PL / EN
SYLWESTROWY BŁYSK, CZYLI CEKINY W HISTORII MODY

SYLWESTROWY BŁYSK, CZYLI CEKINY W HISTORII MODY

Ulubione ozdoby Marilyn Monroe powracają przy okazji Nowego Roku! 

Pięknie odbijają światło, są efektowne i sprawiają, że każda kobieta  może poczuć się w nich jak gwiazda. Oto historia cekinów – detalu, który właśnie teraz, przed Sylwestrem króluje w świecie mody.

CEKINY: POJĘCIE W BRANŻY MODY

Cekiny to ozdoby, będące cienkimi błyszczącymi blaszkami z dziurką umożliwiającą przymocowanie do materiału. Mogą mieć różne kolory i kształty, choć najczęściej są okrągłe. Powszechnie używa się ich do dekorowania torebek, biżuterii i innych akcesoriów, zazwyczaj damskich i o charakterze wieczorowym. Współczesne elementy są zazwyczaj wykonywane z plastiku. Sama nazwa pochodzi od cekina (wł. zecchino), drobnej złotej monety weneckiej bitej od XIII wieku.

Cekinowy top z wiązaniem, Jenny Peckham/Net-a-Porter, 1890 eur 

CEKINY: GWIAZDY I IKONY MODY

Kolebką cekinów był starożytny Egipt. Wraz z odkryciem grobowca Tutenchamona w 1922 roku, odnaleziono szaty dekorowane cienkimi błyszczącymi blaszkami, które zachowały połysk pomimo upływającego czasu. W okresie prężnego rozwoju wysokiej cywilizacji starożytnego Bliskiego Wschodu, cekiny przystrajały strój monarchy, symbolizując władzę i bogactwo. Chwilę po odkryciu grobowca faraona, świat zalała fala egiptomanii, a cekiny stały się jednym z najgorętszych trendów. Po te odbijające się w świetle ozdoby, sięgały zarówno gwiazdy kina, jak i tancerki. Cekiny królowały zwłaszcza w modzie lat 20. Wtedy wypromowała je Sonija Henie, popularna łyżwiarka figurowa, która wystąpiła w stroju dekorowanym błyszczącymi krążkami. By zobrazować sobie trendy dominujące w tamtych latach, wystarczy sięgnąć pamięcią do filmu „Wielki Gatsbyczy hiszpańskiego serialu „Telefonistki”.

Modę na cekinowe sukienki spopularyzowała także Marilyn Monroe m.in. w ekranizacji „Męźczyźni wolą blondynki". 19 maja 1962 roku, hollywoodzka aktorka założyła zmysłowy model, celebrując 45. urodziny prezydenta Johna F. Kennedy’ego. Wyszywana cekinami kreacja w odcieniu nude była tak ciasna, że zaszyto ją na ciele aktorki. Kontrowersyjny odcień skóry sprawiał wrażenie nagiej Marilyn Monroe.

Marilyn Monroe w cekinowej sukience - film „Męźczyźni wolą blondynki" (1953)

W historii mody cekiny przemycali do swojej garderoby także: Michael Jackson (marynarki i rękawiczki), Madonna (body i sukienki) oraz Beyonce (kostiumy na scenę).

POLECAMY: SUKIENKI NA SYLWESTRA W STYLU GWIAZD - TRENDY JESIEŃ ZIMA 2018/19

CEKINY: POKAZY MODY

Błyszczące ozdoby wiodły prym na pokazach mody Saint Laurenta jesień zima 2016/17  i Valentino w sezonie wiosna lato 2018. Wówczas cekiny dekorowały damskie marynarki, spódnice midi oraz długie, powłóczyste sukienki zestawione z subtelnymi, pastelowymi barwami. Te błyszczące akcenty pojawiły się zarówno w formie detali urozmaicających świąteczny outfit, jak i w total lookach.

Cekiny na pokazach mody: 1. i 2. Saint Laurent, jesień zima 2016/17 3. i 4. Valentino, wiosna lato 2018 (fot. East News)

CEKINY: TRENDY JESIEŃ ZIMA 2018/19

W tym sezonie królują cekinowe mini spódnice, które dla kontrastu nosimy do wygodnych, pozbawionych błysku swetrów i botków. W wersji wieczorowej dominują srebrne, fuksjowe i czerwone sukienki na ramiączkach oraz modele zdobione bufami. Nie brakuje także wersji w stylu złotej ery Hollywood – spektakularne kreacje z głębokim dekoltem czy rozcięciem, eksponującym nogi zestawiamy z sandałkami na obcasie. Detale te zdobią ponadto topy z wiązaniem oraz eleganckie kopertówki.

W galerii zdjęć prezentujemy cekiny dekorujące stroje ikon kina i muzyki oraz trendy, które pojawiły się w sezonie jesień zima 2018/19.  Poniżej umieszczamy wideo, w którym zobaczycie stylizację Michaela Jacksona na bazie błyszczącej marynarki.

video

TELEDYSKI Z MODĄ W TLE

tagi: historia mody | jesień zima 2018/19 | shopping | TRENDY |

podobne artykuły