki nad domem) skończyło się wraz z końcem wojny. Jeden z dziennikarzy napisał nawet: Wracajcie na piedestał, kobiety!
Zobacz także: Historia mody: lata 90.
Wyświetl ten post na Instagramie
Lata 40-te – kryzy mody francuskiej
Paryż milczy, Ameryka zabiera głos. Chanel zamknęła swój biznes w 1939, a całe paryskie couture zaczęło dotkliwie kuleć.
W 1940 roku Niemcy zawiesili publikację francuskiego Vogue’a; pustkę po nim zaczęli wypełniać amerykańscy projektanci, tacy jak Adrian (znany kostiumograf Hollywood), Mainbocher (który dopiero co powrócił z Paryża), Charles James, Valentina i Claire McCardell (nazywana wówczas matką amerykańskiego sportswear’u). Dopiero w październiku 1944 roku Vogue był na siłach, aby wydać „pierwszy raport z francuskiej sceny krawieckiej od 1940 roku”.
Christian Dior a moda lat 40.: przełomowa kolekcja New Look
Kształtny New Look. Miękkie, zaokrąglone linie zaczęły pojawiać się w modzie tuż przed konfliktem w Europie. W swoimi powojennym debiucie Christian Dior pokazał kolekcję New Look, która okazała się być jedną z najbardziej wpływowych we współczesnej historii mody. Z butami na wysokim obcasie, wąskimi taliami i pełnymi spódnicami za kolano, kobieta Diora od góry do dołu wyglądała niczym piękny kwiat.
Jego wizja mody wychodziła naprzód i kipiała świeżością, mimo, że inspirowana była przecież sylwetkami Belle Epoque z czasów młodości jego matki. New Look była również bogata w symbole. Tym, czego potrzebował wówczas świat, była miłość, a Dior dostarczał mu jej pod postacią sukienek.
Czytaj także: Torebka Dior 95.22. Ponadczasowa elegancja
Wyświetl ten post na Instagramie
Akcesoria i obuwie w modzie lat 40.
Buty w latach 40. rozwijały koncept wygody i praktyczności, podobnie jak i ubrania z tej epoki. Stąd też wzięła się duża popularność prostych czółenek na niewysokich, masywnych klocach, pantofelków na niewielkich kitten heels czy sandałków na ultra wysokich, ale stabilnych platformach.
Kapelusze nadal były wymaganym elementem i prawdziwym must have każdej stylizacji, kobiety zaczęły pozwalać sobie jednak na dużą fantazję w wyborze swoich nakryć głowy. Królowały ogromne aplikacje w klimacie roślinnym czy zwierzęcym, ultra szerokie, zasłaniające twarz ronda czy małe kapelusiki typu toczki z zalotnymi woalkami.
Popularność zaczęły zdobywać również bohemistyczne turbany, które kobiety lat 40. ozdabiały kwiatami, kamieniami szlachetnymi czy błyszczącymi broszkami. Pełna zdobień i objętości była również ówczesna biżuteria – moda lat 40-tych to eksperymentowanie z noszonymi kaskadowo bransoletkami, ogromnymi naszyjnikami okalającymi dekolty czy eksponowanymi przez krótkie fryzury dużymi klipsami.
Wyświetl ten post na Instagramie
Moda lata 40. a fryzury i makijaż
Kobiety w latach 40. stawiały na miękkie, naturalne fale upinane na różne sposoby. Preferowana długość pasm – krótka, jako pozostałość czasów wojny lub też półdługa dla odświeżonego i bardziej kobiecego wyglądu.
Czupryny były puszczane luźno i podpinane wsuwkami po bokach, zaczesane w wysokie, imponujące pompadoury lub upinane w podłużne koczki. Ogromną popularnością cieszyły się również tzw. Victory rolls (loki zwycięstwa) – niezbędnym elementem tego uczesania były dwa duże zawijasy, wystylizowane wysoko nad czołem oraz starannie zakręcone włosy po bokach twarzy.
Wyświetl ten post na Instagramie
W kwestii makijażu lat 40. bezkonkurencyjnie rządziła czerwona szminka – dziś prawdziwa ikona i klasyka wizażu, a równocześnie pierwsze skojarzenie, jakie nasuwa się na hasło moda lata 40-te. Jedną z najsłynniejszych odsłon szminek tych czasów był odcień Victory Red od Elizabeth Arden. Intensywna i pełna życia czerwień miała anonsować radość życia i siłę oraz doskonale komponowała się z wyrazistym makijażem rzęs.
Włoski miały być dobrze rozdzielone, mocno poczernione i wydłużone, natomiast brwiom nadawano kształt łuku – ich linia miała być cienka, podkreślona i mocno wygięta. Zwieńczeniem makijażu były delikatnie zaróżowione policzki – dodawały twarzy świeżości i młodości.
Warto również wspomnieć, że powiewu glamouru w makijażu i modzie lat 40. dostarczało magiczne Hollywood. Na srebrnym ekranie królowały zmysłowe, opływające ciało suknie maxi z przylegającym body, egzotyczne, kaftanowe kreacje, długie rękawiczki czy marynarki z najwyższej jakości materiałów, a wszystko w połączeniu z rubinowymi ustami i pełnymi objętości włosami.
W kinie tej epoki zaczął również dominować archetyp sensualnej kobiety-wampa, który idealnie ucieleśniała rudowłosa Rita Hayworth. Obok niej swoimi blond falami i niezwykłym wyczuciem stylu zachwycała inna aktorka – Veronica Lane oraz Lauren Bacall, która całymi garściami czerpała z mody męskiej, nie stroniąc jednak także od stylizacji wręcz stworzonych na czerwony dywan Złotej Ery Hollywood.
Wyświetl ten post na Instagramie
NAWIĄZANIA DO MODY LAT 40. WSPÓŁCZEŚNIE – KOLEKCJE NA SEZON 2023
Moda lat 40. nie odeszła do lamusa, a niektóre jej elementy nadal powracają do współczesnej mody. Jedną z wyraźnych inspiracji ostatniego czasu są balerinki z wysokimi sznurowaniem na łydce.
Baletki to ogólnie obuwie, które na dużą skalę powróciło do kolekcji największych domów mody na sezon SS2023, w tym Miu Miu. Odsłona z rzemykami czy tasiemkami to jednak wyjątkowo szykowna wersja, która nawiązuje do mody lat 40.
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie
Kolejna ciekawa inspiracja to stroje kąpielowe. Niedawno do łask powrociły majtki kąpielowe z wysokim stanem i marszczeniami, łączone z braletkami bez ramiączek. To charakterystyczny element mody plażowej epoki 40s, który na nowo zdobywa serca współczesnych konsumentek.
Wśród trendów ostatnich sezonów można również dostrzec szerokie na całej długości spodnie garniturowe w kant. Modele palazzo to hit ostatnich sezonów, silnie inspirowany epoką lat 40., kiedy co odważniejsze, wyemancypowane fashionistki eksperymentowały z noszeniem spodni.
Jednym z trendów, który właściwie nigdy nie odszedł do lamusa są znane z lat 40. sukienki kopertowe i szmizjerki na guziki – to wyjątkowo kobiece i wygodne projekty do całorocznego noszenia.
Zdjęcie główne: Instagram fot. IG @stars_ofthesilverscreens