PL / EN
GREATER THAN A – NORWESKA MARKA, KTÓRA ZRÓWNOWAŻENIE MA WE KRWI

GREATER THAN A – NORWESKA MARKA, KTÓRA ZRÓWNOWAŻENIE MA WE KRWI

Moda, która kłania się planecie.

Chcemy udowodnić światu, że świetnie wyglądające i wysokiej jakości funkcjonalne ubrania mogą być stworzone bez szkody dla planety” – oto misja twórców Greater Than A.

GREATER THAN A: LEPSZY NIŻ AKSEL

Greater Than A to norweska marka odzieży funkcjonalnej powstała w styczniu 2018 roku, której założycielami są sportowiec Aksel Lund Svindal oraz Jessy Heuvelink, dyrektor działu projektowego. Nietypowo: najpierw powstało logo >A nawiązujące do pierwszej litery imienia Aksel, następnie przyszedł pomysł na nazwę. Kobieca linia jest casualowo-sportowa, momentami elegancka, z kolei męska to zdecydowana przewaga atletycznego stylu. Łączy je jedno – ponadczasowe kroje niezależne od sezonów, a nawet pokoleń.

Aksel Lund Svindal jest alpejskim narciarzem, czterokrotnym medalistą olimpijskim, słowem: norweską gwiazdą sportu. To właśnie na jego nazwisku marka Greater Than A mogłaby zbudować swój sukces, ale jej twórcy od początku wiedzieli, że nie chcą być kolejną marką z segmentu fast fashion, a znane nazwisko nie ma się przyczynić do szybkiego podniesienia sprzedaży, za to teraz może przyłożyć rękę do propagowania „lepszej” mody. Lepszej, czyli jakiej?


Aksel Lund Svindal (Greater Than A), fot. Fred Jonny

GREATER THAN A: PRACUJEMY Z NATURĄ, NIE PRZECIWKO NIEJ

Greater Than A zdecydowała się dołączyć do rosnącego ruchu marek, które pracują nad zmianą branży odzieżowej od wewnątrz i oferują nową jakość dedykowaną świadomym konsumentom. Twórcy marki wierzą bowiem, że zaczynając od etycznej mody, klienci będą w stanie poczynić kolejne kroki do podejmowania zrównoważonych wyborów w innych dziedzinach swojego życia.

Pomysłodawcy projektu Greater Than A pytają przewrotnie, czy światu potrzebna jest kolejna marka modowa? W końcu przemysł odzieżowy jest w czołówce tych, które zanieczyszczają środowisko. Można byłoby założyć konopną tunikę, wegańskie sandały i iść na noże z rozbuchanym konsumpcjonizmem, ale twórcy norweskiej marki chcą pokazać właśnie na przykładzie mody, że można robić ją w lepszy sposób, a konsumentów edukować jak tworzyć garderobę przyjazną naturze.

Ambicją Aksela Lunda Svindala i Jessy`ego Heuvelinka jest tworzenie funkcjonalnych i stylowych zarazem ubrań wysokiej jakości, które przetrwają lata, a na końcu będą mogły zostać poddane recyklingowi lub kompostowi. Tym samym filozofia marki została oparta na czterech filarach:

1. Spraw, by była ostatnia. Wybieraj wysokiej jakości odzież, którą będziesz chciał nosić często i długo.

2. Spraw, by była używana. Spowoduj, aby odzież znalazła zastosowanie na wiele okazji i dostosuj ją do aktywnego stylu życia.

3. Spraw, by mówiła sama za siebie. Promując zrównoważoną modę, możesz zmienić świat. I możesz to robić wyglądając stylowo!

4. Spraw, by cyrkulowała. Wybieraj odzież, którą można odnawiać, recyklingować, kompostować.


GREATER THAN A: DĄŻYMY DO DOSKONAŁOŚCI

Twórcy Greater Than A są świadomi, że nawet najbardziej zrównoważona produkcja odciska piętno na środowisku, dlatego obawiają się, że nie staną się w pełni ekologiczną firmą. Podejmują jednak nieustanne próby ulepszenia procesu produkcji, aby był mniejszym obciążeniem dla planety oraz obiecują, że nigdy nie pójdą na kompromis, ponieważ zawsze chcą dać klientom i światu lepszą alternatywę.

Celem Greater Than A jest otrzymywanie produktu w 100% monomateriałowego. Podczas projektowania planowane jest zachowanie materiałów w różnych cyklach. To tak zwana strategia jednomateriałowa. Włókna pochodzenia naturalnego, jak bawełna, tencel czy wełna, oddzielane są od sztucznych włókien, np. poliesteru. Dzięki temu wszystkie produkty można poddać recyklingowi. Następnie takie materiały pochodzenia biologicznego są przygotowywane do biodegradacji, aby ponownie wróciły do natury.

Obecnie produkcja ubrań i dodatków firmy odbywa się w następujących fabrykach: Tekosöm (Polska), Olmac (Portugalia), Marbäcks Tricot (Łotwa), LTP (Litwa), Kalito (Chiny), IMW (Portugalia) oraz Baruma (Tajwan).

Na materiałach się nie kończy. Norweska marka przygotowała swoim współpracownikom, dostawcom i partnerom biznesowym kodeks postępowania obejmujący prawa człowieka, prawa pracownicze, ochronę środowiska oraz dobrostanu zwierząt. >A jest również członkiem Ethical Trading Initiative Norway, będącej rzecznikiem etycznych praktyk handlowych.

Zrównoważoną jakość Greater Than A potwierdzają certyfikaty: Cradle to Cradle™, GOTS (The Global Organic Textile Standard), Bluesign® oraz ÖkoTex. Więcej na stronie: https://greaterthana.no/.

video

CHANEL CRUISE 2022/23

tagi: Greater Than A | Zrównoważona moda |

podobne artykuły