Wiele osób starej daty twierdzi, że najlepszą ozdobą domu są książki. Trudno się z tym nie zgodzić – duże biblioteczki kompletowane wedle naszych zainteresowań przyciągają uwagę gości i, zakładając, że faktycznie wszystkie zostały przez nas przeczytane, są potwierdzeniem znajomości danej tematyki.
W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się książki na stolik do kawy, częściej określane terminem angielskim – „coffee table books”. To nic innego, jak opasłe publikacje, których aspekt wizualny dla odbiorcy staje się ważniejszy niż sama treść. Wbrew pozorom, pojęcie nie jest nowe. Według Wikipedii, pierwszy raz w 1581 roku użył go Michel de Montaigne, który w jednym ze swoich esejów napisał: „Jestem zirytowany, że moje eseje służą kobietom tylko dla wspólnej ruchomości, książki do złożenia w oknie salonu…”. To nie jedyny raz, gdy termin książki kawowej wykorzystano do umniejszenia wartości intelektualnej danych publikacji oraz obrażenia kobiet stawiających najbogatsze w ilustracjach książki na parapecie lub wspomnianym stoliku.
Wystawianie zajmujących albumów była praktykowana głównie w poczekalniach różnych salonów (fryzjerskich, tudzież kosmetycznych) – klientki czekające na swoją kolej zabijały czas przeglądając magazyny i książki zostawione na stoliku w poczekalni. Metodę na nudę przenosimy także do naszych domów, a książki leżące na stoliku do kawy mogą zachwycają nie tylko nas, ale również naszych gości.
Tematyka coffee table books dotyczy najczęściej sztuk wizualnych – wśród najpopularniejszych publikacji znajdziemy opracowania pokazów mody wiodących marek luksusowych, zbiory wnętrz i mebli zaprojektowanych przez uznanych designerów, a także najważniejsze dokonania architektoniczne na przestrzeni XX i XXI wieku. To doskonały pomysł na prezent, szczególnie, że duża książka nie niknie wśród pozostałych pozycji z biblioteczki, lecz stanowi element dekoracyjny wnętrza (i, jak sama nazwa wskazuje, ląduje nie na półce, a na stoliku kawowym).
Jakie albumy na stolik do kawy są warte polecenia?
Seria Catwalk na stolik kawowy
Catwalk to najprawdopodobniej najbardziej atrakcyjna seria modowa dostępna na rynku książek. Wydana przez angielskie wydawnictwo Thames and Hudson, w 9 zawiera opracowania twórczości najważniejszych domów mody – w tym Chanel, Dior, Yves Saint Laurent, Prada, Vivienne Westwood, Chloé, Versace, Givenchy i Louis Vuitton. Cały zestaw w księgarniach online kupimy za około 2791 złotych, a pojedyncze publikacje kosztują od 250 do 300 złotych. I jeśli zastanawiacie się, czy warto mieć choć jedną z nich na stoliku kawowym, odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. W każdym tomie znajduje się około 600 stron zdjęć i wskazówek interpretacyjnych do poszczególnych kolekcji. Internet czy pojedyncze biografie dyrektorów kreatywnych nie są w stanie tak wyraźnie nakreślić stylistyki poszczególnych domów mody, jak kolekcja Catwalk. Jeśli chcecie uzupełnić swoją wiedzę, do kompletu polecamy serię książek „Historia kultowego domu mody” polskiego wydawnictwa Arkady.
O serii wydawnictwa Arkady przeczytacie więcej w artykułach:
1. ARKADY POWIĘKSZAJĄ SERIĘ KSIĄŻEK O DOMACH MODY. DO KOLEKCJI DOŁĄCZA VERSACE I BALENCIAGA
2. „HISTORIA KULTOWEGO DOMU MODY”. ARKADY POSZERZAJĄ NASZĄ ULUBIONĄ SERIĘ KSIĄŻEK MODOWYCH
Coffee table book o architekturze: Architectural Digest at 100: A century of style
„Architectural Digest at 100: A century of style” to publikacja wydana z okazji setnej rocznicy powstania magazynu Architectual Digest. Archiwalne treści artykułów redaktorów zamieniono na bogate opracowanie dziejów współczesnej architektury oraz projektów najwybitniejszych architektów. W albumie pojawiają się wnętrza oraz bryły domów postaci znanych z polityki, branży muzycznej oraz artystycznej. Jak wyglądał dom Davida Bowiego, Michaela Korsa czy Diany Vreeland? Wizualne odpowiedzi na te pytania znajdziecie w publikacji Architectual Digest. W księgarni Libristo zamówicie ją za ok. 450 złotych.
Przeczytaj również: NOWE PRZEZNACZENIE DAWNEGO HOTELU CRACOVIA. POWSTANIE W NIM MUZEUM ARCHITEKTURY I DESIGNU
Album o sztuce: MoMA Now
Polskie instucje kulturalne, a w tym muzea sztuki, są w zasięgu ręki każdego z nas. MoMA niekoniecznie, a przecież to tam kuratorzy tworzą ogromne wystawy dzieł artystów z całego świata. W 2019 roku z okazji 90-tej rocznicy powstania muzeum na rynku wydawniczym pojawił się obszerny album stanowiący przegląd sztuki na przestrzeni ostatnich 150 lat. Wystawy i najważniejsze momenty z życia sztuki zostały wyselekcjonowane przez amerykańskich kuratorów, którzy opierają treść albumu na bogatych zbiorów nowojorskiego muzeum. Przy kawie możecie zobaczyć ulubione obrazy artystów takich jak Andy Warhol, Claude Monet, Vincent van Gogh czy Frida Khalo. Oprócz tego, w albumie znajdziecie także najbardziej fascynujące przykłady współczesnego wzornictwa i architektury. W Empiku publikacja kosztuje 267 złotych.
Fotografia uliczna na stoliku kawowym. „Album Mert Alas and Marcus Piggott”
“Mert Alas i Marcus Piggott” to przepiękny album wydany przez Taschen. Publikacja liczy 408 stron i ponad 300 fotografii najwybitniejszych postaci showbiznesu oraz sesji kampanijnych tworzonych dla najważniejszych domów mody (jak Miu Miu czy Givenchy). W sklepie internetowym Westwing kupicie go za około 360 złotych. Album jest zdecydowanie warty swojej ceny.
Przeczytaj również: POLKI W FINALE PRESTIŻOWEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO. WALCZĄ O MIEJSCE NA PODIUM
Zdjęcie główne: Instagram @lexigracedesign