PL / EN
HISTORIA MODY: LATA 60. W MODZIE DAMSKIEJ

HISTORIA MODY: LATA 60. W MODZIE DAMSKIEJ

Poznajcie kolorowe lata 60. w modzie damskiej!

LATA 60. – HISTORIA I PROJEKTANCI

W latach 60. to młodzież zaczęła dyktować najnowsze trendy. Po okresie odbudowy gospodarek wyniszczonych na skutek II wojny światowej nastąpiło znaczne zwiększenie liczby populacji i polepszenie standardu życia. Jednak w 1957 roku zmarł Christian Dior (zrewolucjonizował podejście do mody w tamtym okresie), a jego miejsce zajął młody Yves Saint Laurent, którego szkice były uderzająco podobne do rysunków założyciela legendarnego domu mody. Początkowo Laurent trzymał się estetyki charakterystycznej dla Diora, jednak z czasem coraz silniej przejawiał inspirację subktulturami, za co stracił posadę w prestiżowym domu mody. Kreator rozwinął skrzydła i założył własną pracownię. Przeobraził damską garderobę i wniósł do niej smoking oraz ubrania w stylu power dressing. Żakiety, ołówkowe spódnice, spodnie, krótkie kurtki i sukienki – te elementy znalazły się w szafach kobiet dzięki YSL.

POLECAMY: SMOKING - SAINT LAURENT

LATA 60. – INSPIRACJE

Lata 60. to okres świetności Londynu, który stał się potęgą modową i wyznaczał najważniejsze kierunki w zakresie trendów. Beatlesi, muzyka nowych pokoleń oraz styl życia młodzieży zostały określone mianem „Swinging London”. To oni patrzyli na świat przez „różowe okulary”, co najsilniej było widoczne w sztuce pop art-u. Kontrastowe kolory Warhola, geometryczna sukienka „mondrianka” od Yves’a Saint Laurenta odbijały się niczym echem. Jednym z najważniejszych projektantów tamtego okresu byli Pierre Cardin (stawiał na żywe kolory) oraz Mary Quant, która wylansowała modę na mini spódnice chętnie noszone przez Twiggy.

LATA 60. – IKONY STYLU I PIĘKNA

W latach 60. zaczął obowiązywać nowy kanon piękna. Kształty w stylu Brigitte Bardot ustąpiły miejsca bardzo szczupłej sylwetce. Świat mody podbiła modelka Twiggy o chłopięcej figurze, krótkich włosach w stylu pixie oraz dużych oczach. Dziewczyny za jej przykładem nosiły pudełkowe płaszcze i bluzki, krótkie sukienki, kolorowe mini spódnice i botki na płaskim obcasie. Z dodatków królowały kolczyki w kształcie srebrnej kuli oraz okrągłe okulary przeciwsłoneczne. Nie zabrakło spodni cygaretek, których fanką była Jackie Kennedy. Kolejną ikoną stylu stała się Audrey Hepburn. Apaszki, trencze, proste sukienki bez rękawów to cała ona!

Twiggy, kultowa modelka lat 60. 


LATA 60. – SZTUKA I MODA

Lata 60. to okres symbiozy mody ze sztuką. Wówczas najsilniej odznaczającym się prądem był Op Art, inaczej Optical Art. Jeśli kojarzycie ubrania pełne geometrycznych wzorów, które wywołują wrażenie optyczne 3D to właśnie o nich mowa. Sukienki w paski, koła i romby – geometria przenikała świat mody, a w połączeniu z mocnymi kolorami urozmaicała stylizacje o nutę zabawy.

W trendach znalazły się metaliczne ubrania, które tak na marginesie powróciły w ubiegłym sezonie jesienno-zimowym 2017. Inspiracje związane z futuryzmem oraz srebrne akcenty stanowiły subtelne nawiązanie do pierwszego lotu na Księżyc (1969 rok). Projektantem, który zszokował cały świat swoim nowatorski podejściem był Paco Rabanne. Stworzył kolekcję z metalowych blaszek, których nie można było nosić.

MODA LAT 60. – SUBKULTURY

Modę lat 60. kreowali reprezentanci subkultur. To czasy Beatlesów, rewolucji seksualnej oraz wpływu ugrupowań, takich jak: hippisi, modsi i rockersi. Dzięki nim do garderoby wkroczyła wolność, radość i entuzjazm. Swoje 5 minut miała sukienka z obniżoną talią, królowały wielobarwne mini, winylowe płaszcze przeciwdeszczowe oraz kozaki za kolano, które nosiła Brigitte Bardot. Dzwony, kwieciste i rozpięte koszule oraz długie, zwiewne sukienki znalazły swoje miejsce na wybiegach. Moda w tamtych czasach była głosem pokoleń i obrazowała zmiany społeczno-polityczne.

W naszej galerii prezentujemy historię mody lat 60. w obrazkach.

video

DOLCE & GABBANA WIOSNA LATO 2019

tagi: historia mody | Twiggy | Yves Saint Laurent |

podobne artykuły