Chodzenie to niezwykle prosta, osiągalna praktycznie dla każdego, jak również budżetowa aktywność. Przy tym jednak jest ona skuteczna i efektywna. Dlaczego warto wprowadzić regularne spacery do swojej rutyny?
Poranny spacer: dlaczego warto?
Jak przekonują naukowcy i lekarze, prosta zmiana w sposobie życia może wnieść ogromne zmiany do Twojego samopoczucia, a także mieć pozytywny wpływ na zdrowie w długofalowej perspektywie. Chodzi o częste spacery. Regularna, poranna przechadzka może zredukować ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, obniża ciśnienie krwi, wzmacnia serce oraz poprawia kondycję i odporność.
Kluczem jest jednak regularność i konsekwencja – nie chodzi o długie wyjścia na wiele godzin wykonywane raz na dwa tygodnie, ale o regularne, np. codzienne, szybkie spacery.
Co więcej, chodzenie to aktywność o niskiej intensywności, co czyni ją idealnym wyborem dla osób obawiających się przeciążenia stawów lub zmagających się z bólami kolan. Chodzenie nie tylko nie pogorszy tych problemów, ale nawet pomoże wspierać zdrowie i elastyczność stawów.
Finalnie, chodzenie może być formą medytacji i relaksu. Nie każdy – ze względu na swój temperament i styl życia – potrafi medytować w pozycji siedzącej, całkowicie bez ruchu. Swoje mindfullness możesz też praktykować w ruchu. Wystarczy, że idąc będziesz spokojnie obserwować swoje otoczenie, a przy tym będziesz głęboko oddychać i pozwolisz, by myśli swobodnie płynęły. Niespieszny i niewymuszony chód wprawią Cię w kojący nastrój i pozwolą choć odrobinę zrzucić ciężar codzienności ze swoich barków.
Zobacz także: Dlaczego zimą warto ćwiczyć na trampolinie?
Chodzenie a sylwetka: czy spacery pomagają zachować szczupły wygląd?
Chodzenie to intensywność kardio, ale o niskiej intensywności. To sprawia, że ruch ten nie zagwarantuje szybkich rezultatów w walce o szczupłą sylwetkę, gdyż nie podnosi tak mocno tętna.
Jest to jednak doskonałe uzupełnienie różnorodnych treningów na siłowni i świetny pomysl na łagodną aktywność w czasie dni odpoczynku. Sprawdzi się to także dla osób, którym nie zależy na gwałtownej utracie wagi, a chcą raczej utrzymać swoją sylwetkę w ryzach – regularne spacery pomagają spalić nadprogramowe, codzienne kalorie i zapobiegają przybieraniu na wadze.
Sprawdź: Czekolada bez wyrzutów sumienia. Oto 4 powody, dla których warto ją jeść | lamode
Spacery rano czy wieczorem?
Nie ma jedynej właściwej odpowiedzi na to pytanie – wiele zależy od osobistych preferencji. Bez wątpienia jednak poranne spacery pozwolą dobrze zacząć dzień, rozbudzić się i dodać sobie energii.
Z kolei popołudniowe są pomocne we wspieraniu trawienia i rozprostowaniu obolałych pleców po wielu godzinach spędzonych w pozycji siedzącej. Pomaga także ustabilizować poziom cukru we krwi.
Natomiast wieczorne wyjścia mogą sprawdzić się jako metoda ułatwiająca zasypianie – dotlenienie się oraz umiarkowana aktywność przed snem mają dobroczynny wpływ na sen.
Ile kroków powinno się robić dziennie?
Jak dużo powinno się chodzić? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, pomimo wielu prób ustalania optymalnych, mierzalnych limitów. Wiele zależy od wieku, stylu życia, wagi, potrzeb i preferencji.
Jednak naukowcy są zgodni, że już 20 minut spacerowania dziennie – każdego dnia – niesie za sobą pozytywne skutki dla całego organizmu i samopoczucia. Najważniejsza jest konsekwencja: najlepiej gdyby spacery stały się przyzwyczajeniem i rutyną, której niemal automatycznie trzymasz. Być może chodzenie na poranne spacery stanie się Twoim noworocznym postanowieniem?
Sprawdź: Nowy rok, lepsza ja. Jak włączać zdrowe nawyki do codziennego życia? | lamode
Zdjęcie główne: Instagram @livia_auer