PL / EN
HISTORIA MODY: LATA 20. W MODZIE DAMSKIEJ

HISTORIA MODY: LATA 20. W MODZIE DAMSKIEJ

Styl lat 20. regularnie zaznacza swoją obecność w modzie. Przeczytajcie!

MODA DAMSKA W LATACH 1920-1929

Lata 20’ XX wieku naznaczone były ogromną kulturową zmianą, u której podstawy legł ruch sufrażystek. W 1920 roku amerykańska konstytucja w końcu włączyła kobiety w prawa wyborcze (we Francji dopiero w roku 1945), wprowadzając tym samym nowy rodzaj wolności dla kobiecej samo ekspresji. Upadł stary porządek społeczny, a w jego miejsce pojawiła się wyzwolona sztuka, moda i architektura.

Wpływ na rewolucję w modzie mieli przede wszystkim paryscy projektanci. Wśród nich należy wymienić: Poiret, Patou, Molyneux, Chanel, Lanvin, Lelong, Callot Soeurs i Vionnet. Co dokładnie im zawdzięczamy? Oto kluczowe elementy kobiecego stylu w latach 20’ XX wieku.

HISTORIA MODY: LATA 20' XX WIEKU

Moda lat 20’ to znacznie więcej niż ikoniczny look chłopczycy (ang. flapper look), bob, długie naszyjniki, damskie kapelusze w kształcie hełmu (ang. cloche hats), męski żargon i tańce w rytm Charlston. Eksplozja kreatywności przyniosła innowacyjne style sukienek, włosów, strojów kąpielowych, butów – a lista im dłuższa, tym wyżej podnosiła poprzeczkę wszystkiemu temu, co nowe i nieodkryte.

MODA LAT 20': SUKIENKI

Luźne sukienki na ramiączkach jako strój dzienny (wcześniej noszone były jako bielizna) swój debiut odnotowały w 1916 roku, pojawiając się w kolekcji domu mody Lanvin, u Callot Seours i Coco Chanel. Jednak dopiero rok 1920 przyniósł ich dominację wśród dziennych i wieczorowych stylizacji. Swobodnie zawieszone na ramionach, zazwyczaj kończyły się tuż za kolanem, a ich talia została obniżona do linii bioder.

COCO CHANEL I MAŁA CZARNA

Coco Chanel od początku miała słabość do prostych projektów, a wprowadzenie małej czarnej w 1926 roku przywróciło czerń do łask na kilka lat zanim inni projektanci dostrzegli jej wartość. Ale jedną z najbardziej znaczących zmian okazało się nagłe odsłonięcie kobiecych nóg, co ściągnęło ich uwagę na pończochy i rajstopy, których sprzedaż poszybowała w górę. Za jeden z najbardziej jakościowych materiałów wciąż uznawany był jedwab, a wśród najpopularniejszych kolorów królowały beże, biele i szarości.

MODA LAT 20': ELEMENTY GARDEROBY

Chłodniejsze miesiące przynosiły do kobiecej garderoby płaszcze typu wrap-over oraz kurtki i kardigany zakładane na koszule, które zestawiano z plisowanymi spódnicami. Nie zapominając oczywiście o obowiązkowym kapeluszu w kształcie hełmu! Na letnie wieczory popularnym wyborem były proste sukienki, często bez rękawów, z dużym, lejącym dekoltem. Kreacje na wieczór, często sięgające połowy uda były prawdziwą rewolucją w modzie. To okres, w którym kobiety zaczęły odsłaniać także całe ramiona i plecy – zobaczcie w galerii poniżej!

video

MMC - BACKSTAGE POKAZU JESIEŃ ZIMA 2016

tagi: historia mody | lata 20 | modopedia |

podobne artykuły