Logotyp serwisu lamode.info
HISTORIA MODY: LATA 60. W MODZIE DAMSKIEJ

HISTORIA MODY: LATA 60. W MODZIE DAMSKIEJ

Lata 60. to epoka pełna koloru i kosmicznych inspiracji.

Spis treści

1. LATA 60. – KONTEKST I KLUCZOWI PROJEKTANCI

2. LATA 60. – NAJWAŻNIEJSZE INSPIRACJE

3. LATA 60. – IKONY STYLU I PIĘKNA

4. LATA 60. – SZTUKA, ODKRYCIA I MODA PRZENIKAJĄ SIĘ

5. MODA LAT 60. – WPŁYW SUBKULTUR

6. MAKIJAŻ I FRYZURY W LATACH 60.

LATA 60. – KONTEKST I KLUCZOWI PROJEKTANCI

W latach 60. to młode pokolenie zaczęło dyktować najnowsze trendy. Po okresie odbudowy krajowych gospodarek wyniszczonych na skutek II wojny światowej, nastąpiło znaczne zwiększenie liczby populacji (stąd często mowa o Boomer Generation jako osobach urodzonych w latach 60.) i polepszenie standardu życia.

To pociągnęło za sobą zmiany także w świecie mody. W 1957 roku zmarł Christian Dior, który zrewolucjonizował podejście do mody. Jego miejsce zajął młody Yves Saint Laurent, który początkowo trzymał się estetyki charakterystycznej dla swojego poprzednika, jednak z czasem coraz silniej przejawiał autorskie inspiracje, szczególnie ówczesnymi subktulturami młodzieżowymi, za co zresztą stracił posadę w prestiżowym domu mody.

Kreator rozwinął jednak skrzydła i założył własną pracownię. Przeobraził damską garderobę i wniósł do niej smoking oraz ubrania w stylu power dressing. Żakiety, ołówkowe spódnice, rozszerzane spodnie, krótkie kurtki i sukienki boho – te i inne elementy znalazły się w szafach kobiet właśnie dzięki YSL.

Wśród najważniejszych projektantów tamtego okresu znalazł się także Pierre Cardin (stawiał na żywe kolory i retrofuturystyczne inspiracje) oraz Mary Quant, która wylansowała modę na mini spódniczki, które chętnie były noszone przez ówczesną supermodelkę, Twiggy.

Czytaj także: Historia mody: lata 70.

LATA 60. – NAJWAŻNIEJSZE INSPIRACJE

Lata 60. to okres świetności Londynu, który stał się potęgą muzyczną, artystyczną i modową oraz wyznaczał najważniejsze kierunki w zakresie trendów.

Beatlesi i pozostała muzyka nowego pokolenia oraz styl życia młodzieży zostały określone mianem „Swinging London”. To właśnie oni patrzyli na świat przez „różowe okulary”, co najsilniej było widoczne w radosnej sztuce pop art-u. Sztuka nowoczesna i abstrakcyjna również przenikały do mody, co objawiło się m. in. w projekcie słynnej sukienki „Mondriaan” od Yves’a Saint Laurent.

LATA 60. – IKONY STYLU I PIĘKNA

W latach 60. zaczął obowiązywać nowy kanon piękna. Pełne kształty w stylu Brigitte Bardot lat 50. ustąpiły miejsca bardzo szczupłej, niemal chłopięcej sylwetce. Świat mody podbiła modelka Twiggy - delikatna i wiotka niczym gałązka, o krótkich włosach w stylu pixie cut oraz dużych, okrągłych oczach.

Zwykłe dziewczyny za jej przykładem nosiły pudełkowe płaszcze i bluzki, krótkie sukienki odsłaniające nogi, kolorowe mini spódnice i kozaki na płaskim obcasie. Z dodatków królowały duże, okrągłe okulary przeciwsłoneczne, tzw. "muchy".

Inną ikoną stylu była także ówczesna Pierwsza Dama USA, Jackie Kennedy. W jej szafie nie zabrakło spodni cygaretek, prostych sukienek portfelowych oraz dopasowanych kompletów składających się z pudełkowego żakietu i ołówkowej spódnicy mini.

Jako prawdziwa ikona stylu wylansowała także noszenie jedwabnych apaszek jako stylowych dodatków, np. przewiązanych na głowię, a jej ukochany model torebki od Gucci został nazwany na jej cześć - Jackie.

LATA 60. – SZTUKA, ODKRYCIA I MODA PRZENIKAJĄ SIĘ

Lata 60. to okres symbiozy mody ze sztuką. Wówczas najsilniej odznaczającym się prądem był pop art oraz op art - inaczej Optical Art. Dzięki nim wśród trendów epoki 60s pojawiły się ubrania pełne geometrycznych wzorów, które wywoływały trójwymiarowe i ruchome iluzje optycznie. Sukienki w paski, duże koła czy romby – geometria przenikała świat mody, a w połączeniu z mocnymi kolorami urozmaicała stylizacje.

W trendach znalazły się także nawiązanie kosmiczne i futurystyczne, które przejawiały się w awangardowych, obłych formach ubrań oraz metalicznych i winylowych materiałach. Wszystko to za sprawą pierwszego lotu na Księżyc w 1969 roku. Projektantem, który chętnie eksplorował te trendy był Paco Rabanne.


MODA LAT 60. – WPŁYW SUBKULTUR

Na modę lat 60. ogromny wpływ miały ówczesne subkultury młodzieżowe - po raz pierwszy to nie osoby dojrzałe, a młode pokolenie dyktowało trendy i styl życia. Wśród kluczowych grup znaleźli się hippisi, modsi i rockersi

Jedni nosili czarne marynarki, dopasowane spodnie i wąskie krawaty typu śledziki, a pozostali spodnie dzwony i kwieciste, zwiewne sukienki czy koszule - moda w tamtych czasach była głosem młodych generacji i doskonale obrazowała zmiany społeczno-polityczne oraz rewolucje społeczne tamtych czasów.

MAKIJAŻ I FRYZURY W LATACH 60.

Trendy w makijażu i fryzurach lat 60. były charakterystyczne i niepowtarzalne. 

Wśród uczesań furorę robiły miękkie i pełne objętości. Jednym z popularnych wyboów był wysoko zaczesany "ul" lub półdługie włosy z mocno wywiniętymi końcówkami. Kobiety stawiały także na akcesoria we włosach - opaski, kokardy, jedwabne apaszki. Co ciekawe, i bardziej zbliżały się lata 70., tym włosy stawały się dłuższe i swobodniejsze.

Z kolei w makijażu lat 60. dominowała dziewczęca słodycz, co przejawiało się w przeskalowanych formach rzęs - włoski miały być super długie, ciemne i oddzielone od siebie, co tworzyło efekt ogromnych, okrągłych oczu - taki make-up lubiła Cher, Sharon Tate, Shelley Duvall czy oczywiście Twiggy. Popularnością cieszyły się także mocne obrysy oczu czarnymi kredkami.

Kobiety chętnie malowały powieki także cieniami, koniecznie w żywych i pastelowych barwach, wszak lata 60. to epoka koloru! 

W galerii poniżej prezentujemy historię mody lat 60. w obrazkach.

Zdjęcie główne: Instagram @60swonderland

tagi: historia mody | Twiggy | Yves Saint Laurent | lata 60 | 60s |

podobne artykuły