Słońce coraz częściej wygląda zza chmur i coraz dłużej gości na niebie – to dobry czas, aby pomyśleć o doborze odpowiednich okularów przeciwsłonecznych. Jak podkreślają optycy, kluczowym zagadnieniem przy ich zakupie jest ochrona oraz, oczywiście, moda.
Przede wszystkim, musimy pamiętać, aby szkła, które wybieramy, zawierały filtr UVA/UVB. Optycy radzą kupować okulary w sklepach optycznych, gdzie możemy mieć absolutną pewność co do ochrony, jaką zagwarantują nam szkła. Warto też posłuchać profesjonalnej porady. Zdzisław Robak, Właściciel Salonów Optyczno-Okulistycznych w Warszawie, podkreśla: „(…) Optyk jako profesjonalista i specjalista od dobrego widzenia ma najwięcej do powiedzenia w kwestii zwiększonej potrzeby ochrony wzroku przed szkodliwym wpływem słońca. Ta wiedza uzupełniona o doradztwo w zakresie stylistyki i mody, daje salonom optycznym wielki potencjał, a klientom – gwarancję pełnej ochrony”.
Tym niemniej, okulary, które możemy zakupić w sklepach sieciowych, pomimo niewysokiej ceny, także spełniają pewne warunki bezpieczeństwa, ponieważ wymaga tego Unia Europejska. Warto jednak głębiej przemyśleć kwestię zakupu okularów – markowe i profesjonalnie dobrane szkła i oprawki będą nam służyć dużo dłużej i przysługuje nam na nie gwarancja. Za to absolutnie nie wolno kupować okularów na stoiskach znajdujących się na ulicy, na bazarach czy stacjach benzynowych.
Niezwykle ważny jest także wybór szkieł okularowych – Zdzisław Robak zapewnia, że rynek szkieł jest na tyle szeroki, że każdy klient znajdzie coś dla siebie. Dostępne są obecnie „soczewki fotochromowe, soczewki barwione praktycznie na dowolny kolor, soczewki zabarwione gradalnie (na dole jasne, na górze ciemne, a przejście między kolorami jest stopniowe), soczewki z filtrem Blue Blocker oraz soczewki z filtrem polaryzacyjnym, które docenią zwłaszcza wędkarze, żeglarze i kierowcy, ponieważ niwelują odblaski od powierzchni płaskich (na przykład droga, woda, piasek) zapewniają lepszą ostrość widzenia i bardzo dobry kontrast”.
Eksperci Vision Express podają kiljka użytecznych rad co do doboru szkieł – „(…)Okulary przeciwsłoneczne, żeby rzeczywiście mogły chronić nasz wzrok, muszą być bardziej zaawansowane technologicznie. Zwykłe ciemne okulary powodują, iż źrenica oka rozszerza się pod wpływem mniejszej ilości światła. W skutek tego do oka dostaje się dużo więcej szkodliwego promieniowania ultrafioletowego niż w ogóle bez tego rodzaju osłony.”
Ważny jest stopień przyciemnienia szkieł. Musimy pamiętać, że w górach i nad wodą, promieniowanie jest ostrzejsze. Tam zalecane jest zaciemnienie od 50 do 75%. Mniejsze zaciemnienie szkieł od 25 do 50% zupełnie wystarcza w mieście. Zbyt ciemne szkła pogarszają ostrość widzenia ze względu na zbyt mały kontrast. Soczewki powinny być poddane procesom utwardzającym ich powierzchnię, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko zarysowania i innych mechanicznych uszkodzeń.”
Właściwie wszystkie soczewki mogą pełnić funkcję zarówno okularów korekcyjnych, jak i przeciwsłonecznych. Możliwe jest także montowanie soczewek korekcyjnych do oprawek przeciwsłonecznych – niezależnie od tego, czy będą one miały charakter sportowy, czy bardziej elegancki. Zasadniczo nie ma przeciwskazań co do kolorów szkieł, choć niektórzy specjaliści twierdzą, że zdrowsze są jasne szkła.
Również z tego powodu warto zainwestować w nieco droższe okulary, kupione w salonie optycznym – u optyka dokonamy wszystkich potrzebnych pomiarów i korekt, które zwiększą nasz komfort widzenia.
Kolejnym krokiem jest dobór odpowiednich oprawek. Eksperci z salonów optycznych Vision Express radzą: Idealnie dobrane okulary powinny mieścić się między łukiem brwiowym a kośćmi policzkowymi. Górna część oprawki nie powinna zasłaniać brwi. Może leżeć na ich linii albo delikatnie pod nimi. Trzeba też zwrócić uwagę, żeby dolna część oprawki nie opierała się zbyt mocno na policzkach. Zdzisław Robak dodaje, że okulary przede wszystkim nie powinny być zbyt małe i poleca okulary wyprofilowane, z grubszym zausznikiem.
Warto również przeanalizować kształt swojej twarzy – zasadniczo osoby o rysach okrągłych powinny wybierać okulary kanciaste, mocno zarysowane, natomiast te o rysach ostrych – łagodniejsze, zaokrąglone. Osoby o owalnych twarzach mogą za to eksperymentować – ten kształt twarzy dobrze wygląda właściwie ze wszystkimi oprawkami, choć nie należy traktować tego jako reguły.
Najważniejsze jest, aby mierzyć oprawki do skutku – aż znajdziemy te najlepsze. Optycy podkreślają, że aspekt estetyczny jest niezwykle ważny i moda w wielu przypadkach gra kluczową rolę przy selekcji oprawek. Zachęcają do uważnego wyboru oprawek, abyśmy nie musieli co sezon ich wymieniać. Obecnie bardzo modne są okulary w stylu retro – duże, okrągłe muchy lub prostokątne, grube oprawki. Pamiętajmy jednak o tym, że najistotniejszy jest nasz wzrok – i to jemu poświęćmy najwięcej uwagi.